Povinnost čerpání dovolené z hodiny na hodinu?

zobrazeno 321×

Vložil(a): Anonymní, 24. 5. 2017 17.20

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Může nařídit zaměstnavatel z hodiny na hodinu zaměstnanci dovolenou pro nedostatek práce, i když se jedná o starou dovolenou z minulého roku? Velice děkuji A.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Mgr. Kamila Sýkorová , 25. 5. 2017, 8.27

Dobrý den, zaměstnavatel skutečně může zaměstnanci dobu čerpání dovolené nařídit. Přičemž je ale povinen dobu čerpání dovolené zaměstnanci oznámit alespoň 14 dnů předem (to se týká i staré dovolené), pokud se s ním nedohodne na kratší době. Takže z hodiny na hodinu, jak píšete, jistě není správný postup. Nehledě na to, že k tomu vedly překážky na straně zaměstnavatele, kdy nebyl schopen zaměstnanci přidělit práci. V praxi se řada zaměstnavatelů snaží řešit překážky na své straně právě pomocí nařizované dovolené či dokonce neplaceného volna zaměstnanci, čímž ale obcházejí ustanovení zákoníku práce. Správně má zaměstnanec pro tyto překážky právo na volno (nikoliv dovolenou) a náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (§ 208, zákoníku práce). Případně může zaměstnavatel zaměstnance přeřadit na jinou práci, ale pouze s písemným souhlasem zaměstnance.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací