39. týden těhotenství

zobrazeno 21665×

Vložil(a): Martina Richterová, 4. 4. 2015 10.55  (aktualizováno 3. 6. 2020 13.13)

Porod už je „na spadnutí“. Na své dítě se už moc těšíte, a zároveň vás velké bříško velice zmáhá. Strach z porodu většinou překoná touha co nejdříve porodit, což můžete být prakticky každým dnem. Pokud nemáte naplánovaný císařský řez nebo vyvolání porodu ze zdravotních důvodů, nezbývá než čekat, kdy se miminko rozhodne přijít na svět.

Patrně vás trápí poslíčci stále častěji. Někdy není snadné je odlišit od opravdových kontrakcí, ty poznáte především podle pravidelnosti. Snažte se spát „do zásoby".

Co se děje s matkou

Cítíte se velmi nepohodlně, bříško je obrovské a stěžuje vám jakýkoliv pohyb. Zavázat si tkaničku u bot je pro vás nadlidský úkon. Noste pohodlnou obuv, do které se snadno nazujete, a která je zároveň k nohám šetrná. Můžete mít problém dostat se do svých bot, protože nohy i ruce často otékají.

Děloha nyní zabírá celý prostor pánve a tlačí na okolní orgány. Možná jste si všimla, že máte červené tváře, může za to krevní oběh, který je namáhaný mnohem více, než tomu bylo dříve. Množství plodové vody se stále snižuje.

Některé ženy cítí obavu z porodu a z péče o dítě. Pokuste se co nejvíce rozptýlit, přečtěte si knihu. Nezapomínejte, že po porodu už nebudete mít na sebe tolik času.

Porod může přijít kdykoliv. Pokud se obáváte, že porod nepoznáte, tak vás můžeme uklidnit, tohle opravdu nepřehlédnete. Známkou začínajícího porodu jsou pravidelné kontrakce, které mají různé intervaly. Ty se musí postupně zkracovat. Je dobré si tedy kontrakce začít měřit, zda se objevují skutečně pravidelně a nejedná se o poslíčky.

Do porodnice se vydejte, pokud jsou kontrakce po pěti minutách nebo v případě odtoku plodové vody.

Co se děje s miminkem?

Miminko už prakticky jen čeká na svůj příchod na svět. Měří přibližně 50 centimetrů a váží kolem 3 kilogramů (váha i délka však může být rozdílná). Většina ochlupení již zmizela a v plicích se zvyšuje tvorba surfaktantu. Pohyby miminka jsou mnohem méně časté, ovšem stále je potřeba sledovat, zda se dítě hýbe. Nemá už v děloze skoro žádné místo.

Už od minulého týdne je miminko považováno za zcela donošené. Po porodu by tedy mělo zvládnout samo dýchat, neboť jeho plíce jsou plně vyvinuté. Mozek je natolik vyvinutý, aby byl schopen po porodu řídit základní životní funkce novorozence.

Dítě má sací a uchopovací reflex.

Donošené miminko má tyto znaky: celková délka je kolem 50 centimetrů a váha přibližně 3 kilogramy. Kůže je hladká a růžová, miminko již není svraštělé. Má plně dotvořené obočí a řasy. Nehtíky sahají až ke konečkům prstů. Chlapci mají varlata sestouplá v šourku a u dívek jsou malé stydké pysky překryty velkými. Dítě po porodu ihned začne křičet.          

Co dělat v tomto týdnu

Tašku do porodnice již máte pravděpodobně sbalenou po několik týdnů. Nezapomeňte také na důležité doklady, jako je občanský průkaz, průkaz pojištění, oddací nebo rodný list a také těhotenskou průkazku. Měli byste mít připravená jména, i v případě, že znáte pohlaví, musíte uvést jméno pro chlapce i děvčátko.

Do porodnice odjeďte ihned, pokud se objeví výrazné snížení aktivity dítěte, vaginální krvácení jasně červenou krví, bolesti břicha či vysoké horečky. Pokud vám odteče plodová voda, také je lepší na nic nečekat. Jestliže nemáte partnera či někoho jiného „po ruce“, zavolejte si sanitku.

Nezapomínáme na tatínky

Pánové, v práci se domluvte s kolegy, aby v případě potřeby za vás vaši práci převzali. Patrně už se nemůžete moc soustředit a každou chvíli kontrolujete svou partnerku. Je to dobře, projevte jí co nejvíce svůj zájem, je to přeci vaše společné dítě. 

 

Použité zdroje: Čerpáno z veřejně dostupných zdrojů a z vlastních zkušeností.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Pojmy použité v článku:

  • surfaktant

    povrchově aktivní látka, která vzniká v plicích zralého novorozence; snižuje povrchové napětí a zabraňuje tomu, aby plicní sklípky v plicích nezkolabovaly na konci výdechu

Diskuze k této stránce (10 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 18.47

39tt jsem zažila jen u prvorozeného syna,mno 33kg nahoře v létě,takže jsem krásně umírala

V007A, 2. 7. 2020, 14.11

No jeste, že už to mám 2x za sebou. Po třetí už ani ránu. Stacilo.

Romanka40, 27. 11. 2019, 4.49

U obou tehotenstvi zamknuta na 100 zapadu

Žofinka

Žofinka, 3. 7. 2018, 10.57

Bylo to krásné období

Kikinka30, 19. 4. 2017, 12.54

Mam to za sebou,ale rada si prectu,co se s mrnousek děje....

Mygara

Mygara, 28. 3. 2017, 17.39

hezky napsané, i když už mám za sebou, moc hezky se to čte

Fuga

Fuga, 9. 2. 2017, 10.45

porod se opravdu zaspat nedá

mckvak, 26. 6. 2015, 7.06

A tady vykoukla nase mala na svet Kontrakce prisly zrovna ve chvili kdy nam doma montovali dvere

Janak, 9. 6. 2015, 23.04

To je krasne!

DenisaC, 3. 6. 2015, 16.09

Teď už se maminka těší na porod

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů