Je dost možné, že budou nové formuláře. Pak by měly být k dispozici v tištěné i elektronické podobě nejdéle k 1. říjnu. Jde o dávku, kterou lze pobírat dlouhodobě, ale s tím, že musí být pravidelně doložen nízký příjem. Doteď toto dokládání probíhalo jednou ročně. V souvislosti s novými podmínkami, kdy rozhodné období je pouze za předchozí čtvrtletí, pak se domnívám, že bude třeba příjmy dokládat každé 3 měsíce. Jako je tomu např. u příspěvku na bydlení.

Dobrý den, přídavek na dítě můžou čerpat pouze rodiny s nízkými příjmy. Na přídavek nicméně nemají nárok rodiče, ale přímo nezaopatřené děti. Nezaopatřeným dítětem je z pohledu zákona nejčastěji dítě, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, ale i student do 26 let věku. Další podmínka, kterou je pro přiznání přídavku na dítě potřeba splnit, jsou nízké příjmy rodiny nebo přesněji domácnosti (nebo ještě přesněji příjem společně posuzovaných osob), ve které dítě žije. Přídavek vám na úřadu práce přiznají, pokud váš příjem nepřesáhne nově 2,7násobek životního minima. Životní minimum závisí na počtu členů rodiny. Při posuzování vaší finanční situace budou úředníci vycházet z příjmů nikoliv za kalendářní rok předcházející roku, ve kterém o přídavek žádáte, jako to bylo doteď, ale pouze za poslední 3 měsíce. Tato novela bude účinná od 1.10. 2017, takže by se podle ní měly posuzovat již všechny žádosti podané po tomto datu. Takže podáte-li ji v říjnu 2017, pak budou rozhodné příjmy pouze za září, srpen a červenec 2017. Žádost o přídavek musí za dítě, které ještě nedosáhlo plnoletosti, podat rodič (případně pěstoun nebo poručník). Plnoleté děti žádají samy. Žádost je potřeba podat písemně – příslušné tiskopisy najdete v na Krajské pobočce úřadu práce. Krom vyplněných tiskopisů si s sebou vezměte také občanský průkaz a rodný list, pokud žádáte o přídavek pro dítě mladší patnácti let, a potvrzení o studiu dítěte. Nezapomeňte, že Doklad o výši ročního příjmu, který je součástí žádosti, musí doložit každá z posuzovaných osob, která měla v rozhodném období alespoň jeden z příjmů. V praxi jde tedy nejčastěji o otce, matku nebo děti, které si například přivydělávají při studiu. Nejsem si jista, zda v případě nulových příjmů je na úp nějaký speciální formulář, pokud ano, je třeba ho vyplnit a přiložit, pokud ne, pak formou čestného prohlášení.

Dobrý den, v případě, kdy jste evidována na úp a najdete si práci, pak pokud Váš měsíční výdělek z tého práce dosahuje maximálně poloviny minimální mzdy (tj. polovina z 11 000,-), pak v evidenci můžete zůstat a bude za Vás úp stále hradit zdravotní pojištění s tím, že každý měsít výdělek budete muset dokládat. Pokud bude vyšší, pak si budete muset zdravotní pojištění hradit sama. Co se týká sociálního pojištění, to za Vás hrazeno není. To je hrazeno pouze zaměstnavatelem za svého zaměstnance v případě pracovní smlouvy, nebo i v rámci DPP či DPČ, ale tam jsou třeba splnit další zvláštní podmínky, aby zaměstnavateli tato povinnost vznikla. Pokud pobíráte příspěvek na bydlení, ale situace se změní - zvýší či sníží se příjem,je třeba ho na úp doložit - tím se samozřejmě úměrně změní i výše příspěvku. To ale vždy záleží na posouzení úřadem práce.

Dobrý den, v případě, kdy je žena na rodičovské dovolené, musí jí zaměstnavatel tzv. držet místo až do 3 let věku dítěte. V případě, kdy před skončením rodičovské dovolené znovu otěhotní, měl by ji znovu vzniknout nárok na mateřskou od české správy sociálního zabezpečení, neboť nedošlo k ukončení pracovního poměru, a poté nová rodičovská, s příspěvkem od úp. Po celou tuto dobu s ní zaměstnavatel nemůže pracovní poměr ukončit (až na výjimky - v případě zrušení zaměstnavatele) a drží jí místo do 3 let věku nejmladšího dítěte. Ještě nutno dodat, co to vlastně znamená držet místo. Vrátí-li se matka po rodičovské dovolené, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat jí práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit zaměstnankyni pracovní místo dle smlouvy, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovní smlouvy, tj. nabídnout práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnankyně, a dojde-li ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně. Zaměstnavatel však nesmí zaměstnankyni vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku).

Konec RP, 22. 6. 2017, 7.34

Dobrý den, za matky, které se rozhodnou pečovat o dítě déle než pobírají rodičovský příspěvek, platí zdravotní pojištění také stát, a to matce s jedním dítětem do 7 let, či matce s více dětmi do 15 let věku dítěte/dětí. O této skutečnosti musíte však informovat příslušnou Správu sociálního zabezpečení a zažádat na své zdravotní pojišťovně o hrazení pojistného státem. Takže jen kvůli hrazení zdravotního pojištění se na ÚP registrovat nemusíte.

Dobrý den, ano, je možné, že teď již RD s příspěvek od úp nebude možné prodloužit. Variantou by tedy byla RD bez příspěvku, o kterou se žádá u zaměstnavatele. Po porodu požádat úp opět o rodičovský příspěvek. Ale je tu také možnost, že máte nárok na mateřskou (PPM) od české správy sociálního zabezpečení (čssz). Vím, že Vám zaměstnání skončilo, ale píšete, že jste začala podnikat. Pokud odvádíte sociální pojištění (nebo se chystáte zálohy doplatit), nárok by vzniknout mohl, to je ale potřeba zjistit na čssz, zda lze sčítat dobu zaměstnání a dobu strávenou podnikáním pro vznik nároku na PPM. Stejně, jako informaci ohledně zaplacení záloh - tuto informaci, včetně lhůty, Vám sdělí nejlépe právě na čssz. Existují samozřejmě infolinky, které pro získání informací a orientace v situaci, ve které se nacházíte, můžete využít. Na čssz je to 840 406 040 (http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/), na úp je to +420 844 844 803, https://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum. To, zda půjde všechno zařídit z Prahy, když máte hlášené trvalé bydliště jinde, Vám ale nezaručím. Přeji Vám mnoho úspěchů při řešení Vaší situace!

Hledám práci z domova, 11. 4. 2017, 12.08

Dobrý den, pokud se mne ptáte na možnosti přivýdělku, bohužel Vám v tomto pomoci nemohu. Pokud máte nějaké omezení, pro které nemůžete vykonávat práci na plný úvazek, nezbývá než se různými způsoby poptávat po práci na úvazek nižší (není jen poloviční), nebo vyloženě na práci z domu. A to buď sledováním inzerátů na internetu, na úřadu práce, v novinách, nebo si můžete inzerát podat sama. Ohledně zprostředkování práce Vám mohou základní informace předat právě na úřadu práce, můžete pouvažovat také třeba o rekvalifikaci. Vždy je dobré si se zaměstnavatelem sepsat buď pracovní smlouvu, nebo dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ). U dohod je pak dobré si pohlídat, zda zaměstnavateli vznikne právo za Vás hradit zdravotní a sociální pojištění. Pokud s Vámi zaměstnavatel nebude chtít nic sepsat, pak to rozhodně není dobrý signál a měla byste se poohlédnout jinde. V dnešní době internetu a soc. sítí je možno sledovat nejrůznější diskuze nebo recenze na danou práci a zaměstnavatele - může to být dobrá pomůcka pro rozhodnutí se, zda na určitou práci kývnout. Přeji Vám mnoho úspěchů při řešení Vaší situace!

Konec rodičovské, 30. 3. 2017, 8.03

Dobrý den, je mi líto, co jste si prožila a že se Vám otěhotnět zatím nedaří. Věřím však, že to chce jen čas. Co se týká MD, na tu vzniká nárok v případě, že alespoň jeden z rodičů má odpracovaných minimálně 270 dnů za poslední 2 roky předcházející porodu. U OSVČ je to 180 dnů. Pokud Vám při prvním těhotenství nárok na MD vznikl (je vyplácen 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu až do 6 měsíců věku dítěte, poté se žádá o RP na ÚP), pak v případě, kdy znovu otěhotníte ještě na RD, měla byste mít na MD znovu nárok. Pokud neotěhotníte, ale ani se Vám nepodaří po skončení RD najít práci, pak obecně platí, že Vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Sice je u podpory v nezaměstnanosti vyžadována podmínka, aby žadatel v posledních dvou letech pracoval nejméně 12 měsíců (resp. je vyžadována účast na důchodovém pojištění v tomto rozsahu). Ale RD (resp. doba, kdy je pobírán RP) spadá mezi tzv. „náhradní dobu“. Tedy z tohoto pohledu je doba strávená na rodičovské dovolené stejná, jako zaměstnání. Ještě k brigádě, záleží, co tím myslíte. Pokud práci na dohodu (DPP či DPČ), záleží, zda přesáhnete hranici měsíčního příjmu z dohody, na základě které již zaměstnavateli vznikne povinnost za Vás odvádět zdravotní a soc. pojištění a tím by se Vám doba začala započítávat do odpracované (třeba pro nárok na MD). Hranice u DPP je více než 10 000,- a u DPČ 2 500,- měsíčně. Více informací získáte na úp či na ČSSZ. Existují také infolinky: +420 844 844 803 (úp), 840 406 040 (čssz - nemocenské poj.). Nezapomeňte, že zdravotní poj. je pojištěnec povinen hradit sám v případě, kdy není zaměstnán, není na úp, nebo zaměstnavateli nevznikne povinnost za něho zdrav. poj. odvádět. Soc. poj. je pro pojištěnce dobrovolné. Přeji Vám mnoho štěstí!