Dovolená v těhotenství autem, nebo letecky?

zobrazeno 5506×

Vložil(a): Martina Richterová, 29. 8. 2015 17.43

Jestliže jste těhotná, pak máte možná poslední příležitost vyrazit na dovolenou ve dvou. Pokud máte doma starší ratolest, i tak můžete vyjet mimo domov ještě předtím, než porodíte. Jakou dopravu zvolit? Je vhodnější vyjet na dovolenou autem, nebo letecky?

Konzultujte vše se svým lékařem

V těhotenství se nemusíte obávat cestovat, je jen třeba být více opatrná. Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací a cítíte se dobře, není důvod si dovolenou odepírat. Dokonce ani zahraniční dovolená není nereálná, ba naopak. Přemýšlíte o tom, jaký dopravní prostředek bude výhodnější, zda auto nebo letadlo? Pak vězte, že oboje má svá pro a proti. Samozřejmě nejvíce záleží na tom, do jaké destinace budete chtít letět.

Cestování letadlem

Před leteckou dovolenou je vždy vhodné vše zkonzultovat se svým lékařem. Ten zná váš zdravotní stav a je tedy schopen posoudit možná rizika. Ideální doba pro cestování letadlem je do konce druhého trimestru. Pak se už s tento způsob dopravy příliš nedoporučuje. Vybírejte bezpečné destinace, nejlépe Evropu. Naopak se vyhýbejte zemím, ve kterých je vyžadováno očkování a hrozí možné nákazy a infekce. Buďte opatrní i v případě Egypta, Turecka či Tunisu. Zde bývají časté střevní problémy, ani ty v těhotenství nemusí zůstat bez následků.

Letadlem se můžete bezpečně přepravovat přibližně do 28. týdne těhotenství. Po tomto týdnu se většina leteckých společností chrání tím, že vás přepraví jen s lékařským osvědčením a po 36. týdnu gravidity se už nedoporučuje létat vůbec. U vícečetného těhotenství se tento limit snižuje už k 28. týdnu, protože hrozí předčasný porod. Ideální doba pro létání je ve druhém trimestru, kdy se většina žen cítí nejlépe.

Bojíte se, jestli není létání pro matku či pro plod nebezpečné? Obecně lze říci, že létání se považuje za bezpečné cestování, které matku ani plod přímo neohrožuje. Může však nepřímo přispět k vyvolání stavů, které by mohly těhotenství vážně ohrozit. Proto gynekologové nejsou příliš rádi, když žena létá v pokročilém těhotenství.

Rizika vycházejí především z velkých tlakových rozdílů, ke kterým při letu dochází. V prvním trimestru je zvýšené riziko potratu, mohlo by dojít také ke krvácení (pouze ve vzácných případech). Ve vysokém stupni těhotenství hrozí předčasný porod.

To ovšem neznamená, že nemůžete v těhotenství létat, naopak. Jen se vždy domluvte se svým lékařem a zvolte ideálně druhý trimestr těhotenství, kdy hrozí nejméně komplikací. Myslete také na to, že v zahraničí to může být složitější v případě nějakého problému.

Cestování autem v těhotenství

Cestování autem se považuje obecně za nejbezpečnější. Po cestě jste vlastním pánem, můžete si udělat přestávku, kdykoliv budete potřebovat. Ideální je třeba zastavovat každé dvě až tři hodiny. V průběhu jízdy byste měla být samozřejmě připoutaná, spodní část pásu by měla být vedena pod bříškem na horní části stehen. Také horní část pásu by neměla přesahovat přes bříško. Existují i bezpečnostní pásy do auta přímo pro těhotné. Jak je hodnotí maminky na našem webu se můžete podívat zde. Autem samozřejmě můžete cestovat po celé těhotenství, pokud se cítíte dobře. Ale také omezte daleké cestování v pokročilejším těhotenství. Zejména pak byste neměla delší dobu sama řídit.

Pokud vyrazíte na dovolenou, vybírejte si destinace, které nejsou příliš vzdálené. Autem můžete vyjet do Itálie či do Chorvatska, tyto lokality jsou poměrně blízké. Pokud by vám bylo cokoliv nepříjemné, do ničeho se nenuťte. Nejdůležitější je vaše osobní pohoda.  

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (25 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

vranovahan, 31. 8. 2023, 14.40

Obojí má své pro a proti. Já si pamatuji, že jsem se během těhotenství cestování spíše bála. O to víc si to vynahrazuji teď. Letos jsme toho najezdili hodně. I s dětmi. Právě ty je na dlouhých cestách často problém zabavit, ale my jsme to vyřešili pomocí takového multimediálního přehrávače z https://www.2din.cz/ Díky tomu mají děti na cestách o zábavu postaráno.

Jana Novotná, 24. 4. 2023, 15.18

V těhotenství jsme s manželem jeli na dovolenou naším karavanem, abych měla pohodlí. Před odjezdem jsem objednala na internetových stránkách https://armik.cz/ dvě vlněné deky, aby nám nebyla zima přes noc. Naštěstí bylo horké počasí, takže manžel musel často zapínat klimatizaci, abych se cítila dobře. Dovolená proběhla v klidu a já jsem porodila za dva měsíce přesně podle termínu.

Kamila Nová, 24. 3. 2023, 20.48

V těhotenství jsme jeli na dovolenou s manželem obytným autem. Proto jsem se rozhodli investovat na internetových stránkách https://www.naturehikecz.cz/ do nového vybavení, přičemž jsme koupili také péřové spacáky na dovolenou. Celá dovolená byla velice pohodlná, jelikož manžel vždy zastavil na nějakém zajímavém místě, které jsme chtěli navštívit. Proto pokud na dovolenou v těhotenství, tak jedině s obytným vozem.

lenicka.pisnicka.93, 8. 3. 2022, 8.21

Já jsem v těhotenství na dovolenou jela normálně, jen jsme si na https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-storna-zajezdu sehnali lepší pojištění storna zájezdu, kdyby náhodou byly nějaké problémy. Člověk nikdy neví. Samozřejmě od nějakého času se nedoporučuje létat, tak tomu bych se asi taky vyhnula. Ale auto mi nedělalo problém a dokud jsem se vešla za volant, tak jsem i aktivně řídila.

jufy54, 8. 2. 2022, 16.22

Musím se přiznat, že jsem v těhotenství neměla žádné problémy a vše proběhlo bez problémů. Díky tomu jsem hodně mohla i cestovat. Vlakem, autem, tak klidně i letadlem. Vše jsme plánovali do podrobna (člověk nikdy neví co se může stát) a nápady našli na http://tripradar.cz/ . Letos plánujeme i s mimčem Gdaňsk.

letadlem necestujeme vůbec.

Kamil Štrof, 27. 3. 2020, 23.47

Nedávno jsme zjistili, že s přítelkyní čekáme miminko. Už před tím jsme si však koupili na léto letenky do Řecka, takže nevím, zda budeme vůbec moci letět. V té době už bude v 6. měsíci těhotenství. Na https://jacestovatel.cz/media/cestovani-letadlem-v-tehotenstvi psali, že optimální období na dovolenou je ve druhém trimestru. Zrovna v té době však bude přítelkyně u konce tohoto trimestru, a tak nevím zda je to ještě ok či nikoliv. Nemáte někdo s tímto zkušenosti?

Drahoslava Nožičková, 30. 3. 2020, 20.29

Já bych to teda asi neriskovala. Zvlášť pokud už bude v 6. měsíci. To už je podle mě velký risk. Jinak do Řecka se letos taky chystáme. Teď ale řeším trochu jiný problém. Musíme totiž s sebou vzít našeho psa, protože by se o něj neměl kdo postarat. Co jsem tak ale koukala, tak do normálního letadla ho asi nepustí. Dívala jsem se ale, že na leteckou přepravu zvířat se specializuje třeba https://www.roth.cz/ takže ho nejspíš svěřím do rukou právě jim.

koliaska105, 24. 11. 2019, 19.29

Já si myslím, že ať už se člověk chystá jet na dovolenou autem, nebo letět letadlem, tak by rozhodně neměl zapomínat na nějaké pořádné cestovní pojištění. To je v dnešní době prostě nezbytnost. Co se sjednávání cestovního pojištění týče, tak já mám třeba velmi dobré zkušenosti s touto pojišťovnou: https://www.ervpojistovna.cz/

ivanka386, 31. 1. 2020, 4.41

Souhlasím s vámi. Zvlášť teda při té cestě autem je ale docela dobré myslet například i na havarijní pojištění. Právě to jsme nedávno měnili, protože u staré pojišťovny jsme za něj platili příliš mnoho. Novou pojišťovnu jsme nakonec vybrali pomocí tohoto srovnávače: https://www.top-pojisteni.cz/havarijni-pojisteni

lucie25987, 16. 12. 2018, 6.58

Když jsem byla těhotná, tak jsme letěli k moři. Samozřejmě jsem to nejprve konzultovala se svým doktorem, jestli letět můžu. Když mi to dovolil, tak jsme si koupili akční letenky https://www.levneletenky.org/akcni-letenky-tipy a letěli jsme. Byla to na dlouhou dobu naše poslední klidná dovolená.

Žofinka

Žofinka, 29. 6. 2018, 19.24

Já chci letět na dovolenou, i když mi to okolí rozmlouvá

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů