Přetahování předkožky a péče o penis

sledováno 1× zobrazeno 8265×

Vložil(a): Martina Richterová, 27. 10. 2015 19.45

Máte doma malého rošťáka? Péče o chlapce zahrnuje jednu povinnost navíc, kterou u holčiček nehledejte. Tou je přetahování předkožky a komplexní péče o penis. Možná vám to přijde jako sci-fi, přetahovat předkožku u tak malého penisu, navíc některým dětem se to ani moc nelíbí. Ovšem je to velmi důležité. Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.

Základní pojmy

Nejprve si ujasněme základní pojmy. Předkožka je kožní řasa, která jednoduše obaluje žalud penisu. Tento kousek kůže vlastně funguje jako ochrana žaludu před jeho poškozením. Kromě žaludu ochraňuje také močové cesty před nepříjemnými infekcemi. Lze tedy říci, že tento malý kousek kůže má skutečně obrovský význam již od dětství. V souvislosti s předkožkou a penisem se setkáváme také s tím, zda ji  přetahovat a kdy s tím začít. To je oblast, ve které se pediatři ani jiní odborníci stále zcela neshodují. Někdo doporučuje stahovat už od batolecího věku, jiní říkají počkat do doby, kdy bude dítě zcela bez plen.

Základní péče o penis

Jakmile se dítě narodí, je zcela běžné, že šourek je po porodu oteklý a temně fialově zbarvený. U chlapců by měla obě varlata sestoupit do šourku. Jde o jeden z důležitých ukazatelů zralosti dítěte. Pokud varlata nesestoupnou do osmého měsíce věku dítěte, je třeba dítě zkontrolovat u dětského endokrinologa. Všichni novorozenci mají penis zcela překrytý předkožkou (kůžičkou), kterou nelze přetáhnout přes penis (nikdy nepřetahujte násilím!). Tento nález je u novorozenců běžný a obvykle to není potřeba v prvních měsících vůbec řešit.

Mnoho maminek se tím zbytečně stresuje, protože každý říká něco jiného - kdy začít přetahovat a jak často. Nejlepší je poradit se s pediatrem, který by vás měl upozornit na to, že je vhodný čas začít přetahovat předkožku a také ukázat, jak na to. Dříve se to dělalo ve vaně už od kojeneckého věku. Od toho se dnes upouští a naopak je vhodné začít později, ideálně v době, kdy je dítě zcela bez plen.

Všeho s mírou a maximální opatrností

Péči o penis dítěte je třeba věnovat maximální pozornost. Důležitá je každodenní důsledná hygiena. I když nestíháte večerní koupel, minimálně zadeček a penis důkladně omyjte dětským mýdlem a opláchnete vodou. Po koupeli vždy pořádně usušte (otírejte jemně). Nám paní doktorka poradila následující postup. Mezi druhým a třetím rokem, když už byl syn přes den bez plen, jsme začali mazat kůžičku kortikoidovou mastí, aby se postupně ztenčila, a jemně jsme večer po koupeli přetahovali. Asi po třech týdnech jsme vyměnili kortikoidy za klasický bepanthen a přetahovali jsme jemně dvakrát až třikrát denně.

Někteří odborníci doporučují přetahovat předkožku při koupání, to se nám ale příliš neosvědčilo. Je to proto, že předkožkový vak se lehce odlupuje, po přetažení je tedy vhodné omýt žalud vlažnou vodou. Důležité však je přetahovat opravdu jemně, nikdy ne silou, aby nedošlo k natržení předkožky. To je pro dítě velice bolestivé a je nutná návštěva urologa. Tohoto traumatu se snažte své dítě ušetřit. Je lepší přetahovat dlouhodobě, ale velmi opatrně, aby to nebylo dítěti nepříjemné.

Proč je přetahování tak důležité?

Přetahování předkožky je velmi důležité pro základní hygienu u chlapců. Pod předkožkou se tvoří maz, který musí odcházet pryč. Pokud se začne hromadit, hrozí zánět žaludu či předkožkového vaku. Nezoufejte, jestliže to zpočátku nepůjde. Trpělivě přetahujte. Čím bude dítě starší, tím to půjde lépe. Navíc předškoláci už jsou schopni si přetahovat předkožku sami. Stane-li se, že má chlapec předkožku červenou, bolestivou, případně podrážděnou přetahováním, namažte ji heřmánkovou mastí. Veďte však dítě od mala ke zvýšené hygieně.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Pojmy použité v článku:

  • bepanthen

    mast pro každodenní ochranu pokožky dětského zadečku proti vnějším vlivům, které mohou způsobit podráždění pokožky (moč, stolice, tření o plenku).

  • endokrinolog

    lékař, zabývající se oblastí hormonálních poruch

  • kortikoidy

    syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvinek – kortikosteroidy

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Janna, 12. 8. 2017, 15.36

Tak kortikoidy bych svému dítěti nedala. Naše pediatrička říká, že přetahovat máme začít až v jednom roce. Tak uvidíme.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 19.16

také jsme dávali kortikoidy, ale stačilo 14 dní

Lenica, 7. 3. 2017, 13.32

Zdravím, holky. Jdu si pro radu. Synovi šla předkožka krásně stahovat. Jenže minulý týden jsme zjistili, že mu to nejde Když to zkoušel, trošku to začalo krvácet, tak přestal. Čůrat může normálně, nic ho nebolí, ale jsem z toho nervózní, že mu to nejde. Je mu 7let a nikdy s tím problémy neměl. Nevíte, co se s tím dělá?

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 15.50

taky jsme měli triamcinolon mast, aby to šlo lépe

Verasvobod, 1. 1. 2017, 18.53

Naše doktorka říká přetahovat až od 3let. 😐

Aliisha

Aliisha, 11. 12. 2016, 22.29

Přetahuji cca od 9. měsíce a je to v pohodě. Vždyky jen trošičku, aby se nic nestalo.

k.o.r.i.n.e.k, 14. 11. 2016, 21.12

ty kortikoidy bych tedy synovi nedala, nám tedy přetahování doktorka ukázala a jde nám to v pohodě

Jamu, 14. 9. 2016, 21.47

Taky se mi ty kortikoidy uplne nezdaji:( Doufam,ze je nebudeme potrebovat. Nam pan doktor rekl,kazdy den malicko stahnout a vycistit malinkym vytukanim plinkou.Kazdy den to jde o malinkato lepe,tak uvidime.

lazna

lazna, 30. 7. 2016, 17.27

No,spíš se budu přiklánět na pomalým přetahováním než nějakou mastí.

louskacek2, 24. 1. 2016, 9.13

Ja prakticky od narozeni musim presvedcovat tchyni ze 4 mesicnimu miminku fakt jeste pretahovat nebudu...tak jsem rada ze tu ctu ze jsem normalne myslici. A tlakům tchyne budu i nadale odolavat.

Milena, 28. 5. 2016, 23.06

Dobrý den, to dobře znám. Tchyně se o svoje děti staraly před třiceti a více lety, většinu věcí dělaly jinak (a určitě líp) a nám se teď snaží jejich názory vnutit. I když je pravda, že doktoři říkají každou chvíli něco jiného.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací