S dětmi v autě – peklo nebo zábava?

zobrazeno 685×

Vložil(a): NikolaJ, 25. 6. 2018 16.42

Čas dovolených a výletů se kvapem blíží a s ním i doba strávená v autě. Pokud cestujete s dětmi, může to být dvojnásob náročné. Kdo by neznal dohadující se sourozence, neustálé požadavky na čůrání, pití, protahování se a „milovanou otázku: kdy už tam budeme?“. My pro vás ale máme pár tipů, jak si takový čas zpříjemnit.

1. Kdo si hraje, nezlobí

Zabavte své potomky během cesty. Samozřejmě je můžete umlčet výdobytky moderní techniky, ale co tak strávit čas vlastně společně? Stálicí je léty osvědčený slovní fotbal (v naší rodině vydržel i několik set kilometrů), ten ale umí být po čase trochu jednotvárný. Dnes je k dispozici celá řada herních sad určených právě na cesty, od magnetického člověče nezlob se až po cestovní bingo. To si můžete i sami vyrobit. Podstatou této hry je, že všichni členové posádky (i když doporučujeme vyřadit řidiče) hledají během cesty různé záležitosti uvedené na kartičce. Může to být traktor, růžové auto, železniční přejezd, malý oranžový dům, černá ovce, zkrátka cokoli, na co se dá cestou narazit. Kdo zaškrtá tvůj seznam jako první, vyhrává. Zdá se to jednoduché, ale chce to postřeh a je to vážně zábava!

2. Pohodlí především

Ať už jezdíte čímkoli, zkuste svým potomkům cestu zpříjemnit doplňky jako jsou polštářky, deky, přenosné DVD přehrávače (některá auta už je mají zabudované a výrobci přesně vědí proč), stínítka na oknech nebo pohodlné dětské sedačky, pokud je ještě vaše děti potřebují. Děti si nerady ukrajují ze svého pohodlí a pokud uděláte maximum pro to, aby měly po cestě možnost se pohodlně vyspat nebo jen tak odpočívat v teple a bez bolesti za krkem, ocení to ve finále celá posádka.

3. Bezpečí na prvním místě

Je jisté, že se na výlet nebo k moři těšíte, ale určitě není kam spěchat. Sami dobře víte, že děti jsou všetečné, a že i po cestě se může stát spousta věcí. Je dobré být připraven. Proto vždy zkontrolujte, jestli máte po ruce všechny potřebné věci pro ošetření drobných ranek a také hygienické gely, které určitě přijdou vhod na nevybavených benzínkách. Na celkovou bezpečnost na cestách je ale důležité myslet už při výběru a přípravě vozu. Kontrola stavu vozidla před dlouhou cestou je jistě nutností a ušetří případné komplikace a „nervy“ při cestování. I výběr vozu na dlouhou cestu se vyplatí. Můžete-li si třeba od kamarádů půjčit větší vůz, udělejte to. Více místa pro malé pasažéry i pro vás samotné, pohodlné sklápěcí sedačky, to jsou možná maličkosti, které ale o sobě po 100 km dají vědět. Nejen pohodlí v automobilu, ale i jeho bezpečnostní stránka stojí za pozornost.

4. S jídlem to rychleji uteče 

Nepodceňte zásobu dobrého jídla a pití. Mějte vše pěkně po ruce (na dně kufru auta to není úplně ono) a průběžně děti zásobujte. S plnou pusou se přece nemluví. Bohužel nemalé množství řidičů (především mužů) vidí jídlo v autě jen velmi nerado, někdo ho dokonce striktně zakazuje. Pokud tento boj nevyhrajete, a my doporučujeme skutečně zabojovat, berte případné zastávky na jídlo jako příjemný benefit. Můžete tak pěkně stolovat všichni pospolu, a ještě se u toho protáhnout. U dlouhých cest jsou takové přestávky zvlášť osvěžující. Zásoby vážně nepodceňte, protože nikdy nevíte, kdy se zaseknete v zácpě, která může trvat i několik hodin, a to je bez vody a chleba skutečně velmi stresující.

5. Dlouhé cesty si naplánujte na noc 

Pokud vám nevadí řídit za tmy, je to při cestách s dětmi ideální varianta. Děti usnou – pohodlně, protože přeci mají polštářky, deky a další vychytávky, a na silnicích bývá volněji a klid. Navíc je prokázáno, že za tmy se jezdí bezpečněji, protože řidiče nerozptyluje nic z okolí.

6. Nenechte se vystresovat

Znáte to, děti ječí, stále něco chtějí a vy, jako řidič časem ztratíte nervy. Zkuste si to nebrat, tak nějak vypnout a nenechte se zatáhnout do jejich konfliktů. Vaší hlavní starostí má být řízení a bezpečný dojezd do cíle. Navíc, když to vydržíte, děti vám kupodivu dají pokoj a začnou se chovat také klidněji. Nenechte atmosféru zhoustnout, protože to může mít vliv na vaše soustředění.

7. Přibalte si mapu

Ano, klasickou papírovou. Navigace je prima věc, ale znáte to, někdy vás zavede do neznámých končin a sama neví kudy kam. Často se také seká nebo ztrácí signál. Stará dobrá mapa se pak hodí, a navíc můžete děti naučit se v ní orientovat, a to se taky hodí. Taková hra na nejkratší cestu po okreskách v Chorvatsku může být zábava, i když s jistou dávkou adrenalinu a stresu.

 

A rada poslední - zabalte si dobrou náladu. Čeká vás přece léto, prima zážitky a celé by to nemělo být za trest, no nemyslíte? Zkrátka, hlavně klid a sváču v kapse. Šťastnou cestu! :)

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (48 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Marusk

Marusk, 17. 7. 2018, 20.04

Souhlas, ale tak pro deti od tři ci čtyř let, kdy se s nima dají hrát hry. S menšími je těžší najít zábavu a jíst dvě hodky v kuse uplne nejde proto se řada maminek spoléhá na tablet či mobil s pohádkami.

Lenička, 9. 7. 2018, 9.19

Tak jsme dlouhou cestu zvládli tam jsme vyjižděli v půl paté ráno a v pohodě . Spátky to bylo horší maly nechtěl v autě spát.

ustarana, 8. 7. 2018, 12.06

Právě si dělám řidičák, abych měla s dětmi snadnější cestování. Když už nic víc, tak alespoň ty svačiny nebudu muset tahat v cestovní tašce, ale v kufru auta. Nevím proč, ale děti mají na cestách neskutečný hlad, a i cesta do sousedního města (cca 20 km) znamená plný batoh jídla a alespoň 3 zastávky v různých občerstveních.

Mildret, 7. 7. 2018, 13.39

Na delší cesty si zatím netroufame. Ale to jídlo je svatá pravda . Se svačinou jde všechno lépe.

Žofinka

Žofinka, 7. 7. 2018, 10.27

tak naše zvládá cestování v pohodě, ale zábava se hodí

Fuga

Fuga, 6. 7. 2018, 8.38

zrovna se chystáme za kamarádkou na druhý konec republiky, tak jsem sama zvědavá

Mygara

Mygara, 6. 7. 2018, 8.22

někdy je to v autě opravdu velký očistec

Marusk

Marusk, 2. 7. 2018, 22.15

Pěkné tipy, určitě využijeme. Až bude dítko starší, tak se mi líbí hra bingo. Zatím zůstáváme u knížek a jídla, i když někdy je těžké vzít nějaké nedrobivé, ale hlavně že se zabaví. Když přijde krize, je na řadě pohádka v mobilu.

Kikinka30, 2. 7. 2018, 8.12

Mame za sebou cestu na slovensko,10 hodin,rozkopane silnice,objizdky,zacpy,ale zvladli jsme to krasne,doporucuji hodne jidla,pití,hracky a mit naplanovane zastavky s hracim koutkem,hriste...

Lenča Pešková, 1. 7. 2018, 18.19

ted mame za sebou cestu z Chorvatska. mala 3 roky zvladla cestu uplne krasne az jsem ji kontrolovala jestli zije🙂 spala 8 hodin bez probuzeni. jeli jsme pres noc. pres den bych ji asi po 100 km vysadila🙂 kdyz byla menší tak kdyz se vzbudila tak jsem lupla prso a valilo se dal. ty polohy v zadu nepreju nikomu😂

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací