Bezpečnostní prvky. Máte doma bezpečno?

zobrazeno 346×

Vložil(a): Martina Richterová, 18. 7. 2016 21.35

Dokud vaše miminko pouze leží a nikam se nedostane, můžete být relativně v klidu. V momentě, kdy začne být pohyblivé, nastanou rodičům „krušné časy“. Všechny věci v bytě, které se vám dosud zdály zcela neškodné, mohou představovat potencionální nebezpečí. Samozřejmě nic se nemá přehánět, ale je potřeba vašim dětem připravit bezpečný domov. Jaké existují bezpečnostní prvky a jaký je jejich význam?

Máte doma bezpečno?

Nebojte se, nebudeme řešit zloděje, loupeže a násilníky. Zaměříme se na naše nejmenší, na které číhá nebezpečí tam, kde bychom to často ani nečekali. Zkuste se vžít do role malého objevitele, který ještě nemá rozum, ale konečně se dostane tam, kam to ještě před pár týdny nešlo. Kolem jednoho roku se už většina dětí staví a některé i chodí. Najednou dosáhnou na poličky, snadno se mohou praštit do hlavy o ostrý roh stolu, a zásuvky jsou najednou více než zajímavé. Nemluvě o drobných předmětech, které by dítě mohlo strčit do pusy.

Z pohledu dítěte

Jestliže chceme zjistit, kde by se dítě mohlo zranit nebo si nějak ublížit, podívejme se na vše z jeho výšky. Lehněte si na zem a zkuste se plazit, nebo si místa, kam se dostane, prolezte po čtyřech. Najednou zjistíte, na co všechno dítě dosáhne a co mu může přijít do cesty. Nebezpečné nejsou pouze samotné elektrické zásuvky, ale také volné kabely například od počítače, drobné předměty, které slouží jako dekorace, květiny, které stojí na zemi (pozor, některé mohou být jedovaté), ostré rohy a podobně.

Čím je dítě větší, tím je potřeba přesunout pozornost trochu jinam. Tříletí dítě už má více rozumu, nicméně pořád se nemůžeme spolehnout na to, že nevyleze na okno nebo neodejde samo nezamčenými dveřmi. Pokud máte doma schody, opatrnost a předvídavost je také na místě.. pozor dejte na ťapání dítěte v dupačkách nebo ponožnách, kdy se mu může nožička snadno sklouznost.

V kuchyni číhá spousta nebezpečí, kterým se dá předejít. Děti nedohlédnou na plotnu, že je rozpálená a neví, že na konci šňůry, za kterou zatahají, se skrývá nebezpečí v podobě varné konvice plné horké vody. Děti mají až patnáctkrát tenčí kůži než dospělý člověk a proto popálení i jen na deseti procentech těla dokáže vážně ohrozit život dítěte. Jeden litr vařící vody může mít za následek smrt dítěte! V České republice ročně zemře na následky úrazů a popálenin kolem 200 – 250 dětí. A rodiče by si měli uvědomit, že u dětí do pěti let za tyto úrazy plně zodpovídají oni. I taková trouba, kde pečete pokrm na 250 stupňů může být pro dítě nebezpečná a to nejen z hlediska popálení, ale také horký vzduch, který se dítěti při otevření dostane do obličeje mu může poškodit zrak. 

Na co se zaměřit?

Ještě než přejdeme ke konkrétním opatřením, je důležité upozornit na to, že nic se nemá přehánět. Bezpečí je jedna věc, ale na druhou stranu z bytu nemůžete udělat nedobytnou pevnost, která je doslova prošpikovaná opatřeními a zábranami, aby se dítě náhodou nezranilo. Pak přijedete na návštěvu k rodičům nebo ke kamarádce a dítě se mnohem snadněji zraní, protože je zvyklé nenarazit na překážku. Ona nějaká ta boule někdy také není na škodu, dítě bude trochu opatrnější po negativní zkušenosti.

U starších dětí je vhodné vycházet z jejich povahy. Hyperaktivní děti, které někdy reagují nepředvídaletně, se mnohem snadněji zraní než ty, které jsou od narození opatrnější a rozvážné. Tohle zkrátka nezměníte. Na druhou stranu opatrnosti není nazbyt. Proč riskovat zbytečnou nehodu, když tomu lze zabránit?

Po celém bytě:

  • Dejte do elektrických zásuvek záslepky.
  • Velmi ostré rohy zajistěte bezpečnostními chrániči.
  • Nenechávejte volně elektrické šňůry a kabely, lze je zajistit speciální lištou nebo schovat například pod koberec.
  • Pozor na stojící těžké lampy, sušáky prádla apod., které by dítě mohlo snadno převrhnout, připevněte je, nebo schovejte dočasně na místo, kam se dítě nedostane.
  • Pozor na skleněné a těžké dekorace, které by dítě mohlo na sebe shodit nebo rozbít a pořezat se o ně, raději to všechno dejte do vyšších poliček.
  • Jedovaté květiny! Zjistěte si, které květiny jsou jedovaté a raději i ty nejedovaté dejte někam do výšky, pokud to jen trochu jde (jedovatá je například Difenbachie).
  • Zabezpečte také zásuvky, ve kterých máte cennosti a důležité dokumenty. Na druhou stranu některé zásuvky nechte volné, například s oblečením, některým kuchyňským vybavením atd. - pro dítě je objevování a práce se stejnými věcmi, jako má maminka, velká zábava.

Samostatnou kapitolu tvoří okna a dveře. Dveře ven z bytu nebo domu raději zamykejte. Pokud máte v bytě čiré skleněné dveře, nalepte na ně nálepky, dítě jimi totiž může snadno proběhnout. Tyto dveře lze také zajistit tak, aby byly stále otevřené. Nebezpečí může také hrozit přibouchnutím prstů do dveří. Nám se osvědčily obyčejné gumové zábrany, které nedovolily zabouchnutí dveří a dají se koupit všude. Zabezpečte schodiště speciální ohrádkou, stejně tak krb, pokud jej máte. Nikdy nenechávejte otevřené okno (ventilačka nevadí) v místnosti, kde je dítě. Do oken můžete pořídit bezpečnostní pojistky (což zejména v panelácích rozhodně doporučuji). V koupelně se nám osvědčila protiskluzová podložka do vany. Čistící prostředky nebo prací prášek uschovejte v uzamykatelné skříňce, nebo je uložte tak vysoko, aby na ně dítě nedosáhlo.

Pozor si dejte také v kuchyni. Když byl syn malý, vařila jsem zásadně na zadních vařičích, aby se náhodou nespálil, nebo aby na sebe nepřevrhnul hrnec s horkou polévkou. Můžete také pořídit zábranu na sporák. Zásuvky s noži a ostrými předměty musí být opět zabezpečené. Stejně jako v koupelně i zde čistící saponáty a prášky dejte do uzamykatelné skříňky nebo někam do výšky, aby se k tomu dítě nemohlo dostat.

Tato opatření obvykle stačí. Syn například nikdy nestrkal malé předměty do pusy, květin ani zásuvek si nevšímal. Přesto jsem tato opatření raději udělala, alespoň v době, kdy byl hodně malý.

 

Možná jsem na něco zapomněla, napadá vás ještě nějaké další opatření milé maminky? A jak jste to řešily vy? Určitě se s námi a s ostatními maminkami podělte.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Kikinka30, 21. 3. 2017, 7.07

Bezpecnost na prvnim miste,mame krytky

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 10.41

máme krytky do zásuvek a na oknech spojky, aby sami neotevřeli

Fuga

Fuga, 15. 2. 2017, 13.47

oni jsou děti vynalézavé, ten náš začal tahat vykukující nitku z kraje koberce a cpal si to do pusy

Malcovarenata, 25. 1. 2017, 9.55

Do dnes máme zaslepky v zásuvkách i když jsou Elišce už 4

L.janicka.l, 12. 12. 2016, 23.47

Koukam ze je co zlepsovat, hlavne schovat vsechny kabely na ty je ujetej.

Aliisha

Aliisha, 8. 12. 2016, 21.37

Já se plazila po celém bytě, abych zjistila, co vše je nebezpečné. Zásuvky, rohy, květináče a jiné nebezpečné věci jsme zajistili, ale občas objevím něco, co by mohlo ještě syna zranit. Je důležité být neustále ve střehu.

Adrianita, 9. 8. 2016, 6.59

Máme záslepky na zásuvky a chrániče rohů. Taky jsme chvíli měli některé skříňky zabezpečené proti otevření. Teď chci zamykat vchodové dveře,dcera u našich otevřela..

Katka, 4. 8. 2016, 20.07

Záslepky nemáme, je otrava je vytahovat, když člověk potřebuje zasuvku Opatrně s dřevěnými jídelními židličkami. Jsou těžké a poté co si dcera jednu převrátila do obličeje jsme ji raději přivázali k topení.

Zuzka Čtvrtečková, 1. 8. 2016, 21.13

Máme jen záslepky do zásuvek a jednu komodu jsme museli přišroubovat. Uvidíme, jestli druhý syn nenajde ještě nějakou nástrahu

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací