Vtáčení špiček při chůzi

zobrazeno 19622×

Vložil(a): Kama, 6. 4. 2016 16.47

Na dotaz odpovídá Mgr. Šárka Smíšková (sarkasmiskova)

Dobrý den,syn 18m,vtáčí špičky při chůzi,u jedné nožičky více,než u druhé.Půjdeme k ortopedovi,ale zajímá mě,jaké jsou příčiny,a jak se to řeší.Děkuji za odpověď.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sarkasmiskova , 14. 4. 2016, 22.36

Vtáčení špiček - intooing. Příčinou bývá nesprávné postavení pánve, jehož důvodem je nedostatečná aktivita břišních svalů. Bříško je vystouplé/ vystrčené, záda prohnutá. To vede ke sklopení pánve vpřed - odborně ventrální postavení pánve. Při tomto postavení nezaujímají kyčelní klouby správné postavení a stehenní kost se stáčí do vnitřní rotace. Kolenní kloub je kladkový, hýbe se pouze předozadně, takže vnitřní rotace se přenáší na celou dolní končetinu. Vtočení špiček je toho následkem. Pokud je vtočení asymetrické - na jedné straně je špička stočena více - příčinou je nestejnoměrné zatížení dolních končetin, které má původ v asymetrii pánve v jiné rovině. Pánev je nejen sklopena vpřed, ale bývá na jedné straně předsunuta více vpřed. To je spojeno i s posunem této strany výš, než je druhá. Řešení je tedy v korekci postavení pánve. Toho lze dosáhnout aktivizací břišních svalů v souhře se svaly zad (tzv. synergie antagonistů), které pracují při sklopené pánvi více ( váš syn si pravděpodobně hodně pomáhal při vývoji pohybu záklonem). Jednostranná rotace pánve a její posun nahoru je komplikovanější. Problém je řešitelný ve spolupráci s fyzioterapeutem, specialistou v dětské rehabilitaci. Z metodik bych aplikovala Vojtovu metodu, hipoterapii a prvky Bobath konceptu. Ověřte si, že daný specialista je vskutku kvalifikován, což prokáže certifikátem.

Kama , 15. 4. 2016, 6.27

Děkuji za odpověď.Už jsem byla u pediatra,a řekl,že je to do cca 3let normální,protože se nohy ještě vyvíjejí.Pokud to bude přetrvávat dvou let,budou na místě rehabilitace.Malý si právě ani tím záklonem nepomáhal.Myslíte,že pediatr postupuje špatně?Viděl ho i při chůzi,a říkal,že je to v pořádku.

sarkasmiskova , 15. 4. 2016, 7.25

Nepovažuji názor pediatra za správný. V současné době lze problém odstranit rehabilitací. Po fixaci pohybového stereotypu (pokud dítě bude toto postavení pánve k pohybu využívat delší dobu) již bude přecvičení na jiné použití svalových skupin problematické. Cílem rehabilitace je zde harmonizace aktivity ventrodorzální muskulatury (bříško proti zádům) a aktivace zevních rotátorů kyčle. Pokud dítě svaly nezačne správně používat, vytvoří si náhradní (nenormální) řetězec řazení jednotlivých svalů, které se na pohybu podílí. Ten se uloží do centrálního nervového systému jako pohybový engram a bude nadále primárně využíván. Lidské tělo je naprogramováno pro bezproblémový provoz pouze při zachování jeho fyziologické pohybové funkce (tj. přesné nastavení kloubních centrace a správné řazení zapojených svalů v řetězcích) . Chybné postavení kyčlí a pánve povede k nadměrné zátěži v těchto oblastech, což se projeví ve vyšším věku potížemi s bederní a potažmo i dalšími úseky páteře.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů