První adventní neděle je tady!

zobrazeno 1198×

Vložil(a): KristinaS, 30. 11. 2019 14.29

Začíná kouzelné období roku, začátek církevního roku, kdy se odpočítávají čtyři neděle do Vánoc. Nejkratší advent jsme měli na posledy v roce 2017, ale ani letos není úplně dlouhý. Proto si ho pořádně užijme v kruhu svých nejbližších.

Ale než začneme, už jste dneska našly naše ukryté stromečky? Ne? Tak šup, hledejte a hrajte naši VELKOU ADVENTNÍ SCHOVÁVANOU! Ceny za to vážně stojí. Já tu na vás zatím počkám.

Možná znáte adventní neděle i pod názvy železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Tyto názvy mají ale původ v obchodním ruchu před Vánoci a s církevním rokem nebo tradicí nemají žádnou souvislost. Tradičně by měl být advent obdobím klidu. Po letních a podzimních pracích přicházelo období, kdy se díky krátkým dnům a dlouhým nocím a nadcházející zimě uklidňoval jak život a práce na polích, tak doma. Období, které přinášelo odpočinek a setkávání rodiny v teple domova nad různými domácími pracemi, jako například draní peří, tkaní, šití, nebo pletení.

Rozsvěcení Vánočních stromů

I když někde už slavnostní rozsvěcení vánočního stromu proběhlo v pátek, nebo sobotu, je ve většině měst a vesnic spojená právě první adventní neděle s rozsvěcením vánočního stromku a výzdoby. Zjistěte si tedy, jestli se i u vás koná a vezměte děti ven. Takovou zajímavou akcí by mohlo být i zdobení stromečku v Zooparku Zájezd, nebo Mikuláš v muzeu v Berouně. Víte o nějaké další akci ve vašem okolí? Šup s ní do sekce Akce, výlety, ať se o ní dozví i ostatní maminky. Cestou domů si můžete udělat krásnou procházku a prohlédnout si výzdobu v ulicích. Po příchodu domů pak dozajista oceníte něco teplého na zahřátí. Ať už svařák, punč (další recepty na punč, včetně nealkoholické verze třeba pro děti naleznete zde), grog, nebo horký jablečný mošt (mimochodem, vylepšený bílým rumem se může vydávat za panský štrůdl).

Posíláme vánoční přáníčka

Krom běžných činností si dnes nebudeme úklidem zatěžovat hlavu. Místo toho zkusme popřemýšlet komu budete posílat přání. Udělejte si seznam a z něj vyberte ty, kteří od vás dostanou speciální doma vyráběné přání. Inspiraci můžete hledat u nás v Kreativní dílně. I s malými dětmi určitě zvládnete oblíbená přání z ručiček, ozdobených nalepovacími kamínky, se svíčkou, dokreslovanou prstovými barvami, s věnečkem z těstovin, a nebo se stromečkem z nalepovaných proužkůbalícího papíru, a nebo vybarveným pomocí zapouštění barev do klovatiny, případně vzniklý otiskováním prstíků. Větší děti se pak samy můžou pustit do výroby přáníček se sněhuláky, nebo překvapit doma vyrobenými 3D přáníčky se stromkem, nebo dárečkem.

Blíží se čert a Mikuláš

Ať už doma máte jakkoli zavedeného Mikuláše a čerty, blíží se jejich čas. I v podobě školkových nebo školních akcí. Proto neponechávejme nic náhodě a oprašme s dětmi znalost nějaké básničky, písničky, případně je naučme novou. Mladším dětem a trémistům určitě dobře poslouží jednoduchá a krátká říkánka Mikuláš je hodný pán, se staršími a protřelými recitátory se můžeme pustit do delších, třeba o tom, jak jsou najednou všichni hodnější, o tom, jak Mikuláš vypadá, a nebo tu, že si čerta bez Mikuláše domů nepustíme.

Zapalujeme první svíčku 

Posledním úkolem první adventní neděle z našeho Adventního kalendáře ProMaminky, je zapálení první svíčky na adventním věnci. Jak už jsme předeslaly v článku včera, na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Pamatujte, svíčku nechávejte hořet jen pod dohledem! A zítra se zase pustíme do příprav na nejkrásnější svátky roku.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (15 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

ROMA-Z, 5. 12. 2019, 22.08

Adventní čas je krásný

Fuga

Fuga, 2. 12. 2019, 15.03

Já vím co mi pomůže ke klidu nesrovnávat se:-)

WeruskaSK

WeruskaSK, 2. 12. 2019, 14.11

Neplanovane sme vcera stihli vianocne trhy a punc este pred prvym rozsvietenim stromceka. Urobili sme si pekny zaciatok adventu

Gustawka, 2. 12. 2019, 5.30

Miluji čas adventu

Zdeňka S., 1. 12. 2019, 20.11

Pěkný článek a první stromeček k tomu

Teryk92, 1. 12. 2019, 18.37

Splněno. Právě jsme se vrátili z rozsvícení vánočního stromečku, kde jsme si dali svařák a po návratu zapálily první svíčku.

editak, 1. 12. 2019, 13.32

hurá, advent je tu...jdu s holkama na punč!

patricia077

patricia077, 1. 12. 2019, 13.00

Tak lepší doma jak píšete v kruhu rodiny než nakupovat já potřebovala jen svíčky a balící papír a mazec teda ty fronty a ještě i když je adventní neděle neměli otevřeno všude

snany, 1. 12. 2019, 12.18

Dnes už splněno

patricia077

patricia077, 1. 12. 2019, 13.01

To jsi rychlík já poslední dobou nějak nestíhám vše co bych chtěla...dokonce ani ty kalendáře ale jdu na to...

snany, 1. 12. 2019, 10.00

Včera jsem pracovně byla na školní akci a dnes jsem zralá na gaučink Těším se na hledání stromečků, letos si nekladu velké cíle.

Lipi4, 1. 12. 2019, 11.54

Tak na hledání stromečků se těším každý rok, i když je to občas o nervy

snany, 1. 12. 2019, 12.23

Občas to chce to trpělivost a hned to nevzdat

Lipi4, 1. 12. 2019, 14.18

Já to nevzdávám, ale je to žrout času, dkyž to nejde najít

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací