Děti a Ježíšek, jedinečné kouzlo Vánoc

zobrazeno 1401×

Vložil(a): Alexandra, 21. 12. 2015 10.35

Milé maminky, opět po roce se těšíme na Vánoce. Ačkoliv se tyto svátky staly hodně komerčními, to největší kouzlo mají pro malé děti. Ať už máte doma miminko, batole, předškoláka nebo školáka, Vánoce nabírají zcela nový rozměr.

Připravme dětem ty nejkrásnější Vánoce

Každý rodič si přeje, aby Vánoce byly pro dítě něco výjimečného a krásného. Do jisté míry to závisí především na nás, jak budou naše děti Vánoce vnímat a prožívat. Inspiraci můžeme čerpat ze svého dětství a také z toho, jak my tyto svátky vnímáme. Samozřejmě v dospělosti už to zdaleka není ono, Vánoce se mění ve stresové období, kdy doslova nevíme, kam dřív skočit.

Když se vrátím v čase zpět do svého dětství, velmi ráda na Vánoce vzpomínám. Na Ježíška jsem věřila docela dlouho, asi do osmi let. Představovala jsem si, jak asi Ježíšek vypadá, jak to stíhá obdarovat všechny děti na světě a moc jsem se těšila na dárky a na tu úžasnou atmosféru. Naši vždycky otevřeli okno, aby to vypadalo věrohodněji. Dokonce si pamatuji jako dnes, že si jednou Ježíšek zobnul cukroví, které jsem sama naaranžovala na tác ke stromečku. Samozřejmostí byl také rituál s psaním dopisu a zpíváním koled před nadílkou.

To vše je dnes pro mne skvělou inspirací, jak udělat co nejhezčí vzpomínky na Ježíška také svým dcerám.

Do kolika let věří děti na Ježíška?

Většina rodičů se snaží, aby děti věřily, že dárky naděluje Ježíšek, co nejdéle je to možné. Ovšem s nástupem do školy se dítě často dozví tu „nepříjemnou pravdu“. Každé dítě se s tím vyrovnává jinak, některým to nevadí, jiné se stále snaží alespoň v hloubi duše věřit, ale některé dítě to nese dost těžce. Má pocit, že mu rodiče lhali. Dostáváme se tak do těžké výchovné situace, jak to celé dítěti vlastně vysvětlit?

Mnohem jednodušší je, když se dítě dozví o tom, že Ježíšek vlastně nenosí dárky, od svých rodičů. Ideální období je kolem šesti let, tedy před nástupem do školy. Nemusíte hned říkat celou pravdu, spíš dítě opatrně připravujte. Například začněte tím, že jeho rodiče byli velmi chudí, lidé mu nosili dárky a stal se z toho zvyk a lidé si nadělují dárky mezi sebou. Můžete dětem přečíst kousek z Bible pro děti jako takovou pohádku. Můžete se zajít společně podívat do kostela na betlém. Je to jen příklad toho, jak začít. Také psychologové se shodují na tom, že šestileté dítě už dokáže odlišit realitu od fantazie a je tedy na tuto informaci lépe připraveno.

V každé rodině to funguje jinak. Někteří rodiče od malička vedou děti k tomu, že Ježíšek neexistuje. Je pravda, že v tomto případě odpadá problém s tím, jak říci pravdu, na druhou stranu, dítě si neužije to opravdové kouzlo Vánoc.

S dárky to není potřeba přehánět

Podzim bývá pro mnohé z nás ve znamení nakupování dárků. Nejvíce dárečků samozřejmě dostanou naši nejmenší. Jakými dárky je potěšit a kolika dárky je vlastně obdarovat? Samozřejmě záleží především na tom, jak je dítě staré a také na našich finančních možnostech. Obecně platí, že není vhodné dítě doslova „zavalit“ dárky. Je mnohem lepší koupit dražší dárky a v menším počtu, aby si je dítě dokázalo dostatečně užít. Stejně tak bychom se neměli zaměřovat pouze na hračky, ale také na pár praktických dárků, aby dítě pochopilo, že Ježíšek nenosí pouze „roboty a panenky“.

Děti do jednoho roku Vánoce prakticky nevnímají a jediné, co je z dárků zajímá, je papír a stuhy. Takto malým dětem pořiďte jen pár hraček a od rodiny si raději nechte koupit oblečení nebo třeba první botičky, zkrátka více praktické věci. Pro batolata jsou vhodné hračky, které lze snadno omýt či vyprat (vždy respektujte věkovou kategorii). Děti v předškolním a školním věku už si samy řeknou, co by si přály. Sepište společně dopis Ježíškovi, ale opět doporučuji zvolit například pět dárků plus nějaké praktické. Pokud jste rozvětvená rodina a babičky se také chtějí podílet na dárcích, rozdělte Ježíška na dvě nebo tři etapy, ať si děti rozbalí dárečky u svých babiček pod stromečkem zvlášť s tím, že jim tam Ježíšek něco nechal.

Co u vás doma? Jaké dodržujete vánoční tradice a zvyky? Jak probíhá Štědrý den? 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 15.43

tedy vzít dětem tu hezkou iluzi by mě ani nenapadlo

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 18.51

ještě jsem se nesetkala s nikým, kdo by na rovinu řekl dětem, že Ježíšek není, to si ani nedokážu představit

Aliisha

Aliisha, 31. 12. 2016, 15.59

Syn je ještě malý a tak ho zajímal víc rozsvícený stromeček než dárky. Až vyroste, tak to bude úplně o něčem jiném

Blankasiro, 25. 9. 2016, 19.00

už se to zase blíží, letos budou pod stromečkem už 3 dětičky, tak se moc těšíme

benca, 13. 1. 2016, 19.26

my mame len 3 rocky, takze este verime, ze jezisko nosi, otvorime aj okno aby mal ako prist

lazna, 30. 12. 2015, 13.45

Synovi je sedm a na ježíška věří. Tak uvidíme jak ještě dlouho:-)

louskacek2, 29. 12. 2015, 21.58

U nas se na Jeziska zatim veri jdeme ho vzdy vyhlizet s tim ze obchazi okolni deti a za chvilku urcite prijde k nam. Darky a detska radost je samozrejme tim nej. Ale dcera i krasne vyhline smer ven na balkon a Jeziskovi podekuje. O tom ze neni zatim nema potuchy a jak to rici no uvidime...

NikolaJ, 27. 12. 2015, 23.07

máme skoro sedmiletého kluka, který stále na Ježíška věří, byť od starší setřenice už slyšel, že neexistuje. Stejně jako věří na čerty, byť ve škole si povídali o tom, že jsou to převlečení deváťáci:-) já myslím, že nakonec ten Štědrý den bude takový, jaký si ho uděláme. Ikdyž už věřit nebude, stále může ta chvíle u stromečku být kouzelná. I já jsem se na tu chvíli každý rok těšila, ikdyž jsem už věděla jak to s Ježíškem je. To kouzlo je v nás.

Petra Schoberová, 23. 12. 2015, 5.18

Pamatuji si, když byl bráška malý, je fakt že ty vánoce pak byly uplně o něčem jiném, ty rozzářené kukadla to štěstí, ta víra v to že to opravdu donesl ježíšek, je to něco neskutečného a člověk v ten moment zapomene opravdu na vše a užívá si tu krásu.. Nezapomenu, když měly ve škole besídku a jedna učitelka jim všem řekla že ježíšek neexistuje, byl týden do vánoc.. Bylo to hrozné, byl neskutečně neštastný a my také... Ano, když se díte dozví že ježíšek neexistuje je to určité zklamání, ale jak si to muže dovolit učitelka ve skole?? Ten rok měla velké štěstí že nás nepotkala.. Nedopadlo by to dobře... No a letos budeme mít s prckem první vánoce, má sedm měsíců a jsem zvědavá jak bude reagovat... Ale asi od toho nebudu radeji moc ocekávat

Katka, 22. 12. 2015, 15.50

Nesouhlasím s tím, že by rodiče měli neexistenci Ježíška prozrazovat. Na to si má přeci dítě přijít samo, ne? Někdo nevěří v 5 letech, druhý věří do 9. Jako malá jsem si Ježíška představovala jako velkého Ježka. Nejsme věřící, takže jsem o Jezulátku nikdy neslyšela. Pro našeho syna je představa mimina nosícího dárky asi taky těžce abstraktní, takže říká Ježíšek postavě Santa Klause, kterého vidíme na plakátech kolem nás. Stejně tak si ale myslel, že Mikuláš je taky Ježíšek, no oni jsou si se Santou fakt podobní. Haldy dárků nekupujeme, protože už máme zkušenosti, že děti rychle dárky omrzí a v lednu se jde stejně znovu něco nového kupovat. Zatím se nám daří minimálně jeden praktický dárek pod stromeček dát, ať jsou to brusle, kola nebo židle k psacímu stolu. Co teda nedávám dětem jsou tzv. měkké dárky. Nevidím smysl v tom dávat malému dítěti ponožky, byť je potřebuje. Až děti povyrostou a začnou dbát na módu a obliba těchto měkkých dárků vzroste, tak místo plastových "příšer" budou dárky takové.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací