Nárok na druhou ppm

sledováno 1× zobrazeno 1260×

Vložil(a): jaaniickka, 15. 8. 2018 21.50

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Dobrý den,

byla jsem na mateřské od 4/2017 (předtím necelé 2 roky v plném pracovním poměru). Dcera se narodila 6/2017 a od 10/2017 pobírám rodičovský příspěvek. Nyní nám potvrdili druhé těhotenství s předpokládaným porodem 4/2019.
Můj dotaz zní - budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství i u druhého dítěte, když jsem měla pracovní smlouvu na dobu určitou, která mi skončila v červnu 2018 (a zaměstnavatel ji neprodloužil)?

Děkuji a přeji hezký den, Jana

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Mgr. Kamila Sýkorová , 29. 8. 2018, 16.55

Dobrý den, pokud Vám u prvního dítěte vznikl nárok na mateřskou, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pak Vám nárok vznikne i u druhého dítěte bez ohledu na to, zda trvá nebo netrvá Váš pracovní poměr. Doba na mateřské či rodičovské dovolené je tzv. náhradní doba zaměstnání, která se Vám počítá do praxe i pro důchodové pojištění (jako kdybyste byla v pracovním poměru).

Mgr. Kamila Sýkorová , 6. 9. 2018, 7.12

Ještě jednou dobrý den, chtěla bych poupravit svou původní odpověď. Hovořila jsem o náhradní době zaměstnání, což se bohužel vztahuje pouze na rodičovskou dovolenou, nikoliv mateřskou. Proto by Vám nárok na PPM u druhého dítěte nevznikl, pokud by došlo k ukončení Vašeho pracovního poměru a současně nedošlo k zahájení nového. Ještě mne napadá možnost získání PPM přes partnera/otce dítěte. Pokud je plátcem nemocenského pojištění (je v zaměstnaneckém poměru), pak by mohl nárok na PPM vzniknout přes něho, ale pečovat o dítě by musel on. Takovou možnost je třeba konzultovat s příslušnou správou sociálního zabezpečení, která nárok na PPM posuzuje a vyplácí, neboť je to daleko složitější proces než u matky. Omlouvám se za předchozí nepřesnou odpověď.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů