Děti a Ježíšek, jedinečné kouzlo Vánoc

zobrazeno 3368×

Vložil(a): Alexandra, 21. 12. 2015 10.35

Milé maminky, opět po roce se těšíme na Vánoce. Ačkoliv se tyto svátky staly hodně komerčními, to největší kouzlo mají pro malé děti. Ať už máte doma miminko, batole, předškoláka nebo školáka, Vánoce nabírají zcela nový rozměr.

Připravme dětem ty nejkrásnější Vánoce

Každý rodič si přeje, aby Vánoce byly pro dítě něco výjimečného a krásného. Do jisté míry to závisí především na nás, jak budou naše děti Vánoce vnímat a prožívat. Inspiraci můžeme čerpat ze svého dětství a také z toho, jak my tyto svátky vnímáme. Samozřejmě v dospělosti už to zdaleka není ono, Vánoce se mění ve stresové období, kdy doslova nevíme, kam dřív skočit.

Když se vrátím v čase zpět do svého dětství, velmi ráda na Vánoce vzpomínám. Na Ježíška jsem věřila docela dlouho, asi do osmi let. Představovala jsem si, jak asi Ježíšek vypadá, jak to stíhá obdarovat všechny děti na světě a moc jsem se těšila na dárky a na tu úžasnou atmosféru. Naši vždycky otevřeli okno, aby to vypadalo věrohodněji. Dokonce si pamatuji jako dnes, že si jednou Ježíšek zobnul cukroví, které jsem sama naaranžovala na tác ke stromečku. Samozřejmostí byl také rituál s psaním dopisu a zpíváním koled před nadílkou.

To vše je dnes pro mne skvělou inspirací, jak udělat co nejhezčí vzpomínky na Ježíška také svým dcerám.

Do kolika let věří děti na Ježíška?

Většina rodičů se snaží, aby děti věřily, že dárky naděluje Ježíšek, co nejdéle je to možné. Ovšem s nástupem do školy se dítě často dozví tu „nepříjemnou pravdu“. Každé dítě se s tím vyrovnává jinak, některým to nevadí, jiné se stále snaží alespoň v hloubi duše věřit, ale některé dítě to nese dost těžce. Má pocit, že mu rodiče lhali. Dostáváme se tak do těžké výchovné situace, jak to celé dítěti vlastně vysvětlit?

Mnohem jednodušší je, když se dítě dozví o tom, že Ježíšek vlastně nenosí dárky, od svých rodičů. Ideální období je kolem šesti let, tedy před nástupem do školy. Nemusíte hned říkat celou pravdu, spíš dítě opatrně připravujte. Například začněte tím, že jeho rodiče byli velmi chudí, lidé mu nosili dárky a stal se z toho zvyk a lidé si nadělují dárky mezi sebou. Můžete dětem přečíst kousek z Bible pro děti jako takovou pohádku. Můžete se zajít společně podívat do kostela na betlém. Je to jen příklad toho, jak začít. Také psychologové se shodují na tom, že šestileté dítě už dokáže odlišit realitu od fantazie a je tedy na tuto informaci lépe připraveno.

V každé rodině to funguje jinak. Někteří rodiče od malička vedou děti k tomu, že Ježíšek neexistuje. Je pravda, že v tomto případě odpadá problém s tím, jak říci pravdu, na druhou stranu, dítě si neužije to opravdové kouzlo Vánoc.

S dárky to není potřeba přehánět

Podzim bývá pro mnohé z nás ve znamení nakupování dárků. Nejvíce dárečků samozřejmě dostanou naši nejmenší. Jakými dárky je potěšit a kolika dárky je vlastně obdarovat? Samozřejmě záleží především na tom, jak je dítě staré a také na našich finančních možnostech. Obecně platí, že není vhodné dítě doslova „zavalit“ dárky. Je mnohem lepší koupit dražší dárky a v menším počtu, aby si je dítě dokázalo dostatečně užít. Stejně tak bychom se neměli zaměřovat pouze na hračky, ale také na pár praktických dárků, aby dítě pochopilo, že Ježíšek nenosí pouze „roboty a panenky“.

Děti do jednoho roku Vánoce prakticky nevnímají a jediné, co je z dárků zajímá, je papír a stuhy. Takto malým dětem pořiďte jen pár hraček a od rodiny si raději nechte koupit oblečení nebo třeba první botičky, zkrátka více praktické věci. Pro batolata jsou vhodné hračky, které lze snadno omýt či vyprat (vždy respektujte věkovou kategorii). Děti v předškolním a školním věku už si samy řeknou, co by si přály. Sepište společně dopis Ježíškovi, ale opět doporučuji zvolit například pět dárků plus nějaké praktické. Pokud jste rozvětvená rodina a babičky se také chtějí podílet na dárcích, rozdělte Ježíška na dvě nebo tři etapy, ať si děti rozbalí dárečky u svých babiček pod stromečkem zvlášť s tím, že jim tam Ježíšek něco nechal.

Co u vás doma? Jaké dodržujete vánoční tradice a zvyky? Jak probíhá Štědrý den? 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Vánoce ráda nemám,ale díky rozzářeným očím kluků,je miluji ♥

Minnie, 16. 9. 2020, 17.28

Nejstarší dceři bude 9 let a stále věří na Ježíška. A nemám v plánu jí to prozrazovat, dokud děti věří tak je to nejkrásnější. Dárků je u nás vždy pořádná hromada

WeruskaSK

WeruskaSK, 27. 12. 2018, 20.17

detska radost stoji za to, aj to ako veria v Jeziska, len pre rodicov je to niekedy stres ako napr dat nenapadne darceky pod stromcek, tento rok sa to nastastie podarilo

Aneet, 22. 12. 2018, 6.46

Naše dítka 7 a 9 let a také k nám chodi Ježíšek.

Žofinka

Žofinka, 28. 6. 2018, 6.50

Hlavně, aby jim to někdo nějak hloupě neprozradil

Zdeňka S., 30. 5. 2018, 10.57

Taky se snažíme dětem to kouzlo Vánoc a překvapení zachovat co nejdéle

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 15.43

tedy vzít dětem tu hezkou iluzi by mě ani nenapadlo

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 18.51

ještě jsem se nesetkala s nikým, kdo by na rovinu řekl dětem, že Ježíšek není, to si ani nedokážu představit

Aliisha

Aliisha, 31. 12. 2016, 15.59

Syn je ještě malý a tak ho zajímal víc rozsvícený stromeček než dárky. Až vyroste, tak to bude úplně o něčem jiném

Blankasiro, 25. 9. 2016, 19.00

už se to zase blíží, letos budou pod stromečkem už 3 dětičky, tak se moc těšíme

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací