Proč je důležité dětem číst?

zobrazeno 1100×

Vložil(a): Adrianita, 6. 6. 2019 15.48

Čtení a vyprávění pohádek přináší dětem i rodičům spoustu výhod. Pokud si myslíte, že miminka nebo batolata jsou na čtení ještě malá, jste na omylu! Kdy se čtením začít a jaké pohádky zvolit? A co když zrovna číst nemůžete?

Čtení leporel, knih, říkánek a nejrůznějších příběhů je pro děti velmi prospěšné již od útlého věku. Přestože to vědí téměř všichni rodiče, ne každý dětem čte. Posadit dítě před počítač či televizi je jednoduché, čtení knížek ale nenahradí. Rodiče se vymlouvají na nedostatek času, ať už musí pracovat nebo se věnovat domácnosti. Zkuste zvolnit alespoň večer a čtení knih zavést jako příjemný rituál. Vhodné je taky zapojit tatínka, který přes den nemusí mít tolik prostoru. Začít můžete hned. Ano, už když je miminko ještě v bříšku. V průběhu třetího trimestru plod pozná mámin hlas, reaguje na hudbu, zpěv, i čtení.

Když se miminko narodí, hodně na něj mluvte, zpívejte mu a vyprávějte (nebo čtěte) říkanky. Nejpozději ve 2 letech je však vhodné číst knížky pravidelně. Pro předškolní děti je četba nezbytná. Začít se čtením, až když děti začnou chodit do školy, je hodně pozdě.

Čtením se upevňuje pouto mezi rodičem a dítětem. Dítě se naučí trpělivosti, dokáže se soustředit po určitou dobu. Tím, že s námi nahlíží do knížky, pochopí i další věci, které mu později ulehčí nástup do školy. Naučí se s knihou zacházet, odliší obrázky od textu. Pochopí, že kniha se skládá ze stránek, stránky z písmenek, které tvoří slova, věty, odstavce. Mimo jiné si děti rozšíří slovní zásobu, naučí se správně artikulovat, naučí se spisovnému jazyku. Také se dětem lépe rozvíjí logické myšlení.

Čtení též rozvíjí abstraktní myšlení. Dítě díky pravidelnému čtení s rodiči vnímá příčinu a důsledek, učí se tvořit scénáře, rozeznat úvod, konec, vyvodit závěr. Taky se zlepšuje jeho paměť. Pamatuje si příběhy, pohádky, učí se je samo vytvářet. Velmi prospěšné jsou vedle četby i vyprávěné příběhy či loutková a další divadla.

Začínáme dětem číst

Již nejmenším dětem říkejte krátké říkanky a udržujte oční kontakt. Později přijdou na řadu různá leporela, ukazujte nejmenším, co je na obrázcích a postupně zkoušejte, zda obrázek sami ukážou.

Každý z nás se musí naučit schopnosti naslouchat. Proto buďte trpěliví a nechtějte po dětech, aby hned vyslechly dlouhý román. Začněte číst krátké texty se spoustou obrázků. Později přejděte na delší pohádkové knihy.

Při čtení nové knihy si s dětmi knihu prolistujte, prohlédněte obal a mluvte s nimi o tom, o čem asi kniha bude. Snažte se číst pomalu, ne se spěchem, měňte tón a hlasitost. Jen tak udržíte pozornost. V průběhu četby se zeptejte, co si myslíš, že se teď asi stane? Další den nechte starší děti převyprávět, co jste četli včera, o čem příběh byl.

Vezměte knihu třeba do čekárny k lékaři, dítě se zabaví a využije čas při čekání užitečně. Stejně tak jděte příkladem, čtěte si před dětmi i své knížky.

Znakování při čtení knížek

V našem článku Usnadní znakování komunikaci mezi rodičem a dítětem? se dozvíte spoustu užitečných informací: co to vůbec znakování je, případně, jak se s dítětem pomocí znakování dorozumět. Znakování může být však skvělou pomůckou pro první čtení s miminky či batolaty, které ještě nemluví. Nejenže je pro ně dorozumívání pomocí gest a posunků přirozenější, ale díky pochopení ze strany dítěte je často i zábavnější než „pouhé“ čtení. Malé děti se tak zabaví a budou mít snahu dále komunikovat. Často se také pomocí znakování snaží reagovat na to, co slyší nebo vidí. Buduje se tímto také jejich sebedůvěra. Na českém trhu najdeme již i leporela pro slyšící znakující miminka.

Jak dopřát dětem čtení pohádek, když zrovna číst nemůžete?

O tom, že čtení pohádek je pro děti velmi důležité, není pochyb. Někdy jsou ale rodiče příliš unavení nebo zaměstnaní. V takovém případě můžete využít audioknihy pro malé posluchače. Namluvené pohádky jsou pro děti stejně přínosné, jako ty, které jim čtete vy.

Od kdy a jak často si s dětmi čtete? Máte to jako večerní rituál nebo čtete kdykoliv si vzpomenete? Baví vaše děti čtení, vyžadují je po vás? 

 

 

Zdroje:http://celeceskoctedetem.cz/, https://www.celostnimedicina.cz/proc-je-dulezite-detem-cist.htm, http://www.babysigns.cz/proc-cist-detem-od-narozeni/

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (12 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Gustawka, 2. 12. 2019, 6.22

u nás čteme hodně

Witchie, 28. 8. 2019, 10.56

Knížky celá rodina miluje, snad tuto lásky zdědí i syn

Mygara

Mygara, 12. 8. 2019, 17.42

Knížka jsou nás oblíbený dárek

Fuga

Fuga, 3. 8. 2019, 8.49

Čteme ale hlavně před spaním

Zdeňka S., 12. 7. 2019, 14.01

My čteme pořád, knížek máme tolik, že už nevíme kam je dávat

dasza, 11. 6. 2019, 13.22

Čtu když se mě chce a mám čas..samy si to taky umí přečíst či převyprávět..

DB, 8. 6. 2019, 21.17

Čtu dětem každý večer před spaním. S dcerou jsem tento rituál zavedla po 1 roce a bez čtené pohádky nechce jít spát. Syn od narození poslouchá a teď ve 2letech už krásně leží v postýlce a čeká na pohadku. Chodím s dětmi pravidelně do knihovny kde si sami vyberou co chtějí číst/prohlížet.

Leňulka, 7. 6. 2019, 19.03

Čtu denně od doby co jsme přišli z porodnice a ještě se jedinkrát nestalo abych dceři nic nepřečetla, přes den knížky prohlížíme, vypravujeme a večer čtu pohádky, máme to tak zařízeno už přes 3 roky a dcera už sama volí knížky co chce číst, myslím, že i to byl důvod proč začala ve 2letech chodit s knížkou a ptát se na písmenka

jitka46

jitka46, 6. 6. 2019, 22.37

Četli jsme pořád, děti to milují i teď.

Eliška Kozlova, 6. 6. 2019, 22.15

Audio pohádky mi vytrhly trn z paty když jsem potřebovala zklidnit a odpoutat děti od té strašné nehody, při které tatínek zahynul, mě nešlo ani kloudně mluvit, natož číst. Nejmladší si oblíbil načtená Auta a nejstarší Deník malého Minecrafťáka, dcera princeznu Sofii, ale také Pejska a kočičku od Čapka. My teda posloucháme z youtube, amatérské čtení Knížky raději prohlížíme než vyloženě dlouhý text pohádky, za mě super Svojtka encyklopedie s okénky a posouváním. A také do knihovny chodíme asi od dvou let na čtení pro nejmenší

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací