Držení pracovního místa po dvou dětech

sledováno 1× zobrazeno 4588×

Vložil(a): Kamila Pecharová, 25. 6. 2017 23.57

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je zaměstnavatel povinen držet pracovní pozici déle než po dobu rodičovské dovolené na jedno dítě. Děti mám necelé dva roky od sebe, takže bych se měla vracet cca (i s nemocenskou při prvním těhotenství) v roce 2019 po 6 letech.. Děkuji

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Mgr. Kamila Sýkorová , 29. 6. 2017, 14.57

Dobrý den, v případě, kdy je žena na rodičovské dovolené, musí jí zaměstnavatel tzv. držet místo až do 3 let věku dítěte. V případě, kdy před skončením rodičovské dovolené znovu otěhotní, měl by ji znovu vzniknout nárok na mateřskou od české správy sociálního zabezpečení, neboť nedošlo k ukončení pracovního poměru, a poté nová rodičovská, s příspěvkem od úp. Po celou tuto dobu s ní zaměstnavatel nemůže pracovní poměr ukončit (až na výjimky - v případě zrušení zaměstnavatele) a drží jí místo do 3 let věku nejmladšího dítěte. Ještě nutno dodat, co to vlastně znamená držet místo. Vrátí-li se matka po rodičovské dovolené, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat jí práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit zaměstnankyni pracovní místo dle smlouvy, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovní smlouvy, tj. nabídnout práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnankyně, a dojde-li ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně. Zaměstnavatel však nesmí zaměstnankyni vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku).

Kamila Pecharová , 29. 6. 2017, 16.35

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď! Konečně mám jasno a doufám, že se to po dobu trvání mé rodičovské dovolené nezmění :) jen chci ještě dodat, což jsem v dotazu neuvedla, (například pro upřesnění pro další maminky, které budou vaši odpověď číst) že jsem byla samozřejmě zaměstnaná na dobu neurčitou.

Kamila Pecharová , 6. 4. 2018, 13.20

Dobrý den, je to téměř rok, co jsem tuto otázku pokládala. Ráda bych se zeptala, zda stále platí výše zmíněné a zda lze předpokládat, že se zákon do ledna 2019 nezmění (chápu, že to nejde říci s určitostí, ale spíše, zda náhodou nejsou v plánu nějaké změny, o kterých nevím) Dále bych se ráda zeptala, jak postupovat, pokud bych se měla do práce pomalu vracet (cca leden 2019). Nevím, zda zaměstnavatel předpokládá, že se vrátím a počítá se mnou (nebo už na mě zapomněl).. Žádný kontakt s nadřízenými z práce nemám, nehledě na to, že z 90% lidí se za dobu mé nepřítomnosti vyměnilo.. Děkuji mnohokrát

Mgr. Kamila Sýkorová , 9. 4. 2018, 7.35

Dobrý den, v tuto chvíli nemám informace o tom, že by v této oblasti měly nastat nějaké změny. Ale jak sama říkáte, nelze to s určitostí říci. Pár měsíců před koncem rodičovské je vhodné zaměstnavatele kontaktovat s dotazem, zda s Vámi bude počítat, za jakých podmínek apod. V případě, že se nedomluvíte, bude se Vám těch pár měsíců do konce rodičovské hodit ke shánění nového zaměstnání.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů