Česko o víkendu díky dobrovolníkům znatelně prokouklo

zobrazeno 818×

Vložil(a): NikolaJ, 29. 3. 2021 11.50

​O víkendu 27.-28. března úspěšně proběhl hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Podle prvních odhadů se jej zúčastnilo na zhruba tisícovce míst 40-50 tisíc dobrovolníků včetně známých osobností.

Naše příroda (ale i města a obce) během uplynulého víkendu opět prokoukla díky dobrovolníkům, kteří uklízeli nepořádek po všech koutech České republiky. „Nemáme k dispozici tak přesná čísla, jak bývalo zvykem při minulých ročnících, neboť úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně, a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti využili tzv. pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně, či v rodinném kruhu. Podle počtu rozeslaných pytlů, kterých bylo 45 000, a informací od zřizovatelů pytlomatů, kteří mnohde museli pytle doplňovat pro velký zájem, odhadujeme počet účastníků na 40-50 tisíc,” uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Kromě klasických druhů letos bohužel přibyly mezi sesbíranými odpadky použité roušky a jednorázové rukavice, k těm nejčastěji nacházeným patří plastové sáčky, nejrůznější obaly od svačin a nápojů, na řadě míst i pneumatiky. Dobrovolníci v Lednici našli dokonce část z bagru, varnou konvici nebo třeba koberec. Účastníci úklidů, kteří nalezli neobvyklé, či dokonce kuriozní odpadky, se mohou svými nálezy pochlubit a zúčastnit se tradiční fotosoutěže. Informace o ní naleznou na www.uklidmecesko.cz/fotosoutez/

Příští velký úklid plánují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko na třetí zářijový víkend, v rámci již 4. ročníku Celosvětového úklidového dne. Letos poprvé také vyzývají aktivní organizátory úklidových akcí k zapojení do sázení stromů pod heslem „Na jaře uklidíme, na podzim vysadíme“. Zájemci (nejen z řad organizátorů úklidových akcí) mohou do konce července zažádat o grant na výsadbu stromů až do výše 60 000,- korun díky Nadaci Partnerství a její iniciativě Sázíme budoucnost. Podrobnější informace k výsadbám najdete na www.sazimebudoucnost.cz

Pokud jste propásli úklidovou akci o tomto víkendu, nevadí. Na řadě míst budou pytlomaty fungovat až do Velikonoc a individuálně se lze do úklidu odpadků zapojit kdykoliv. Stačí si na vycházku do přírody vzít rukavice, tašku na odpadky a občas rozhýbat ztuhlá záda shýbnutím-se pro odpadek.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 10. 12. 2022, 9.03

já se účastním také podobných akcí, vždy v okolí našeho bydliště a nekdy se hodně divím, co najdeme

super akce

Gustawka, 19. 4. 2021, 11.29

Velmi přínosná akce

jitka46

jitka46, 8. 4. 2021, 23.49

Víc takových akcí a bude zase čistá příroda. Má to rozhodně smysl.

Úča, 5. 4. 2021, 8.44

Bohužel jsem se neúčastnila,bu nás se akce kvůli kovidu nekonala . Snad bude později .

LucieS

LucieS, 3. 4. 2021, 20.27

Tak my šli se sousedy ve čtvrtek, dvě hoďky nám to zabralo a docela jsme si mákli.

patricia077

patricia077, 2. 4. 2021, 17.51

Tyhle akce bohužel nestačí u nás se zapojil kde kdo a dnes zas všude po zemi roušky 🙉chce to uklízet pořád a průběžně a hlavne se chovat tak aby se tyhle akce ani dělat nemusely!

Adrianita, 30. 3. 2021, 13.24

Taky jsme se zapojily Syn se těšil, že bude chvíli popelářem.

Katka

Katka, 29. 3. 2021, 13.22

No vida a já měla 2 narozeninové oslavy 😁tak příště. Ale třeba dcera s kamarády uklizeli před měsícem les.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů