Kde a jak rodit? Podle čeho si vybrat místo porodu?

zobrazeno 2045×

Vložil(a): Martina Richterová, 15. 9. 2015 18.38

K běžným starostem těhotných žen patří mimo jiné výběr vhodného místa pro porod. Právě tuto volbu by neměla žádná nastávající maminka podcenit, protože každá z nás má jinou předastavu o porodu. Pokud chcete rodit v porodnici, je dobré vědět, že má každá trochu jiné zvyklosti a jiný přístup. Je velmi důležité, abyste byla spokojená s prostředím, vybavením i personálem. Dobré je také mít porodnici relativně blízko. Pokud rodíte poprvé, může to být těžké rozhodování. Přečtěte si náš článek a zvolte priority.

Výběr místa porodu nepodceňte

Sotva zjistíte, že jste těhotná a vyrovnáte se s „jiným“ stavem, budete muset učinit poměrně zásadní rozhodnutí. Kde budete rodit? Pokud uvažujete o porodu doma, je dobré se spojit s nějakou dulou, nebo porodní asistentkou. Poradit se můžete například v naší Těhotenské poradně nebo Porodnické poradně. Také doporučujeme přečíst si velmi inspirativní rozhovor se Soňou Kolmanovou, která se rozhodla rodit doma a bylo to pro ní to nejlepší rozhodnutí. Pokud chcete rodit v porodnici, dobře si promyslete, co je pro vás nejdůležitější. Málokterá porodnice vám může nabídnout úplně vše, co očekáváte.

Co od porodnice očekáváte?

Většina pražských nemocnic, zejména tedy ty největší (Motol, Apolinář, Bulovka a Podolí), zajišťují komplexní péči nejen o rodičku, ale také novorozence. Mají to nejlepší technické vybavení pro nastávající maminku i miminka v oddělení neonatologie (na to je specialista zejména Motol). Dokáží se velmi dobře postarat také o nedonošené děti. Právě z tohoto důvodu hodně žen dává přednost právě pražským porodnicím. Při jakémkoliv větším problému dítě obvykle skončí v jednom z těchto zařízení.

V takto velkých porodnicích si rodičky někdy stěžují na neosobní přístup a málo informací. Pokud tedy chcete spíše rodinnou porodnici, kde budete mít například po celou dobu porodu k dispozici jednu porodní asistentku a ta se vám bude plně věnovat, zvolte menší mimopražskou nemocnici. V těch hodně frekventovaných porodnicích se může stát, že bude plno a přestože jste zaregistrovaná, pošlou vás jinam. Řešením není ani platba nadstandardního pokoje, protože i těch je jen omezený počet a mohou být v době vašeho porodu plné. Samozřejmě i tyto aspekty je třeba zvážit.

Mimopražské nemocnice obvykle nebývají tak dokonale vybavené, ale zároveň zde můžete očekávat přátelštější atmosféru. Není zde takový shon, rodiček je méně. Proto si na vás personál může udělat více času. To jsou patrně největší výhody okresních nemocnic. Navíc často vychází rodičkám vstříc s jejich přáním, tedy takzvaným porodním plánem.

Jakou tedy vybrat porodnici?

Nejdůležitější tedy je zvážit základní požadavky, které od porodnice očekáváte. Jak vidíte, vybrat jednu porodnici není vůbec jednoduché. Klidně si projděte více porodnic osobně, ptejte se známých, kde rodily, nebo se podívejte do naší kategorie Hodnocení služeb / Porodince, jak je hodnotí maminky u nás na webu. Promluvte si s tamním personálem. Porod je velmi intivní chvíle pro vás i vaše miminko a měla by být pro vás co nejpříjemnější. Proto zahoďte obavy a ostych a zkrátka se snažte dozvědět co nejvíce informací. Ptejte se v dané porodnici na všechno, co vás zajímá. Jedině tak si můžete udělat úsudek o tom, zda byste tam chtěla rodit, zda vám prostředí či personál vyhovuje. Myslete na to, že velkou chvíli zrození miminka byste měla zažít tam, kde se budete příjemně cítit. Také vemte v potaz nejen porod jako takový, ale to, že na oddělení šestinedělí pak budete trávit s vaším malinkatým miminkem několik dní.

Registrace k porodu, jak na to?

Pokud chcete rodit v porodnici a nebydlíte v Praze, máte to snazší a máte více času se pro tu pravou porodnici rozhodnout. Konkrétně v pražských porodnicích je totiž třeba se zaregistrovat už ve 14. týdnu těhotenství, a to nejlépe na den přesně. Mezi nejžádanější a tedy také nejplnější porodnice patří standardně Motol, U Apolináře, Bulovka a Podolí. V těchto porodnicích je nutné registrovat se už takto brzy, protože později už na vaši žádost nebude brán zřetel. Porodnice se tím snaží docílit toho, aby se v nich nesešlo ve stejném termínu příliš mnoho rodiček.V ostatních pražských porodnicích (Vinohrady, Krč) se stačí registrovat o dva týdny později. Mimopražské porodnice takto přísná kritéria nemají, obvykle se stačí zaregistrovat pár týdnů před porodem.

Většina pražských porodnic vyžaduje osobní účast při registraci, i když v poslední době už se také více prosazuje pohodlná online registrace. Někde stačí také registrace po telefonu. Při registraci vás nikdo nebude vyšetřovat, jde pouze o to ukázat své doklady a také těhotenskou průkazku a vyplnit formulář.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

  • neonatologie

    podobor pediatrie, který se specializuje na péči o fyziologické i patologické novorozence

Diskuze k této stránce (8 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 22. 3. 2017, 17.03

měla jsem štěstí, porodnici, kterou jsem si vybrala, byla blízko a přístup personálu na jedničku

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 15.53

byla jsem ráda, že jsem si v klidu mohla vybrat porodnici a nestresovat se tím, že se nestihnu zaregistrovat, jak je běžné v Praze. Prahu jsem totiž zavrhla

skřítek, 27. 5. 2016, 21.16

Bohužel ne vždy to v porodnici v praxi probíhá tak jak vám naslibují. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč v porodnici, která "klade důraz na domácí prostředí a navázání důvěrného vztahu mezi Vámi a personálem" se děje to, že bezprostředně po porodu odnesou dítě na procedury, přinesou ho zabalené jako vánočku, z boku vám ho sestra nastaví na 20 sekund k prsu a odnese ho pryč, s tím, že Vám ho dovezou až ráno. Žádný kontakt kůže na kůži, položení na břicho, absolutní nerespektování porodního plánu (ve kterém nebylo vůbec nic neobvyklého), prostě nic... Je mi z toho úzko... Už mi to nikdy nikdo nevrátí.

mrkew, 10. 2. 2016, 21.45

Porodnici jsem vybírala z důvodu vzdálenosti a asi i citovejsimu vztahu

Petra Schoberová, 19. 12. 2015, 6.09

lituji toho, že jsem si porodnici nevybírala pečlivěji..

ivka1981, 19. 11. 2015, 14.53

Porodnici jsem vybírala podle vzdálenosti od místa bydliště, dále hrálo velkou roli, že je porodnice nově opravená a že tam slouží moje paní doktorka. Když srovnám s ostatníma porodnice v okolí, udělala jsem dobře.

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 22.04

Jsme z malého města a jeli jsme do vedlejšího.

Pacalka92, 25. 10. 2015, 10.00

Dobrý den maminy, chci se zeptat, jaký máte názor a zkušenosti ohledně porodnice na Mělníku? Děkuji

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací