Držíme miminko správně? Zásady správné manipulace

zobrazeno 4286×

Vložil(a): Martina Richterová, 8. 12. 2015 23.11

Konečně jste se dočkala vytouženého uzlíčku štěstí. Miminko je tak malé, křehké a bezbranné. Většina maminek, zejména prvorodiček, má strach, aby svému dítěti nechtěně neublížily. V porodnici to jistí zavinovačka a sestřičky, co ale doma? Víte, že správná manipulace je velmi důležitá, nejen pro bezpečí dítěte, ale také jeho správný vývoj. Není to nijak těžké a brzy si to sama osvojíte. Naučte se miminko správně zvedat, nosit a chovat!

Žádný učený z nebe nespadl. Je naprosto přirozené, že zpočátku nebudete dělat vše učebnicově. Důležité je však pochopit, co děláte špatně a najít tu správnou cestu k napravení. Nesprávná manipulace s dítětem může vést až na dětskou rehabilitaci. Malý človíček je tak křehký, zaslouží si to nejlepší zacházení.

Základní poloha v bříšku

Dokud je dítě v matčině lůně, je schoulené do polohy písmene U. Esovitého zakřivení páteře dosahuje až v období, kdy začne lézt. Do té doby je potřeba klást velký důraz na nezralý pohybový aparát novorozence. Asi nejznámější poloha je takzvané klubíčko, které si miminko spojuje s pocitem bezpečí a jistoty. Tuto polohu by měla znát každá maminka, dítě se v ní snáze utiší a dokonce i usne. V klubíčku se více uvolní, ucítí vaši blízkost, vůni, teplo a tlukot srdce. 

Oblíbené klubíčko

Nošení v klubíčku mají děti moc rády. Jak na to? Ruku položte na hrudník dítěte, druhou rukou si pomozte pro přetočení miminka na bříško a vložte ji pod rameno dítěte. Miminko překulte na stranu. Jakmile je dítě přetočené na bříško, nakloňte se nad podložku a přitiskněte dítě na hruď. Poté se narovnejte, podepřete miminku nožičky a máte polohu do klubíčka. Dítě je v mámině náruči a přitom krásně vidí kolem sebe. Hlavičkou a zádíčky se opírá o vás. 

Pro malé miminko, které si na život mimo dělohu teprve zvyká, je poloha v klubíčku naprosto ideální. To ovšem neplatí u dětí, kterým bylo diagnostikováno takzvané vyšší svalové napětí. V takovém případě dětem nemusí tato poloha zcela vyhovovat. V tomto případě se doporučuje nechávat dítě častěji v autosedačce nebo polohovacím lehátku (nikoliv však celý den!).

Zvedání z podložky do polohy „zajíčka“

Lehkým tahem za pravou ručičku otočíme dítě na levý bok a zároveň vložíme dlaň levé ruky pod temeno hlavičky dítěte a předloktí pod záda. Důležité je hlavičku srovnat do osy tělíčka, zabráníme tak nežádoucímu záklonu. Pravou ruku uvolníte, dítě se tak převalí a položí hlavičku do připravené levé dlaně. Předloktí levé ruky necháme pod zády. Prsty pravé ruky dáme pod nohy a dlaň pod zadeček.

Při zvedání držíme předloktí levé ruky pod zády dítěte. Tato poloha se nazývá na „zajíčka“ proto, že ukazováčkem a prostředníčkem ruky, která drží na dlani hlavičku dítěte, vytvoříme pomyslné zaječí uši.

Jak držet a zvedat své dítě?

Svislá poloha je ideální na odříhnutí, ale držte takto malé miminko jen krátce. Hlavička novorozence je velmi těžká, páteř by tak zbytečně zatěžovala. Nejvýhodnější je již zmíněná klubíčková poloha. Skvělá je také poloha na „tygříka“, tedy na předloktí. Dítě je tak perfektně „ukotveno“ na vaší ruce v přirozené poloze a není zatížena jeho páteř.

Například při koupání můžete dítě přenášet tak, abyste měla na dlani jeho bříško a vaší druhou rukou mu přidržujte záda. Z této polohy můžete dítě na podložce velmi snadno přetočit na záda.

Čeho se vyvarovat?

  • S miminkem manipulujte vždy pomalu a velice jemně.

  • Vyvarujte se prudkých pohybů.

  • Pozor na hlavičku, nedovolte, aby došlo k záklonu.

  • Dítě nikdy neuchopujte za krkem, ruku vždy jemně pokládejte pod hlavičku, druhá ruka bývá pod zadečkem.

  • Dítě nikdy neposazujte, dokud nesedí samo.

  • Nenoste dítě příliš dlouho ve svislé poloze.

Jak postupovat při oblékání?

Když své děťátko oblékáte, tak hlavně pomalu. Snažte se být maximálně klidná, pokud se dítě nerado obléká, snažte se jej rozptýlit mluvením. Zpočátku vybírejte oblečení, které se velmi snadno obléká a svléká. Opatrně především přes hlavičku, otvor pořádně roztáhněte a přetahujte velmi jemně a citlivě, podobně postupujte při oblékání přes ručičky a nožičky.

Pokud dítě přebalujete nebo oblékáte na vyvýšeném místě (přebalovacím pultu, posteli), nikdy jej nenechávejte ani na vteřinu bez dozoru. I zdánlivě nepohyblivé miminko může velmi snadno spadnout.

 

Maminky, především dejte na svůj mateřský instinkt. Nebojte se, všechny tyto polohy si osvojíte velmi rychle a po pár týdnech vám to přijde zcela přirozené. 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (8 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Kikinka30, 2. 4. 2017, 6.56

Ja jsem se vzdy bala,ale detska doktorka mi vse ukazala a pak uz jsem byla den ode dne jistější😉

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 17.35

také jsem byla celá nesvá, jak ten malý uzlíček vzít do ruky

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 17.01

u prvního jsem opravdu na začátku nevěděla ani jak zvednout

Aliisha

Aliisha, 16. 12. 2016, 20.59

Kniha Něžná náruč rodičů. Ta mi hodně v začátcích pomohla. Jsem ráda, že jsem jí doma měla.

benca, 13. 1. 2016, 19.24

aby mu nepadala hlavicka

Itany, 21. 12. 2015, 20.58

Pamatuji si že jsem byla také velice opatrně při předávání dětí z náruče do náruče...a hlavne aby správně přidržovali hlavičku

louskacek2, 15. 12. 2015, 21.12

Tak ja peclive studovala a kdo drzel spatne hned dostal instruktaz zdarma:-). Nejvetsi problem jsem videla v predavani ditete druhemu kde kazdy instinktivne bere z naruci misto co by vyckal az mu spravne a bezpecne ten kdo dite drzi preda. To je boj predevsim pro babicky:-)

Katka, 15. 12. 2015, 18.42

S prvním dětem byla manipulace celkem boj, správné úchopy jsem se bohužel dozvěděla až od fyzioterapeutky na rehabilitacích. A zjistila jsem, že některým problémům se dá předcházet i jenom správnou manipulací/nošením. S druhým dítětem už jsem byla zkušenější a hrozně jsem si já i syn oblíbili zmíněnou polohu na "tygříka". Mohla jsem tak dítě nosit a zároveň něco dělat druhou rukou, třeba serfovat po internetu ;o) Syn tak pěkně přes den usnul a vůbec ho netrápilo bříško. Určitě doporučuji knížku od Kiedroňové - Něžná náruč rodičů, tam je vždy popis a obrázek, jak ano, jak ne.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací