Homeopatie v šestinedělí a při kojení

zobrazeno 1443×

Vložil(a): 123homeopatie, 9. 1. 2017 21.09

Období časného šestinedělí s sebou přináší zaslouženou radost a potěšení z příchodu děťátka. Maminky se však často zbytečně trápí s bolestivým kojením, rozpraskanými bradavkami, nedostatkem mateřského mléka, nesnášenlivostí mléka, záněty prsou, bolestí břicha po porodu, bolavým hojením nástřihu hráze atd. I tady pomohou homeopatika. Přečtěte si v tomto článku, která kdy nasadit, abyste sobě i miminku ulevily.

Homeopatie je účinná a přitom velmi šetrná léčebná metoda, která je součástí každodenní praxe lékařů po celém světě. Homeopatické přípravky mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních léčebných sil. Nejsou přitom pro organismus toxické. Proto se k ní stále častěji obracíme, zejména pak v době, kdy běžné léky nejsou vhodné - v období těhotenství, v období kolem porodu, ale také v období šestinedělí.

Po porodu je doporučováno při bolestech a na rychlejší hojení porodních ran brát ještě nějakou dobu třikrát denně Arnicu 9CH rozpuštěnou ve vodě. Arnika podpoří také zavinování dělohy.

Krátce po přirozeném porodu dochází k laktaci. Po císařském řezu se laktace objevuje později, asi 3 dny po porodu. Vždy je ale dobré udělat maximum pro to, aby dítě bylo v prvních měsících po narození plně kojeno. K homeopatickým lékům na podporu tvorby mléka patří Lac caninum, Ricinus communis, Pulsatilla, Bryonia, Urtica urens, Calcarea carbonica. Ve vlastní homeopatické praxi nejčastěji doporučuji lék Urtica urens případně Ricinus communis 5CH do chvíle, než se spustí laktace, potom už léky není potřeba brát. Ricinus, neboli skočec, je stromovitá rostlina, až 8 metrů vysoká, původem z Afriky. Ze semen získaný ricínový olej patří mezi nejsilnější rostlinné jedy a jako projímadlo byl užíván již v Egyptě.  Ricinus podporuje nástup laktace, pomáhá při nedostatečné tvorbě mléka, a stimuluje jeho produkci. V homeopatii existují také léky na zastavení laktace, nejsem ale zastánce potlačování a nepřirozených zásahů, proto léky na tomto místě neuvádím.

Často se maminky při počátcích kojení setkávají s bolestí z důvodu rozpraskaných bradavek. Zde pomůže Graphites, Rathania nebo Calendula. Calendula officinalis, neboli měsíček lékařský, je rostlina dorůstající 30-50 cm, roste na kultivovaných polích a na vinicích. Užívá se právě na otevřená poranění kůže nebo sliznic, ve formě kuliček vnitřně pro svůj antiseptický a analgetický účinek a zevně jako lokální prostředek ve formě tinktury nebo masti.

Nepříjemnou komplikací kojení může být mastitida. Zde jsou na místě léky Belladona, Bryonia, Lac caninum, Silicea, Sulphur. Tady je možných léků víc, vždy je dobré diferencovat, případně konzultovat s homeopatem. Obrátit se můžete např.na naše odbornice v Homeopatické poradně.

Někdy se maminkám zdá, že jsou potíže s kojením na straně dítěte - pokud dítě odmítá mateřské mléko pak je vhodné použít léky Silicea nebo Calcarea carbonica. Oba tyto léky jsou shodou okolností také velmi častými konstitučními léky kojeneckého období. Silicea, neboli kysličník křemičitý, je bílý prášek nerozpustný ve vodě. V přírodě jej nacházíme nejčastěji ve formě křemene, který je součástí např. žuly a pískovce.

Také se může stát, že se u dítěte projeví nesnášenlivost mateřského mléka, přípdně zvracení s nestrávenými zbytky. V takovém případě  pomůže lék Aethusa cynapium.

Obecně je významným lékem pro ženy v šestinedělí Sepia 15CH, která reguluje hormonální nerovnováhu, výkyvy nálad a zároveň jde o lék s dobrým účinkem na vazivo pánevního dna.

Toto jsou obecné základní informace o lécích, které je možné použít symptomaticky v nízkých ředěních (5,9 nebo 15CH) v období šestinedělí a při kojení. Vždy je dobré diferencovat a najít lék nejpřesnější - například podle toho, co potíže odstartovalo, co potíž zlepšuje, co ji naopak zhoršuje atd. V těchto případech je dobré se obrátit na homeopata, který doporučí nejvhodnější lék pro dítě, pro maminku, nebo pro oba. A nezapomeňte - homeopatické léky se vyplácí používat moudře a citlivě tam, kde jsou indikovány.

Maminky, napište nám i ostatním maminkám své zkušenosti s aplikací homeopatik po porodu a v šestinedělí.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (21 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

mckvak, 4. 7. 2017, 17.40

S homeopatiky jsem mela zkusenost u prvniho mimca, na podporu kojeni, mliko se sice spustilo ale malo, takze jsme skoncili u UM.

baru86, 25. 3. 2017, 12.49

Homeopatii po očku sleduji, ale zatím jsem neměla odvahu cokoliv vyzkoušet i proto, že nevím, na kolik jí důvěřovat...co je v hlavě a co je skutečně v kuličkách...

Mygara

Mygara, 19. 3. 2017, 12.09

homeopatii jsem nikdy nezkoušela

Martina1, 9. 2. 2017, 10.28

S homeopatií mám díky mnoha alergiím svého syna bohaté zkušenosti. U nás funguje. Musím však ze zkušenosti napsat, že ne na každého. Znám lidi, kterým nezabírají homeopatika ani žádná alternativní léčba. Je to zřejmě o celkovém přístupu k této problematice. Mimo jiné jsem díky homeopatii "nevěděla", že synovi rostou zuby:-) Mně nejvíce pomohli při zástavě laktace.

Fuga

Fuga, 31. 1. 2017, 18.25

já jsem k homeopatikům pořád skeptická, zkoušela jsem je na oteklou nohu po štípnutí a efekt nic moc. Asi nejsem senzitivní typ

Leňulka, 22. 1. 2017, 19.51

Brala jsem Ricinus na kojení (2měsíce po porodu kdy začalo být málo mléka a dceři nestačilo) a k ničemu, nijak mi nepomohl. Před těhu jsem brala homeo na lepší otěhotnění (růst sliznice a nevím co všechno) a také k ničemu. Takže homeu už fakt nevěřím

lazna, 16. 1. 2017, 6.59

Homeopatie jsem brala na alergii a pak na ukončení laktace.

snany, 14. 1. 2017, 23.47

Děkuji za pro mě užitečný článek, v homeopatikách se totiž vůbec nevyznám.

Zdeňka S., 14. 1. 2017, 11.14

Já jsem naštěstí nic nepotřebovala. Oba dva porody bez nástřihu a kojení taky bez problémů.Moje Sestra měla nějaké homeopatika na podporu laktace, ale nevím jaká...

Kris, 13. 1. 2017, 8.07

U nás naštěstí spuštění laktace proběhlo bez problému, i když mi malou v porodnici začali dokrmovat UM, jelikož ne a ne přibrat, ale doma jsme se pak na UM vykašlaly a kojíme statečně dál ( malá má teď 12,5 měs. ) Jen mám pocit, že poslední dobou už jí mlíčko tak nezasytí, zvlášť teda v noci... Pomohla by homeopatika i na toto??

Leňulka, 22. 1. 2017, 19.53

já jsem začala brát Ricinus na kojení až po 2 měsících kdy začalo ubývat mléko a malé nestačilo, no nezabralo ani homeo ani nic jiného. Musela jsem chtě nechtě dát UM

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací