sarkasmiskova: Poradny

Nejnovější dotazy na tohoto odborníka: (68)

Nejnovější dotazy do poradny vložené uživatelem: (0)

Nejnovější příspěvky do poradny: (49)

Také si myslím, že to v pořádku není. Záleží ovšem na porodní anamnéze vašeho miminka, zda se začalo takto projevovat ze dne na den a pokud ano, zda tomu něco předcházelo, nebo má od narození tendenci k záklonům (nelíbí se jí v klubíčku...). Bylo by vhodné navštívit specialistu, který posoudí její pohybový projev a provede testy reakce na změnu polohy, popřípadě dětského neurologa. Pokud máte zájem o podrobnější doporučení, kontaktujte mne na mailu sarkasmiskova@seznam.cz

Dětský lékař nemá pravdu. Vyhledejte nejlépe rehabilitačního lékaře, nebo zkušeného fyzioterapeuta, který je schopen posoudit pohybový stereotyp při chůzi. Na místě možná bude i neurologické vyšetření. Bohužel, váš pocit, že dcera má tento problém od mala, je asi správný a pohybový stereotyp budovaný a fixovaný 16 let se bude velmi obtížně korigovat. Pro začátek ať dcera zkusí používat pravidelně adjustační ponožky, mohly by jí pomoci od nepříjemných pocitů po zátěži.

Záklon hlavičky, 29. 5. 2022, 20.37

Dobrý den, pravděpodobně se tak Vašík snaží rozšířit své pohybové schopnosti, byť trochu předčasně, nicméně může mít i zvýšené svalové napětí svalů, umístěných podle páteře. Dělají to vnímavé a zvědavé děti. V pořádku to ovšem není. Správné přetáčení začíná mezi 6. a 8. měsícem, nejprve ze zad na břicho a pak i obráceně. Je to ovšem pohyb, který začíná na zádech zvednutím nožiček do tzv. trojflexe, kdy je ohnutý kotník, koleno i kyčel do 90°. Toto zvednutí nožiček by se měl učit právě teď, ve věku dvou měsíců. Stejně tak by se měl nyní učit v poloze na bříšku "pást koníky"v poloze, kdy je opřen o lokty mírně před rameny, hlavu drží v prodloužení páteře a opírá se o přední stranu pánve - symfýzu. Doporučuji pokračovat v klubíčkování a v případě, že by se Vašík i nadále prohýbal, objednat se na vyšetření k neurologovi, popřípadě fyzioterapeutovi, který de věnuje dětské rehabilitaci a umí posoudit stav pohybového vývoje.

Prohýbání trupu, 9. 3. 2021, 19.01

Může mít problémy s prdíky, ale rozhodně se poraďte s pediatrem. Ideální by bylo, kdybyste zvládla situaci natočit na video. Doporučuji nosit jej v klubíčku. Držím palce, ať to brzy vyřešíte.

Dobrý den, asi dost záleží na tom, co máte na mysli pod pojmem dlouhodobě. Pokud pojedete s dítětem ven na hodinku, pak bych u novorozence nic proti poloze ve vajíčku neměla. Miminko v ní bude stabilní a to se mu jistě bude líbit. Je ovšem potřeba dopřát mu pak dostatek aktivity na rovné podložce, aby se mohlo pohybově rozvíjet - učit se, jak nakládat s polohou a pohybem. Pokud byste chtěla vajíčko používat i jako postýlku doma, či dokonce v něm miminko nechávat i za stavu bdělosti přes den, pak je to nevhodné. Nedostatek příležitosti pro pohyb je jen jeden z důvodů. Dalším je stlačení bříška, to má za následek ztížené dýchání, špatnou práci bránice a zhoršenou činnost trávicí a vylučovací soustavy. Asi byste také nechtěla být celý den ve skrčené poloze, i po řízení auta se rádi protáhneme. Je třeba brát v úvahu i skutečnost, že miminko vám z vajíčka rychle vyroste. Takže na venkovní vycházky, trvající kolem hodiny, v novorozeneckém období proč ne, na jiné použití nedoporučuji. A pro všechny: nezapomínejte, že miminko potřebuje pro svůj vývoj prostor a oporu. Tu nemá v postýlkách, postelích, na gaučích a v proutěných koších, které ohraničují jeho prostor a jsou příliš měkké na to, aby se o ně mohlo opírat. Chybou je i dlouhodobé nošení na ruce, v šátcích či nosítkách. Miminko po šestinedělí patří na zem, na hrací deku, nebo pěnové puzzle, které mu zajistí tepelný komfort pro jeho aktivity a pohybový vývoj.

Vbočený kotník, 17. 5. 2020, 23.42

Váš syn má pravděpodobně hlavně vystrčený zadeček, který popisujeme jako ventrální pánev. S tímto postavením pánve se pojí povolené břicho a vnitřní rotace v kyčelních kloubech, což má za následek zatížení vnitřní strany plosky nohy a tudíž i vnitřních kotníků. Primární pro rehabilitaci je ovlivnění trupového svalstva ve smyslu harmonizace svalového napětí ventro-dorzálních svalů, tedy břišních vůči zádovým. Pracujeme vždy s celým tělem, nikoliv jednotlivým svalem, nebo skupinou svalů. Tejpy využít můžete. Vložka v botě působí pasivní nadzvednutí klenby nohy a staví ji tak do správného postavení. V tomto postavení však mají fyziologicky pracovat svaly. Pokud je nahradíme vložkou, svaly se "přestanou snažit" plnit svou funkci a po zutí bot s vložkou bude problém při nejmenším přetrvávat. V Ostravě máte nejméně stacionář, kde se pracuje a vyučuje podle konceptu manželů Bobathových, zkuste se zeptat tam, konkrétní tip bohužel nemám. Přeji hezký den.

Chůze po špičkách, 4. 3. 2020, 22.12

Dobrý den, po špičkách někdy chodí děti, které "neposedí". Píšete, že je hyperaktivní a na špičkách ze z 90%, což znamená, že JE neposedný a na paty se občas dostane, tudíž nejde o trvalý stav, ale podle mě je to právě projev jeho hyperaktivity. Zamýšlela bych se tedy nad opožděním řeči, což je pro posouzení zkušeným klinickým logopedem a zároveň nad tím, zda se váš syn umí soustředit alespoň chvilku na jednu činnost - např. sestavení dětské stavebnice, vkládání tvarů do kostky s otvory apod. Pokud chcete, napište mi na mail sarka.smiskova@seznam.cz

10 tydnu, 12. 9. 2019, 22.26

První úsměv dítěte obecně je popisován kolem druhého měsíce. Ovšem nelze hodnotit pouze tuto dovednost a vyvozovat z ní závěry do budoucna. Doporučuji poradit se s vaším dětským lékařem, zda váš syn odpovídá vývojovým předpokladům po stránce pohybové i psychické.

Styl behu batolete, 25. 2. 2019, 17.15

Ve 23 měs. při běhu má ještě trochu nárok snižovat úroveň dovedností, které má při normální chůzi. Běh je přeci jen trochu náročnější, potřebuje užší bázi. Svědčí to ovšem o tom, že vaše dcera může být koordinačně méně nadaná, problémy jí dělá práce s těžištěm, může mít trochu snížené svalové napětí. Nechte ji co nejvíce chodit i běhat v terénu, v lese, do kopečka, po nerovném trávníku, berte ji na dětské hřiště, pokud máte možnost, choďte na nějaké všestranné cvičení, např. rodiče s dětmi. Byla by pro vás jistě vhodná hipoterapie, ale pouze pod vedením zkušeného a certifikovaného fyzioterapeuta (nutná precizní kontrola postavení pánve během terapie). Pokud chcete řešit s odborníkem, vyhledejte fyzioterapeuta, specialistu pro dětskou rehabilitaci (pohybový vývoj).

Zaklání hlavičku, 3. 2. 2019, 22.46

Ano, tento stav si žádá konzultaci s pediatrem, následně s neurologem nebo fyzioterapeutem, specializovaným pro dětskou rehabilitaci a fyziologický vývoj dítěte.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů