Cestování s dětmi

zobrazeno 1203×

Vložil(a): NikolaJ, 8. 3. 2019 17.23

​Máte doma jedno či více dětí a nechcete se vzdát cestování? Lze vůbec cestovat i s malým dítětem v kočárku? Jak daleko a jaké jsou podmínky? Jak se dopravit na letní dovolenou a kdy ji zařídit?

Možná už máte za sebou pobyt na horách či jinou zimní dovolenou a už je čas na plánování té letní. Přesně tak, odborníci doporučují plánovat letní dovolenou již začátkem nového roku. Obzvlášť pokud plánujete cestování s dětmi, rozhodně nezahálejte. Vyrazit můžete kamkoliv po ČR, případně i na jiná místa v Evropě, k moři, případně za exotikou. Důkladně si prověřte cestovní kancelář a zvolte si typ pobytu vhodný pro rodiny s dětmi. S partnerem proberte, co od dovolené očekáváte, na jak dlouho chcete odjet apod. Projděte si fotky místa na internetu, zda je poblíž hřiště, bazén, kam vyrazit na výlet, jestli je v penzionu bezbariérový přístup, postýlka pro miminko, zkrátka vše, co budete potřebovat.

Když máte vybraný termín a místo, je třeba se rozhodnout nad způsobem dopravy. Na malou vzdálenost můžete vyjet autem, případně vlakem. I delší cesty je možné s dětmi absolvovat vlakem nebo autem, pokud je vaše dítě na tyto prostředky dobře adaptované. Zvolit ale můžete také letadlo, které má oproti autu a vlaku spoustu předností.

Cestování letadlem

Rodiny s dětmi mají obvykle přednost před ostatními cestujícími už při odbavení na letišti.

Je rozdíl, zda cestujete s dětmi do 2 let (označováno pojmem infant) nebo se staršími. Infant často cestuje zdarma či za nižší poplatek. Letecké společnosti nabízí různé tarify a služby, které se řídí věkem dítěte. V letadle si vyberte místo v první řadě, kde je více prostoru nebo u okénka, aby se dítě mohlo dívat, pokud se nebude bát. Ať už cestujete letadlem či jiným dopravním prostředkem, lepší je cestovat večer, dítě většinu cesty prospí.

V letadle si dokonce můžete nechat ohřát dětské jídlo, které je ale při odbavení nutné dát dítěti ochutnat. Přeprava dětského jídla se totiž řídí svými pravidly. Při rezervaci letenky je možné zarezervovat i speciální dětské menu.

Nezapomeňte dětem vzít oblíbenou hračku, usínána či dudlík. Každé dítě, i miminko, potřebuje vlastní občanský průkaz či pas.

Při cestování s dítětem do 2 let věku je možné jej mít na klíně nebo může sedět na vlastním sedadle. Některé společnosti omezují počet dětí, s kterými můžete cestovat. Je třeba si zjistit veškeré informace. Jakmile svítí nápis „Připoutejte se“, je třeba, aby dítě bylo s vámi připnuté bezpečnostním pásem či sedělo v autosedačce certifikované pro použití v letadle. Autosedačku lze půjčit přímo v letadle.

U tradičních leteckých společností je možné odbavit skládací kočárek jako samostatné zavazadlo pro děti mladší než dva roky. Jeho přeprava je navíc zdarma, nemusíte nic doplácet. „S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadla, teprve tam vám bude odebrán a personál ho následně uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla složen a vydán. U nízkonákladových přepravců to však nemusí být podmínkou, doporučujeme proto vše raději ověřit.“ vysvětluje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.​

Děti od 2 do 12 let už mají vždy své sedadlo a platí za letenku. Zavazadel mohou už mít jako dospělý, vedle kterého sedí a i jídlo mají stejné. Některé společnosti však nabízejí i tzv. children meal, které je nutné objednat při rezervaci letenky. Někdy letušky dětem připraví zábavu a darují jim i menší dárky, ale není to pravidlem.

Cestování letadlem s dítětem se rozhodně nemusíte bát. Děti pobyt na palubě většinou snášejí lépe než dlouhé sezení v autě.

Autem nebo vlakem?

Výhoda auta je, že můžete zastavit kdykoliv je potřeba. Ani s jídlem není v případě cestování autem žádná potíž. Děti se mohou najíst kdykoliv během jízdy (pokud netrpí Kinetózou), a dopřát si mohou prakticky cokoliv mají rády. Při delší trase můžete využít pauzy na jídlo a protáhnout se. Pokud dítě trpí nevolností, nezapomeňte sáčky na zvracení. Výhodou cestování autem je, že můžete vyrazit v jakoukoliv denní nebo noční hodinu.

Ve vlaku je zase výhodou volnost pohybu, nevýhoda může být, pokud je vlak přeplněný. V některých vlacích také najdete speciální vozy pro rodiny s dětmi, vybavené dětským koutkem. Určitě je dobré, aby dítě už cestovalo vícekrát a nebyla to jeho první delší cesta.

Příprava na cestu

Cestování s dětmi se může zdát složité, ale pokud nepodceníte přípravu a vše zařídíte s předstihem a v klidu, bude to hračka. Na cestu i s sebou dětem připravte pohodlné oblečení, myslete na ochlazení i déšť, případně ochranu před sluncem. Neméně důležitá je lékárnička, dnes už zakoupíte i cestovní lékárničku, do které přidáte jen to, co považujete za důležité, například desinfekci, léky na alergii atd. S sebou přibalte svačinu a dostatek pití.

Čím delší cesta, tím více zábavy vymyslete. Vezměte s sebou třeba dětský časopis a pastelky, knihy, elektronickou tužku, do které můžete nahrát i hudbu, hry do auta, vkládací puzzle pro nejmenší apod.

 

A jak se letos vydáte na letní dovolenou vy? Autem, vlakem nebo letadlem?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (29 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Adam Zátocký, 26. 5. 2021, 19.39

Ahojte maminky, píšu semka na žádost mé přítelkyně. Prý tento portál má ráda, tak ať se tu zeptám Nemáte tu nějaká zkušenosti(Z okolí Liberce) s rychlým výkupem auta? Potřebujeme co nejdříve peníze a narazili jsem na: https://zahotove.cz/ ale přítelkyně, ať se právě zeptám tady Máte nějaká zkušenosti? Nebo nějaký jiný výkupce? Díky

Aneta Jiřičná Bendiková, 30. 12. 2020, 11.58

cestujeme s kluky,dost často

stepankakrof, 3. 10. 2020, 12.41

Dobrý den. V létě plánuji jet na výlet s dětmi a přemýšlím o tomto vozíku za kolo https://detivbavlnce.cz/cyklosedacky/25768-hamax-outback-one-jednomistny-vozik-za-kolo-vc-ramena-kocarkovy-set.html máte s ním někdo zkušenosti?

Kjuše, 11. 6. 2020, 12.06

Dobrý den, chtěla bych se zeptat rodinek, co letají na dovolené s dětmi (mám na mysli děti 2 roky a 4 roky), jak zvládají děti ten chaos na letišti a celkově let? Ráda bych byla připravena na různé scénáře. Osvědčilo se vám třeba raději jet až na letiště autem (bydlíme 70km od Prahy) a zaparkovat tam třeba na nějakém takovém parkingu http://www.fixparking.cz nebo jste to s dětmi dali třeba vlakem? Já se bojím aby nebyli unavené už jen z té cesty vlakem a potom v letadle by se vztekali.

ivanka386, 24. 2. 2020, 15.01

Super článek. Je pravda, že naše děti už jsou na cestování docela zvyklé. Třeba na dovolenou s nimi jezdíme každý rok. Letos máme v plánu se vydat do Chorvatska, konkrétně do Dubrovniku. Už jsme se tam tak předběžně dívali i po nějakém ubytování a vypadá to tak, že si ho zajistíme přes http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/dubrovnik/

Severka, 28. 1. 2020, 23.12

Cestování autem je fajn, protože si můžeme udělat zastávku kdy my potřebujeme a dojedeme kam chceme. Ale problémem je, že děti musí nehnutě sedět v sedačkách, což moc dlouho nevydrží a my tedy moc daleko nedojedeme Oblíbila jsem si cestování vlakem. Třeba RegioJet má kupé pro děti s hračkami a děti se tam můžou pohybovat a hrát si. Vydrží tak i delší cesty. Navíc jsme pořídili dětský cyklovozík za kolo a ten se ve vlaku počítá jako kočárek - tedy je zdarma. My máme vozík značky Leggero http://www.odpruzeni.cz/180-leggero který můžete vzít na procházku i zaháknout za kolo. Takže sbalíme batohy, kola, vozík, děti sedneme na vlak, přejedem půl repuubliky a tam to pak pěkně prochodíme/projezdíme na kolech.

Mygara

Mygara, 11. 8. 2019, 20.26

Cestování s dětmi je vždy zážitek

lucie25987, 4. 8. 2019, 5.29

My jsme letos poprvé letěli letadlem. I přes mé velké obavy to dopadlo dobře. Syn byl v letadle hodný a vůbec se nebál. Bylo to mnohem lepší, než jet autem kolik hodin, takhle jsme se mohli projít po letišti a bylo to takový uvolněnější. Před dovolenou jsem nám musela koupit cestovní kufry https://bagalio.cz/cestovni-kufry-na-koleckach se kterými se letadlem cestuje líp, než s cestovní taškou.

pernikovymotyl, 23. 7. 2019, 11.45

Autem do nějakého cíle, a odtamtud buď v kočárku, nebo v nosné postroji, kterou dělal na zakázku kamarád z nějakých vojenských materiálů... dá se přehodit na záda nebo i na hrudník, takže při cestách např. po Šumavě (např. v okolí Hnačova jsou poměrně hezké možnosti procházek - http://www.nadrybnikem.eu/), a záda to nijak nezatěžuje, i dítě je v klidu

Fuga

Fuga, 22. 5. 2019, 6.56

My zatím cestujeme po ČR a naprostá spokojenost, je toho tady tolik

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací