Vadné držení těla - žádné zlepšení po 2 letech cvičení

zobrazeno 1447×

Vložil(a): samonilce, 10. 12. 2016 22.36

Na dotaz odpovídá Mgr. Šárka Smíšková (sarkasmiskova)

Dobrý den,
dcera (3,5 roku) má velké bříško, prohnutá bedra a vtáčí při chůzi špičku pravé nohy. Kolínka jdou lehce do X.
Hlavičku držela od 4 m., přetočení na bříško od 6,5 m., následovalo asymetrické plazení (nepoužívala jednu nohu), stoj s oporou od 8,5 m., sed a lezení od 12 m., chůze od necelých 14 m., ale postavení v prostoru až po 15 m.
Dle pediatra a ortopeda to tak některé děti mají. Ortoped dceru viděl po 2 měsících samostatné chůze (tatínek má výraznou hrudní kyfózu, není vyšetřen, chtěla jsem proto kontrolu) - dle ortop vše ok. Dcera ale stále neseděla s rovnými zády. V 19 m jsme navštívili dětskou fyzioterapii a od té doby cvičíme. Pravidelně, poctivě 2 roky. Cvičíme cviky jako pro dospělé, dcera dobře spolupracuje. Vojtovku nám doporučoval fyzioterapeut, ale rehab. lékař pracoviště ji zamítl jako zbytečnou. Nakonec jsme Vojtovku chvíli cvičili kolem 3. narozenin, ale reflexy přestaly být výbavné. Při poslední kontrole jsem upozorňovala na vtáčení špičky (trvá min. 1 rok), ale na nohu se nikdo ani nepodíval.
Od 20 měsíců dcera plave. Snažíme se o všestranný pohyb a kvalitní obuv, upřednostňujeme chůzi na boso.
Mělo by už být vidět nějaké zlepšení? Můžete nám něco doporučit?
Děkuji.

Sdílejte:   | 
1

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sarkasmiskova , 10. 12. 2016, 22.53

Dobrý den, vaše dcera měla být na fyzioterapii nejdéle od 3.měs. věku, nerada bych tuto skutečnost více rozváděla. Jen snad poznámka, že neexistuje jen metoda V.Vojty, nicméně nevýbavnost reflexů je naprostá hloupost, metoda je založena na možnosti celoživotní aktivace daného pohybového modelu. Stav, která popisujete je pravděpodobně zapříčiněn nedostatečnou svalovou koordinací v oblasti těla. Následkem je ventrální (vysazená dozadu) pánev, která je pravděpodobně i v šikmém postavení (proto vtáčí jen jednu špičku. Pokud nebudete dělat nic, dcera se bude i nadále pohybově vyvíjet, ale je velmi pravděpodobné, že v důsledku nesprávného postavení jednotlivých segmentů těla bude předčasně a zvýšeně trpět bolestmi páteře. také její koordinační schopnosti nebudou zrovna na vrcholový sport. Nikdy není pozdě na KVALITNÍ fyzioterapii, kterou můžete doplnit o hipoterapii. Tu bych vám velmi doporučovala, mám podobných klientů hodně a společně s individuálně postaveným cvičením, které však musíte cvičit doma s dcerou vy, funguje velice dobře. Dejte si však pozor, do jakých rukou se svěřujete. Jak ve fyzioterapii, tak (a ještě více) v hipoterapii se dnes pohybuje mnoho lidí, kteří své profesi příliš nerozumí a mnohdy pro ni ani nejsou kvalifikováni. Pokud chcete, napište mi na mail sarkasmiskova.isar@gmail.cz a společně vymyslíme, kam byste podle místa bydliště mohla s dcerou chodit.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů