Epidurální anestézie

zobrazeno 5180×

Vložil(a): NikolaJ, 30. 5. 2016 11.25

místní anestetikum je vpichem zavedeno do páteřního kanálu, do místa blízko páteře, které je vně vaku tvrdé pleny, přičemž nezasahuje přímo do míchy

Epidurální anestézie je pojmenovaná podle tvrdé pleny, latinsky zvané dura mater, která chrání míchu. Při epidurální anestezii je místní anestetikum vpichem zavedeno do páteřního kanálu, do místa blízko páteře, které je   vně vaku tvrdé pleny přičemž nezasahuje přímo do míchy. Anestetikum se rozprostře okolo vaku a částečně znecitliví nervy, které zásobují oblast pánve a břicha, takže dochází k omezení bolesti, kterou rodička vnímá jen minimálně. Záměrně nedochází k úplnému znecitlivění, aby žena cítila děložní stahy a mohla při porodu spolupracovat. To je důležité především v průběhu druhé doby porodní, kdy dochází k vypuzení dítěte.

Podává se ve chvíli, kdy žena začne vnímat kontrakce jako velice bolestivé, obvykle v průběhu první doby porodní a o přesné době podání rozhoduje porodník podle vaginálního nálezu. Podává se v sedě, nebo v leže na boku do páteře v oblasti křížových kostí, ohnuté na způsob kočičího hřbetu. Lékař lokálně znecitliví místo vpichu a pak speciální jehlou podá znecitlivující látku do epidurálního prostoru a zavede tam tenkou hadičku – katétr, pomocí kterého je možné v případě potřeby podání účinné látky později zopakovat.

Výhodou epidurální anestézie je, že žena není nijak pohybově omezena, je při plném vědomí a může při porodu aktivně spolupracovat. Dalšími výhodami je například rychlý ústup bolesti po podání, uvolněním svalstva pánevního dna obvykle dochází k urychlení porodu, zlepšuje prokrvení placenty, takže dítě je lépe zásobováno kyslíkem a současně se k plodu nedostávají žádná podaná anestetika. Dávkování je možné opakovat podle průběhu a délky porodu a pomocí katétru je možné tlumit bolest i po komplikovaném porodu.

Nevýhodou epiduralu je riziko, že dojde k poranění obalů míchy, i když to se stává pouze u 2 % rodiček, riziko snížení krevního tlaku a také finanční náročnost zákroku.

Epidurální anestézie se nesmí aplikovat ženám s poruchou srážlivosti krve, pokud má rodička alergii na anestetikum, při kožní infekci v oblasti vpichu, při překotném porodu, při ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku, při krvácení ženy, nebo pokud hrozí předčasné odloučení placenty.

Epidural se aplikuje zásadně na základě souhlasu ženy.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions