Porod s Epidurálem nebo bez?

zobrazeno 26231×

Vložil(a): Alexandra, 10. 7. 2017 18.29

Epidurální analgezie (nebo též anestezie) je jako prostředek tlumení porodních bolestí velmi populární. Ať už si jej při porodu vyžádá sama rodička, nebo je podán na popud lékaře, měla by být žena předem informována o tom, co Epidurál obnáší. Bohužel o vedlejších účincích na matku a díte se toho žena už tolik nedozví.

Co to je Epidurál?

Epidurální anestezie je pojmenovaná podle tvrdé pleny, latinsky zvané dura mater, která chrání míchu. Při Epidurální anestezii je místní anestetikum (vyrobené z kokainu) vpichem zavedeno do páteřního kanálu, do místa blízko páteře, které je vně vaku tvrdé pleny, přičemž nezasahuje přímo do míchy. Anestetikum se rozprostře okolo vaku a částečně znecitliví nervy, které zásobují oblast pánve a břicha, takže dochází k omezení vnímání bolesti. Záměrně nedochází k úplnému znecitlivění, aby žena cítila děložní stahy a mohla při porodu spolupracovat. To je důležité především v průběhu druhé doby porodní, kdy dochází k vypuzení dítěte.

Epidurál se podává v sedě, nebo v leže na boku do páteře v oblasti křížových kostí, ohnuté na způsob kočičího hřbetu. Lékař lokálně znecitliví místo vpichu a pak speciální jehlou podá znecitlivující látku do epidurálního prostoru a zavede tam tenkou hadičku – katétr, pomocí kterého je možné v případě potřeby podání účinné látky později zopakovat. Epidurál začne působit asi za 15 minut a působí přibližně jednu hodinu.

Přibližně u 2 % rodiček se při vpichu poraní obaly míchy. S podáním Epidurálu musíme počítat s rizikem snížení krevního tlaku a také s finanční náročností zákroku, pokud je aplikován na žádost matky. Dalším nežádoucím účinkem epidurálu je teplota rodičky, která může mít vliv na zvýšenou srdeční frekvenci miminka a následně nižší APGAR skóre.

Výhodou Epidurální anestezie je, že bolest ustupuje velmi rychle, žena si má možnost odpočinout, nabrat sílu a uvolní svalstvo pánevního dna. Žena je při plném vědomí a může při porodu aktivně spolupracovat. Dávkování je možné opakovat podle průběhu a délky porodu. Pomocí katétru je možné tlumit bolest i po komplikovaném porodu.

Správné načasování hraje tu nejzásadnější roli v průběhu a délce porodu

O okamžiku vpichnutí epidurálu rozhoduje ošetřující lékař – gynekolog, podle vaginálního nálezu. Samotnou aplikaci provádí anesteziolog. Podává se ve chvíli, kdy žena vnímá kontrakce jako nesnesitelně bolestivé, obvykle v průběhu první doby porodní. Správné načasování hraje zásadní roli v tom, jak bude porod dále probíhat a jak dlouho bude trvat. 

Narušení hormonální rovnováhy

Epidurál výrazně ovlivňuje (narušuje) přirozenou hormonální rovnováhu během porodu. Brání přirozené produkci oxytocinu - zejména brání jeho zvýšení, které je nezbytné pro tzv. oxytocinový vrchol. Ženě pak chybí závěrečné kontrakce a musí se spolehnout na vlastní sílu. Při použití epidurálu v nevhodnou chvíli (tzn. jsou-li porodní cesty u prvorodičky otevřeny na méně než 4-5 cm) trvá porod déle a častěji končí císařským řezem. Pokud má porod rychlý průběh a Epidurál je podán pozdě, pak žena nemůže být aktivně nápomocna při finální fázi vypuzení dítěte, tím se prodlužuje druhá doba porodní a zvyšuje se riziko použití kleští při porodu.

Epidurál sice tlumí bolest, ale s bolestí můžeme pracovat i samy aktivně a to díky produkci beta-endorfinů, které ovlivňují naše vědomí. Žena by se měla při porodu spíše uzavřít do sebe a nebojovat s bolestí (proti ní), ale prodýchávat ji, naladit se na miminko, protože nejen že rodí žena, ale miminko se také právě rodí. Díky produkci beta-endorfinů, a v případě že nemají kolem sebe příloš mnoho rušivých faktorů, se ženy dostávají často do změněného stavu vědomí, kdy se mění vnímání okolního světa (do takové své vlastní bubliny). Podáním Epidurální anestezie se produkce beta-endorfinů zastaví, nebo je velmi utlumena.

Epidurální anastezie brání dále přirozené produkci katecholaminu, prostaglandinu a dalších hormonů. Tím, že narušuje hormonální rovnováhu, ovlivňuje také průběh bondingu.

TIP: K čemu jsou zmíněné hormony při porodu potřebné, se dozvíte v článku Hormony při porodu. V našem Videoprůvodci, v díle Připravte se na váš porod / Harmonie hormonů mluví o vlivu všech hormonů při porodu moc hezky viceprezidentka Unie porodních asistentek (UNIPA) Bc. Mgr. Kristina Neubertová Zemánková a primářka dětského odd. Nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Magdalena Weberová Chvílová.

Kontraindikace

Epidurální anestézie se nesmí aplikovat ženám s poruchou srážlivosti krve, pokud má rodička alergii na anestetikum, při kožní infekci v oblasti vpichu, při překotném porodu, při ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku, při krvácení ženy, nebo pokud hrozí předčasné odloučení placenty. Také není vhodná pro ženy s nadváhou nebo deformitami páteře.

Epidurál ano nebo ne?

Zvažujete-li podání epidurálu u porodu, měla byste se nejprve sama sebe ptát, jestli bolest, která porod doprovází, je opravdu nesnesitelná a případně co ji ovlivňuje. Bolest bývá často zvýšená strachem z porodu, z toho nového, co vás čeká a jestli miminko bude zdravé a také z nejistoty, jak dlouho ještě bude porod trvat. Je to přirozené a s takovým strachem se dá pracovat. Pomůže vám dobrá předporodní příprava a určitě je dobré se důkladně zamyslet nad doprovodem k porodu (partner, dula, vlastní porodní asistentka atd.). Jak vám mohou pomoci u porodu například Homeopatika, se dozvíte v článku Homeopatie při porodu.

V určitých případech může být podání epidurálu užitečné (někdy dokonce nezbytné), rozhodně by ale neměl být používán rutinně.

 

Jaké máte názory a případně zkušenosti s podáním Epidurálu vy? Podělte se s námi a ostatními maminkami o to, jaký průběh porodu jste měly vy.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (66 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Rmanna, 5. 10. 2017, 23.42

Ja jsem ho určite chtěla, ale porod uz jsem měla tak rozjetý, ze bylo pozde.. Ve finále jsem byla radci.. Ta bolest byla ale musi se to zvládnout 😄 A když jsem se v porodnici bavila s maminkama, kazda mela po epiduralu potíže, bud ze zadama nebo s bolesti hlavy... Ale každý ma jiný porod jiný problémy 😉

vaniilla, 24. 9. 2017, 19.10

Já jsem nebyla rozhodnutá, ale nakonec šla malá akutním císařem, takže nebyl čas.

Rumkulka, 5. 8. 2017, 11.50

Já ho taky nechtěla a nepotřebovala bolest šla zvládnout. Ale jelikož jsem se neotvírala dostala jsem přes epidurál látku nad uvolnění porodních cest. Jsem zvědavá jak to dopadne na druhý pokus.

Katka, 5. 8. 2017, 12.24

Na neotvírání mě pomohlo píchnout plodovou vodu ;o)

baru86, 30. 7. 2017, 15.22

Nechtěla jsem a ani jsem nepotřebovala.

LucieS

LucieS, 30. 7. 2017, 11.09

Já epidurál v bolestech žádala, ale nedali mi ho.

mckvak, 26. 7. 2017, 21.13

Kazdeho rozhodnuti, ja sla oba bez, prvni jsem vedela dopredu ze nechci, a u druheho i kdybych chtela, uz se to nestihlo

Mygara

Mygara, 25. 7. 2017, 9.55

já nic takového neměla a přežila jsem , ani to nebylo tak rozšířené

Fuga

Fuga, 23. 7. 2017, 20.23

změněný stav vědomí, to je úplně přesné, protože bez toho bych asi neporodila

katchenka_7778, 19. 7. 2017, 14.23

První porod jsem měla zcela přirozený, bohatě jsem využila doporučení z kurzu Jemné zrození - a byl to opravdu krásný porod, klidný, intimní, který ve mě zanechal silnou víru v sebe jako mámu, svoje skvělé, dokonale fungující tělo a svoje úžasné, nádherné a odvážné miminko. Bolest byla úplně mimo mě - uzavřená ve své mimózní hormonální bublině jsem ji téměř nevnímala. Nádherná vzpomínka... Druhý porod, řízený profíky porodníky, z nichž nikdo nerespektoval můj porodní plán (bohužel moje skvělá vyzkoušená porodnice byla přeplněná!), byla už klasika a došlo na entinox, protože bolest, kdy vám "pomáhají", mluví na vás, svítí na vás a dělají spoustu zbytečných blbostí, se vážně vydržet nedá. Takže pocit - honem zapomenout a dítě za to stojí. Je na každé ženě, jak se na porod připraví a co nechá se svým tělem dělat.

Jarka mmm, 17. 7. 2017, 20.28

Pokud je to v kombinaci s oxytocinem,tak tam jsou rizika: "S epidurálem matka nic necítí, ale její dítě je stále pod vlivem silných, konstantních kontrakcí kvůli syntetickému oxytocinu. Děloha pracuje usilovněji a rychleji, což znamená, že zásobení krví a kyslíkem se může snadno snížit – nikoliv pouze z důvodu vyvolávání, ale také z důvodu, že matka se nehýbe, leží na zádech. To může vést k tísni plodu vyžadující akutní císařský řez. Poté všichni děkují lékaři, že zachránil dítě."

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací