Mgr. Kamila Sýkorová: Poradny

Nejnovější dotazy na tohoto odborníka: (33)

Nejnovější dotazy do poradny vložené uživatelem: (0)

Nejnovější příspěvky do poradny: (18)

Nárok na druhou ppm, 6. 9. 2018, 7.12

Ještě jednou dobrý den, chtěla bych poupravit svou původní odpověď. Hovořila jsem o náhradní době zaměstnání, což se bohužel vztahuje pouze na rodičovskou dovolenou, nikoliv mateřskou. Proto by Vám nárok na PPM u druhého dítěte nevznikl, pokud by došlo k ukončení Vašeho pracovního poměru a současně nedošlo k zahájení nového. Ještě mne napadá možnost získání PPM přes partnera/otce dítěte. Pokud je plátcem nemocenského pojištění (je v zaměstnaneckém poměru), pak by mohl nárok na PPM vzniknout přes něho, ale pečovat o dítě by musel on. Takovou možnost je třeba konzultovat s příslušnou správou sociálního zabezpečení, která nárok na PPM posuzuje a vyplácí, neboť je to daleko složitější proces než u matky. Omlouvám se za předchozí nepřesnou odpověď.

Nárok na druhou ppm, 29. 8. 2018, 16.55

Dobrý den, pokud Vám u prvního dítěte vznikl nárok na mateřskou, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pak Vám nárok vznikne i u druhého dítěte bez ohledu na to, zda trvá nebo netrvá Váš pracovní poměr. Doba na mateřské či rodičovské dovolené je tzv. náhradní doba zaměstnání, která se Vám počítá do praxe i pro důchodové pojištění (jako kdybyste byla v pracovním poměru).

Dobrý den, v tuto chvíli nemám informace o tom, že by v této oblasti měly nastat nějaké změny. Ale jak sama říkáte, nelze to s určitostí říci. Pár měsíců před koncem rodičovské je vhodné zaměstnavatele kontaktovat s dotazem, zda s Vámi bude počítat, za jakých podmínek apod. V případě, že se nedomluvíte, bude se Vám těch pár měsíců do konce rodičovské hodit ke shánění nového zaměstnání.

PPM, 26. 3. 2018, 10.43

Dobrý den, pro nárok na PPM je rozhodující to, zda má žena odpracováno minimálně 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do těchto 270 dnů se započítává i doba strávená na RD. Jinými slovy, pro nárok na PPM se doba RD i např. neplaceného volna do 4 let věku dítěte posuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění (odpracovaná doba), takže PPM náleží při dalším dítěti i bez návratu do zaměstnání. V praxi to znamená, že matce u níž při nástupu na další PPM trvá pracovní poměr, nárok na další PPM vzniká vždy. Nebude-li mít matka v rozhodném období žádný příjem, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM. Pro bližší informace můžete využít call centra ČSSZ: 840 406 040.

Dobrý den, studium je tzv. náhradní dobou pojištění, což je taková doba, za kterou sice není nikým placeno sociální pojištění, ale při výpočtu důchodu stát tuto dobu v určitém rozsahu zhodnotí – je však velmi důležité, v jaké době studium probíhalo. Jakým způsobem se hodnotí doba studia při výpočtu starobního a invalidního důchodu a při posuzování nároku na starobní a invalidní důchod s ohledem na Vaší konkrétní situaci Vám však nejlépe sdělí přímo na České správě sociálního zabezpečení. K tomu můžete využít poradenské linky: +420 257 062 860.

daňové přiznání, 25. 1. 2018, 14.04

Dobrý den, bohužel daňovou oblastí se příliš nezabýváme. Tady doporučuji obrátit se na mzdovou účetní v zaměstnání (pokud trvá) nebo požádat o poradenství přímo finanční úřad.

rodičovská, 10. 1. 2018, 9.19

Dobrý den, v případě, že jste při prvním těhotenství nárok na mateřskou (PPM) od ČSSZ měla, pak byste ho měla mít i v případě druhého těhotenství. Přičemž se na PPM nastupuje v časovém rozmezí 6 - 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Toto však platí v případě, kdy trvá Váš pracovní poměr, jen je pozastaven z důvodu čerpání RD. Nárok na PPM budete v takovém případě mít i proto, že doba strávená na RD je označována za tzv. náhradní dobu zaměstnání. V případě, kdy Vám RD skončí dříve, než bude možné čerpat PPM, pak bude třeba buď nastoupit do práce, nebo na nemocenskou. PPM se bude vypočítávat ze základu před první mateřskou.

Soukromé školky, 8. 1. 2018, 11.47

Dobrý den, já bohužel tuto informaci skutečně nemám. Avšak počty dětí ve třídách mateřské školy upravuje §2 vyhlášky 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání. Na jednoho pedagoga v mateřské škole připadá 20 dětí v běžných třídách nebo 12 dětí ve třídách, kde jsou zařazeny děti se zdravotním postižením. Jestli toto platí i v soukromých mateřských školách, nejsem schopna posoudit. Doporučuji se tedy přímo zeptat v konkrétní mateřské škole.

Žádost o RP, 2. 1. 2018, 13.40

Dobrý den Adrianito, v případě, že si chcete požádat o rodičovský příspěvek, žádanka od gynekologa není potřeba. Podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku jsou upraveny v zákoně č. 117/2006 Sb., o státní sociální podpoře v §30. Zákon tedy udává, že nárok na rodičovský příspěvek (RP) má rodič, který celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Čerpat příspěvek pak může do 4 let dítěte a to do výše 220 000 Kč. Pro stanovení nároku a výše RP se vypočítává denní vyměřovací základ, v momentě, kdy nelze ani jednomu z rodičů stanovit vyměřovací základ, výši RP zvolit do 7 600 Kč. Rodič ovšem musí mít trvalé bydliště na území České republiky. Jestliže potřebujete zjistit, jaké veškeré dokumenty máte mít sebou, zkuste se obrátit na poradenskou linku Úřadu práce 844 844 803, kde Vám rádi ochotně poskytnout další informace, aby jste nemusela na pobočku vícekrát.

Domnívám se, že to se týká hlavně dětí st. 15 let.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů