Přídavky na dítě-navýšení životního minima

sledováno 1× zobrazeno 1403×

Vložil(a): Katka, 31. 7. 2017 15.41

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Dobrý den, ráda bych se zeptala od kdy je možné zažádat o přídavky na dítě, aby se bral 2,7 násobek ŽM nikoliv dosavadní 2,4 násobek? Lze zažádat od 10/2017 (a doložit manželovi čisté příjmy za rok 2016) nebo novela platí až od ledna 2018 a zažádat si máme až po novém roce? A pokud nemám žádné příjmy, tak musím vyplnit formulář Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky nebo je to formou nějakého čestného prohlášení? Děkuji

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Mgr. Kamila Sýkorová , 1. 8. 2017, 11.12

Dobrý den, přídavek na dítě můžou čerpat pouze rodiny s nízkými příjmy. Na přídavek nicméně nemají nárok rodiče, ale přímo nezaopatřené děti. Nezaopatřeným dítětem je z pohledu zákona nejčastěji dítě, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, ale i student do 26 let věku. Další podmínka, kterou je pro přiznání přídavku na dítě potřeba splnit, jsou nízké příjmy rodiny nebo přesněji domácnosti (nebo ještě přesněji příjem společně posuzovaných osob), ve které dítě žije. Přídavek vám na úřadu práce přiznají, pokud váš příjem nepřesáhne nově 2,7násobek životního minima. Životní minimum závisí na počtu členů rodiny. Při posuzování vaší finanční situace budou úředníci vycházet z příjmů nikoliv za kalendářní rok předcházející roku, ve kterém o přídavek žádáte, jako to bylo doteď, ale pouze za poslední 3 měsíce. Tato novela bude účinná od 1.10. 2017, takže by se podle ní měly posuzovat již všechny žádosti podané po tomto datu. Takže podáte-li ji v říjnu 2017, pak budou rozhodné příjmy pouze za září, srpen a červenec 2017. Žádost o přídavek musí za dítě, které ještě nedosáhlo plnoletosti, podat rodič (případně pěstoun nebo poručník). Plnoleté děti žádají samy. Žádost je potřeba podat písemně – příslušné tiskopisy najdete v na Krajské pobočce úřadu práce. Krom vyplněných tiskopisů si s sebou vezměte také občanský průkaz a rodný list, pokud žádáte o přídavek pro dítě mladší patnácti let, a potvrzení o studiu dítěte. Nezapomeňte, že Doklad o výši ročního příjmu, který je součástí žádosti, musí doložit každá z posuzovaných osob, která měla v rozhodném období alespoň jeden z příjmů. V praxi jde tedy nejčastěji o otce, matku nebo děti, které si například přivydělávají při studiu. Nejsem si jista, zda v případě nulových příjmů je na úp nějaký speciální formulář, pokud ano, je třeba ho vyplnit a přiložit, pokud ne, pak formou čestného prohlášení.

Katka

Katka , 1. 8. 2017, 11.37

Takže bude nějaký úplně nový formulář na potvrzení příjmů? A výplata dávek pak bude probíhat celý rok nebo se každé čtvrtletí bude muset znovu dokládat příjem? Co jsem se ptala dnes na pobočce ÚP, tak nové formuláře zatím nemají, nejdříve polovina září.

Mgr. Kamila Sýkorová , 1. 8. 2017, 11.43

Je dost možné, že budou nové formuláře. Pak by měly být k dispozici v tištěné i elektronické podobě nejdéle k 1. říjnu. Jde o dávku, kterou lze pobírat dlouhodobě, ale s tím, že musí být pravidelně doložen nízký příjem. Doteď toto dokládání probíhalo jednou ročně. V souvislosti s novými podmínkami, kdy rozhodné období je pouze za předchozí čtvrtletí, pak se domnívám, že bude třeba příjmy dokládat každé 3 měsíce. Jako je tomu např. u příspěvku na bydlení.

Katka

Katka , 1. 8. 2017, 12.32

Děkuji za informaci. A to potvrzení o studiu je potřeba i pro děti na základní škole?

Mgr. Kamila Sýkorová , 1. 8. 2017, 12.44

Domnívám se, že to se týká hlavně dětí st. 15 let.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů