Zkrácení rodičovské dovolené

sledováno 1× zobrazeno 910×

Vložil(a): Anonymní, 20. 9. 2017 11.03

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Dobrý den, prosím vás o radu na moji situaci.
Jsem na rodičovské dovolené - mám ji do srpna 2018. Momentálně jsem znovu těhotná (teprve 7tt, takže miminko by se mělo narodit v první polovině května) a zajímalo by mě kdy si mám nejpozději zajít zkrátit aktuální rodičák, abych nepřišla o peníze.
A můj druhý dotaz - před prvním dítětem jsem byla zaměstnaná cca 2 roky, takže mi zaměstnavatel platil mateřskou. Smlouva u té firmy už mi dávno skončila. Zajímalo by mě zda mi bude opět firma platit mateřskou a nebo začnu rovnou čerpat ze státního příspěvku? Moc děkuji za informace

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Mgr. Kamila Sýkorová , 20. 9. 2017, 14.56

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vyplácenou Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ), tedy nikoliv zaměstnavatelem, byste měla mít nárok i v případě druhého těhotenství, i když již Vaše pracovní smlouva vypršela. Neboť doba strávená na mateřské či rodičovské dovolené se započítává do tzv. náhradních dob zaměstnání. Více informací byste měla získlat buď osobně na ČSSZ, nebo můžete využít porandenské linky ČSSZ: 840 406 040. Pokud budete mít nárok na PPM, která se vyplácí 6. až 8. týden před plánovaným termínem porodu (termín dle gynekologa), a pobíráte-li rodičovský příspěvek (RP), který má ještě trvat, pak budete skutečně potřebovat zajít na ÚP a RP si zkrátit. A to co nejdříve, prve si ale ověřte, zda Vám nárok na PPM skutečně vznikne. Postup, jak a kdy požádat o zkrácení RP, se dozvíte na ÚP, nebo též můžete využít jeho poradenskou linku: 844 844 803. Přeji mnoho úspěchů při řešení Vaší situace!

Anonymní

Anonymní , 25. 9. 2017, 15.44

Dobry den, dekuji za info. Jeste se zeptam - kdy nejpozdeji mohu zadat o zkraceni rodicovskeho prispevku na starsi dite? Mohu tam zajit treba az v 16tt nebo opravdu co nejdrive?

Mgr. Kamila Sýkorová , 26. 9. 2017, 14.42

Dobrý den, doporučuji tento dotaz vznést přímo na úp, můžete k tomu využít právě poradenskou linku, viz výše. Doporučuji však co nejdříve.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací