Dávky hmotné nouze

zobrazeno 1032×

Vložil(a): Anonymní, 28. 7. 2017 11.50

Na dotaz odpovídá Kamila Sýkorová (Mgr. Kamila Sýkorová)

Dobrý den. Před půl rokem jsem ještě pobírala dávky hmotné nouze,tj příspěvek na živobití a doplatek na bydlení. Pak mě ale vyřadili z evidence úřadu práce,protože mi jedna paní dělala celkem velké problémy a pořád mě zvala,klidně i 3 krát do týdne a zvala mě na různé školení atd,jenže já mám 4 letého syna a ještě mám nějaké problémy s psychikou,takže jsem tak prostě tak často nechodila aona mě vyřadila.Co mě ale zajímá je,jestli si můžu opětovně zažádat o dávky hmotné nouze? Vím,že tenkrát je zajímalo i to,že mi pomáhala rodina s placením nájmu i obživou.Ten půl rok,co jsem nebyla v evidenci mi opět pomáhala rodina a to i s placením nájmu.Budu jim to muset zas enějak složitě vysvětlovat ? Budou to počítat do mých příjmů? A proč,když to nebyl žádný můj příjem,ale jen mi pomáhali platit nájem? A když bych tam šla,oni mě zaregistrovali,tak kd ybych mohla obdržet první peníze? Budu muset 3 měsíce čekat,než mi zase jakoby klesnou příjmy a já budu mít nárok na dávky? Nebo mi to dají zpětne ještě ten měsíc,když půjdu žádat ? Jsem na tom hodně špatně,rodině už finance taky dochází a nemůžou mi takto pomáhat do nekonečna.Ještě bych se chtěla zeptat,vím,že hmotná nouze pomáhá i co se oblečení nebo výbavy pro dítě týče,už jsem od nich dostala mini pračku,která se ale rozbila a já už nemám v čem prát a malý potřebuje např.nové boty a vybavení do školky,můžou mi přispět i na takovéto věci? A jak to probíhá?Co všechno k tomu potřebuju? Omlouvám se za ten román a moc děkuji.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Mgr. Kamila Sýkorová , 28. 7. 2017, 12.48

Dobrý den, co se týká informací ohledně podmínek nároku na jednotlivé dávky (ať už hmotné nouze nebo státní sociální podpory), pak přesné informace nemám. Stejně tak ohledně toho, co je třeba doložit. Tyto informace Vám poskytnou právě na úřadu práce, přičemž můžete využít infolinky, se kterou mám dobré zkušenosti - jsou zde ochotnější, než na pobočce úřadu. Je to +420 844 844 803. O dávky hmotné nouze jistě opětovně zažádat můžete, přitom musíte splňovat znaky osoby v hmotné nouze, které jsou uvedeny v zákoně o pomoci v hmotné nouzi. Některé dávky lze požadovat i zpětně, např. příspěvek či doplatek na bydlení až 3 měsíce zpětně. Píšete o rozbité pračce, potřebě nového oblečení pro děti apod., k tomu zpravidla slouží tzv. mimořádná okamžitá pomoc, což je další dávka pomoci v hmotné nouzi. Pokud Vám rodina finančně pomáhala/pomáhá, pravděpodobně se tyto "dary" budou do příjmu započítávat a bude tedy úp zajímat v rámci posouzení nároku na jednotlivé dávky. Proč tomu tak je, či není, nedokáži říci. Prosím, obratťe se na Krajskou pobočku úřadu práce.

Anonymní

Anonymní , 28. 7. 2017, 12.58

Aha,dobře,tak děkuji za info. Chtěla jsem právě poradit i jinde než zrovna na úřadu práce,tak moc ochotní nejsou ve sdělování takových věcí. Takže to nejspíš znamená,že budu muset od podání žádosti o evidenci na hmotné nouzi počkat 3 měsíce,než mi budou vyplácet dávky? Tak to teda nevím,kde na to budu brát...

Mgr. Kamila Sýkorová , 31. 7. 2017, 7.32

To chápu, nicméně jinde nemají tak přesné informace, jako právě na úřadu práce. Také je mnohdy rozdíl mezi zákonnými podmínkami a praxí. Co se týká ochoty pracovníků úřadu práce, to už je věc druhá. Máte pravdu, že se stává, že klienta odbydou bez toho, aby ho vybavili potřebnými informacemi nutnými k řešení jeho tíživé sociální situace. Pak je ale možno si na konkrétního pracovníka stěžovat (písemně). Na druhou stranu nejsou všichni takoví. Navíc lze využít zmiňovaný telefonní kontakt, kde poradenství poskytují.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů