Jak můžu pomoci synovi, aby začal lozit?

zobrazeno 1930×

Vložil(a): Fany, 14. 6. 2015 9.09

Na dotaz odpovídá Mgr. Šárka Smíšková (sarkasmiskova)

Dobrý den, syn bude mít brzo 9 měsíců a ještě pořád nelozí. Snaží se zvedat zadeček nebo na ručičkách, ale dohromady mu to ještě nejde. Pivotovat nebo jak se tomu říká umí. Na prohlídce v 8 měsících nám doktorka řekla, že je trochu pozadu, ale nikam cvičit nás neposlala. Kamarádka teď byla s holčičkou, která to má stejně a doktorka je poslala k fyzioterapeutce. Máme se taky nechat poslat k fyzioterapeutce nebo jak mu můžu pomoct aby se to naučil?

Sdílejte:   | 
3

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sarkasmiskova , 14. 6. 2015, 9.40

No jo, kluci. Oni jsou vždycky trochu línější, než zvědavé holky (což nevylučuje, že mohou být i zvědaví kluci...). A lenoši. Nechce se jim zvedat nad podložku, je to moc práce pro břišní a zádové svaly, které musí pracovat v harmonické souhře. Ale lezení na čtyřech je velmi důležitou fází pohybového vývoje, při které si lidské mládě posiluje nejen pohyb ve zkříženém vzoru, ale i svaly, které tento pohyb vykonávají, aby byly připraveny pro vertikalizaci a záda se pak nebortila a ve starším věku nebolela. Ruku na srdce, nenosíte syna tak, že mu dáte zezadu ruku mezi nohy a on na vás visí se zakloněnými zády? Stoupněte si před zrcadlo se synem na ruce a podívejte se na pánev. Pokud je zadeček vystrčený ven a záda prohnutá, ruce rozpažené, je to celé špatně. Pokud syna chcete nosit na jedné ruce, posaďte si ho na bok a na svou ruku, pánev mu nechte přes vaše předloktí, ať břicho a záda pěkně pracují, ne aby se zavěsil do pánve a bez námahy se nechal odnést tam, kde je to třeba (jemu). Dalším možným problémem jsou podlahové krytiny. Pokud mu to bude doma klouzat, proč by se namáhal, pokud skluz po břiše je snazší, než marně hledat koleny oporu k lezení. Řešení je dvojí. Kraťasy - teď v létě to určitě jde - aby koleno neklouzalo, nebo koberec - aspoň dočasně a kousek. Synovi můžete pomoci i cvičením na válci (nafukovací válec z hračkářství), na který jej dáte na bříško, fixujete za pánev a posouváte pomalu vpřed tak, aby pochopil, že se má o ruce opírat. Další variantou je podložení pod bříškem pruhem látky (plena, šátek), a přizvednutí pupíku nad zem tak, aby kolena a ruce podpíraly tělo. Samozřejmě by ideální bylo, pokud by vám tyto hrátky předvedl někdo, kdo je kvalifikovaný. Lze si dohodnout i jednu konzultaci na fyzioterapii (pokud byste nedostala doporučení od vaší lékařky, lze uhradit jako samoplátce, počítejte cca 500,-Kč), ale zjistěte si, zda daný odborník opravdu pracuje s dětmi. Upozornění na závěr: bavíme se o dítěti, které nemá rizikovou porodní anamnézu a dosavadní pohybový vývoj probíhal v normě. Pokud je to jinak, zvažte návštěvu neurologa.

Fany

Fany , 15. 6. 2015, 14.25

Syna nosím většinou přes rameno nebo na tygříka. Je to špatně? Svaly na bříšku má asi posílené dost, když ho krmím v lehátku chce se mi pořád zvedat do sedu. Možná zádové svaly má míň procvičené. Je na to nějaký cvik, který s ním mám zkoušet? No asi se radši objednám někam na fyzioterapii, aby nám to cvičení ukázali. Moc vám děkuji za rady.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů