Plochá noha a poruchy klenby u dětí

zobrazeno 1179×

Vložil(a): Martina Richterová, 3. 3. 2016 1.16

Vývoj dětské nožičky představuje dlouhodobý proces, který začíná již prenatálním věku. V tomto období samozřejmě nemůžeme ještě nic ovlivnit. Přesto bychom si mohly popsat, jak to vlastně celé funguje. Pojďme odhalit tajemství dětské nožičky do hloubky, jaké vady se mohou vyskytnout u dětských nohou a jak jim lze předejít.

Jak to celé začíná?

Již osmitýdenní embryo má vyznačeny všechny struktury dolní končetiny i celé nohy. Dosud se však ještě nevytvořila správná osa mezi nohou a bércem. Postupně se formuje pravoúhlé postavení nohy v hlezenním kloubu a začíná se tvořit klenba nohy. Ploska je nejprve zcela plochá a teprve v batolecím věku se začíná formovat. Nožní klenba je velmi důležitá, protože umožňuje pružnou chůzi ve zpřímené poloze a zároveň zabezpečuje tříbodovou stabilitu chodidla. Klenbu chodidla máme podélnou a příčnou.

S jakými vadami dětských nožiček se nejčastěji setkáváme?

Nejčastější vadou dětské nožičky bývají ploché nohy - tzv. plochonoží. To znamená, že vývoj klenutí plosky je nedostatečný, nebo dokonce zcela chybí klenba. Je třeba upozornit na to, že v raném věku se poruchy klenby vyskytují téměř u poloviny dětí, což je alarmující. Většina získaných vad je odhalena pediatrem při běžném vyšetření a následně léčena odborníkem na pohybové ústrojí, tedy ortopedem. Bohužel těmto vadám by se dalo z velké části předejít správným režimem obouvání.

Vývoj klenby u dětské nohy

Vývoj klenby reaguje především na zátěž nohy při chůzi po dolních končetinách, protože veškerá váha těla je přenášena právě na chodidla. Klenba se tvoří postupně, jakmile se dítě staví a začíná chodit. Plně vyvinuta je kolem třetího roku života dítěte. Některé maminky znepokojuje skutečnost, že jejich dvouleté dítě nemá zcela vyvinutou klenbu. Není třeba se tím trápit, v tuto dobu je fyziologická plochá noha zcela normálním nálezem. Pokud by však tento jev přetrvával také po třetím roce, je třeba se poradit s odborníkem.

Do tří let jde tedy o zcela normální nález, současně s plochou nohou bývají také lehce vybočená kolena a naznačené vybočené paty. To napomáhá snazšímu získávání opory vestoje a při chůzi u batolat. Tato triáda (vybočená kolena, plochá noha a vybočené paty) se u zdravě vyvíjejícího dítěte po třetím roce spontánně upraví.

Pokud není deformita léčena včas vhodnou obuví, ortopedickými vložkami, úpravou pohybových stereotypů atd., přináší v době okolo puberty první potíže, které se s přibývajícím věkem stupňují a jsou již léčebně obtížně ovlivnitelné.

Jak vlastně vzniká plochá noha u dítěte a které faktory jsou důležité?

Je třeba si dát pozor zejména na tyto aspekty:

  • Předčasné stavění dítěte a nucení k předčasné chůzi (pozor na vodění za ruce, když dítě ještě nechodí)
  • Nebezpečná je také nadměrná hmotnost, která je pro stavějící se dolní končetiny velmi závažným faktorem (pozor na dětskou obezitu)
  • Nevhodné obouvání patří k pravidelným a závažným faktorům v rozvoji plochonoží (botičky nejsou na okrasu)

 

Zdroj: 

www.veselatkanicka.cz

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (16 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Kikinka30, 9. 4. 2017, 20.06

Mela jsem jako male,spravna ibuv vse vyresila a take cviceni

Kikinka30, 9. 4. 2017, 20.05

Mela jsem jako male,spravna ibuv vse vyresila a take cviceni

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 11.37

taky jsem řešila ploché nohy, ale pomohla správná obuv

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 12.31

díky za uklidnění, že plochá nožka je do 3 let standart

Zuzka Čtvrtečková, 11. 3. 2016, 23.00

Starší syn byl nedávno na prohlídce a, musím zaklepat, vše v pořádku

lazna, 7. 3. 2016, 13.15

První syn má plochou nohu. Doma běhal bos a venku taky.

k.o.r.i.n.e.k, 5. 3. 2016, 22.22

Zajímavý článek, jsem zvědavá, zda syn podědí po manželovi ploché nohy.

benca, 5. 3. 2016, 17.13

ked som bola mala som mala plochu nohu, mala ma zatial v poriadku

Kristy Sim

Kristy Sim, 5. 3. 2016, 14.51

Zajímavé, snad nebudeme mít problém..

louskacek2, 4. 3. 2016, 20.15

Nase dcera zase od mala dava spicky k sobe. Nosila na doporuceni ortopedky obracene boty, boty jen s pevnou patou, cvicili jsme a stejne se nijak nezmenilo:-(

Katka, 4. 3. 2016, 21.28

Ortopedka byla strará škola, že? ;o))

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací