Zaklánění hlavičky a prohýbání páteře

zobrazeno 32842×

Vložil(a): Zuzana, 10. 4. 2015 19.04

Na dotaz odpovídá Mgr. Šárka Smíšková (sarkasmiskova)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli řešit, a případně jak, neustálé zaklánění hlavičky. Syn měl už špatnou techniku pasení koníčků. Neopíral se o ruce a hodně prohýbal páteř. Dětská doktorka nám na to řekla, že ho to nemáme nechat dělat a musíme ho vracet zpět na záda. Teď je mu 7 měsícu a už je to lepší. Do hrudního záklonu jde ale pořád, když brečí, vzteká se a i ve spánku leží na boku, prohnutý ze zakoloněnou hlavičkou. Máme to nějak řešit nebo se to srovná časem samo?

Sdílejte:   | 
4

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sarkasmiskova , 10. 4. 2015, 19.32

Dobrý den, zaklánění hlavičky není nikdy v pořádku a je třeba řešit. Někdy postačí kvalitní handling (manipulace s dítětem) v raném věku, většinou je ale třeba fyzioterapie. Pokud Váš syn neprošel ve svém vývoji fází opory na předloktí - pasení koníčků, která má být dokončena ve třetím měsíci věku, doporučuji neodkládat návštěvu dětského neurologa, který stanoví příčinu, posoudí fyziologický vývoj dítěte a případně indikuje fyzioterapii. V současné době by Váš syn měl zvládat přetáčení ze zad na břicho a zpět na obě strany, na bříšku oporu o natažené ruce a připravovat se na pozici na čtyřech. Vracení zpět na záda nic neřeší.

Zuzana , 11. 4. 2015, 9.16

Děkuji mockrát za odpověď. Myslím, že motorický vývoj je normální. Přetáčení zvládá, rotuje kolem své osy, zvedá se na všechny 4. Akorát u všeho hodně zaklání hlavu a často jde do oblouku. Když byl menší, podkládali jsme mu na noc nožičky, aby spal rovně, teď už ho ale nic ve správné poloze neudrží. Určitě navštívíme neurologa a zvážím asi i změnu pediatra.

sarkasmiskova , 11. 4. 2015, 9.27

Pokud je vývoj takový, jak popisujete, doporučuji důsledně dodržovat nošení dítěte v klubíčku (zády k osobě, která jej drží), ručky před tělem (ne jako letadlo) a při hře podporovat co nejvíc lezení na čtyřech, nestavět na nohy, neučit chodit, později nevodit za vzpažené ruce, nikdy za jednu ruku. Situace by se měla zlepšit zapojením svalů těla do zkříženého pohybového vzoru při lezení na čtyřech, momentálně jste ve fázi, kdy se na něj teprve připravuje. Doporučuji odbornou konzultaci s kvalitním dětským fyzioterapeutem, mělo by to postačit.

Zuzana , 13. 4. 2015, 16.30

Už pár dní zkoušíme vámi doporučené změny v držení miminka a mám pocit, že se to trochu zlepšuje. Fyzioterapeuta ale pro jistotu také navštívíme. Děkuji za rady.

sarkasmiskova , 13. 4. 2015, 22.30

;o)

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů