Rodičovská

sledováno 1× zobrazeno 381×

Vložil(a): Anonymní, 20. 6. 2017 7.17

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené. Nyní jsem s dítětem na rodičovské. PP poměr mi skončil letos v únoru, nárok tím pádem na druhou mateřkou už nemám a nemohu si taky určit výši rodičovského příspěvku. Vím, že na mateřskou mám nárok jen v zaměstnání. Chtěli bychom druhé miminko, ale nechceme finančně tápat. Dá se mateřská nebo rodičovský příspěvek napsat na otce přesto, že já bych byla doma? Musím být nahlášena na ÚP? Chci se této možnosti vyhnout, protože logicky o zaměstnání nebudu mít zájem. Slyšela jsem o možnosti se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 6 let ale nevím co je na tom pravdy. Jak to tedy je? Jak je to z placením sociálního a zdravotního pojištění? Předem děkuji za vaši odpověď.

Sdílejte:   | 
1

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Anonymní

Anonymní , 20. 6. 2017, 9.32

Ještě mám dotaz jak je to s dočerpáním současné rodičovské. Díky.

Mgr. Kamila Sýkorová , 20. 6. 2017, 10.17

Dobrý den, jen na základě toho, že otec dítěte je zaměstnaný, matka peněžitou pomoc v mateřství dostat nemůže. Může se nicméně s otcem dítěte domluvit, že se o dítě bude starat on, a pak si o mateřskou požádá on. Peněžitou pomoc v mateřství může pobírat i otec dítěte či manžel ženy, která dítě porodila, pokud z důvodu péče o dítě čerpá rodičovskou dovolenou. Otec přitom může na rodičovskou dovolenou nastoupit nejdříve šest týdnů po porodu dítěte. Přičemž dále platí, že aby mohl muž pobírat tuto dávku, musí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Podpis matky musí být úředně ověřen, což je možné zařídit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení, která podpis zdarma ověří. Dohoda musí také obsahovat den, od něhož bude muž o dítě pečovat, včetně dne porodu. Rodiče rovněž musí vyplnit tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení a také na webu ČSSZ. Součástí žádosti je již zmíněná písemná dohoda uzavřená s matkou. Mnohem snazší je volit si „přes otce dítěte“ výši rodičovského příspěvku. Nezaměstnané maminky mají stanoveno, že ho musí čerpat čtyři roky ve výši 3800 Kč za měsíc (do 9 měsíců věku dítěte je to dvakrát tolik). Pokud ovšem otec dítěte má dostatečné příjmy, je možné na základě potvrzení o jejich výši nastavit rychlejší čerpání příspěvku přímo mamince. Všichni občané v Česku musí platit povinné zdravotní pojištění. Maminky na mateřské nebo rodičovské dovolené však nemají příjem podléhající platbě zdravotního pojištění a zdravotní pojištění neplatí. Za příjemce mateřské a rodičovského příspěvku totiž platí zdravotní pojištění stát. Pokud matka zůstává doma i po skončení dávek, pak při osobní péči o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě do 15 let je opět zdravotní pojištění placeno státem - to je potřeba nahlásit na pojišťovnu. Bližší informace byste měla dostat přímo na úp či čssz. Exitují také infolinky: +420 844 844 803, https://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum pro úp, a 840 406 040 (http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/) na čssz. Přeji Vám mnoho úspěchů při řešení Vaší situace!

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací