Přijetí nového člena rodiny staršími sourozenci

zobrazeno 1945×

Vložil(a): Jana N., 3. 11. 2014 15.40

Čekáte další přírůstek a přemýšlíte, jak bude váš první potomek reagovat? Zjištění, že veškerá dosavadní pozornost rodičů a okolí se teď bude dělit na dva subjekty je neradostné asi pro každé malé dítě. Jak je příchod nového člena vnímán staršími sourozenci a co můžete udělat vy, aby bylo přijetí co nejhladší?

Pár obecných rad pro začátek

Připravte dítě na příchod mladšího sourozence s dostatečným předstihem. Někteří rodiče volí strategii, že o příchodu sourozence dítěti nebudou předem vůbec říkat. To je špatně. Je to ještě větší šok, když maminka na pár dní zmizí a pak se vrátí a stará se ještě o někoho jiného.

Nechte dítě pomáhat například s přípravami nebo mazáním těhotenského bříška. Povídejte si, jak si budou se sourozencem spolu hrát, až miminko trochu vyroste. Mluvte o tom, jak vám bude dítě pomáhat vozit kočárek a jak sourozence naučí všechno, co už umí. Je důležité, aby si připadalo jako velký bráška, velká sestřička.

Důležitá rada většiny maminek zní: při první návštěvě staršího sourozence v porodnici nebo prvního kontaktu doma s miminkem pro něho mějte připraven dárek, který mu „jako“ věnuje miminko. Hračku, kterou si dávno přál. Ihned bude mít miminko první plus. A na oplátku může mít starší sourozenec připravený dárek pro mladšího.

Žárlivost je přirozená

Některé děti začnou žárlit, když se jim narodí sourozenec. Nic mu nevyčítejte, nepřipomínejte mu, že se na sourozence těšil. Návštěvy poproste, aby něco malého přinesli i staršímu sourozenci a aby se mu také věnovali. Aby veškerá pozornost nebyla přesunuta jen na miminko. Vyhraďte si čas jen na starší dítě a intenzivně se mu věnujte vy i jeho otec. Zachovejte kroužky a aktivity, které dítě vykonávalo ještě před narozením miminka. Jezděte na výlety. Nechte také starší dítě vyprávět mladšímu, co dělalo přes den, co už umí a podobně. Jestliže má dítě zájem, pořiďte mu panenku a ukažte mu, co a jak s miminkem děláte, může vás napodobovat.

Podporujte v dítěti status velkého sourozence, jestliže vám pomůže s péčí o miminko, vždy mu poděkujte a pochvalte je. Přiznejte staršímu dítěti právo se zlobit a pomozte mu, aby se s novou situací vyrovnalo. Dopřejte mu pocit, že je v něčem stále první a nenahraditelné a že to tak ve vašich očích zůstane navždy. Přestaňte sledovat, komu se věnujete víc a delší dobu a řiďte se vlastním instinktem.

Jestliže se už brzy po narození sourozence vyskytují problémy, je potřeba razantně zasáhnout, aby starší dítě vědělo, že ubližovat mladšímu prostě nesmí. Jestliže má dítě psychopatické potíže, vyhledejte specialistu.

Když přijde regrese ve vývoji staršího sourozence

Jednou z možných reakcí starší ratolesti je tzv. vývojový regres. Některá batolata se začnou chovat znovu jako miminka, aby měli stejnou péči a lásku jako mladší sourozenec. Většinou se k tomuto kroku často uchylují ta batolata, která byla v roce bez plen, ve dvou letech uměla jíst příborem a plynně mluvit. Tyto děti se začnou pomočovat, šišlat, odmítají se samy krmit a vyžadují láhev s dudlíkem. Zabírá opět spousta lásky a pozornosti ze strany rodičů. Když se na potomka nebudete zlobit a jen si povzdechnete, že jste ho zrovna chtěla vzít do kina na film pro větší děti, možná se dostaví alespoň přechodný úspěch a pak jen musíte vydržet. Podle odborníků se většina dětí s příchodem sourozence vyrovná do půl roku.

Respektujte potřeby každého ze sourozenců a buďte spravedliví

Jakmile se mladší dítě začne pohybovat po vlastní ose a lézt do všeho, co ho zajímá, nechte starší dítě mít vlastní prostor, možnost např. si vyhradit jednu krabici, v níž bude mít své věci nebo hračky, které jsou jeho oblíbené, a nechce, aby mu je mladší sourozenec zničil a oslintal.

Vyspělejší sourozenec by neměl být za každou pří vinen jen proto, že je starší. Batole by také nemělo mít za všech okolností přednosti. Například, když brácha něco vypráví, nemělo by vykřikovat, že to chce říct samo. Řekněte mladšímu, aby chvíli počkalo, že teď mluví jeho bráška nebo sestřička. Nehrozí-li, že by si děti mohly ublížit, je dobré, když si své spory vyřeší samy.

Není lepší místo pro trénování sociálního chování než ve skupině sourozenců. Zde se dítě naučí prosazovat a přizpůsobovat, smiřuje se s pořadím v rodině a přes různé problémy snáší ostatní.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (21 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 3. 7. 2018, 13.57

Jsem zvědavá, jak to bude u nás

Zdeňka S., 30. 5. 2018, 10.36

Měla jsem strach jak veme 2letá dcera nového sourozence , bála sem se že bude žárlit, ale moc mě překvapila jaká je to opatrovnice, chce se pořád starat

Aliisha

Aliisha, 31. 12. 2017, 7.04

Je to přirozené a chce to asi jen čas a hodně trpělivosti. Pro dítě je obrovská změna, když najednou nemá maminku jen pro sebe.

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 14.37

někdy si spory sami vyřeší, někdy musím zasáhnout já a to dost razantně .-)

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 13.05

bála jsem se žárlivosti, ale zatím to vypadá lépe než jsem doufala

jitkamety

jitkamety, 6. 11. 2016, 11.03

Zajimavy clanek

Petra Schoberová, 5. 11. 2016, 14.37

Pěkný članek, jednou se ty informace budou hodit

VLADKAK, 4. 11. 2016, 3.18

Ja teprve uvidim,jak bude statsi syn reagovat. V unoru mam termin a rozdil mezi nimi bude skoro 4,5let. Maly se zatim tesi.S briskem si casto povida,nebo chce vedet,co miminko dela Doufam, ze mu to vydrzi

Zlata1, 17. 10. 2016, 14.51

Mezi mými dětmi jsou necelé tři roky. Starší syn bohužel stále žárlí na sestřičku i když už ji je rok a čtvrt. Sice je vidět, že ji má rád, ale občas se snaží dělat ze sebe miminko, jako že oblékat se neumí, že ho musím oblékat já. Myslela jsem si, že to po nějaké době odejde, ale u nás to zatím nepreslo.

jitka46

jitka46, 4. 9. 2016, 21.45

Časem se vše urovná, kamarádky děti bez sebe nedaji ani ranu.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací