prvotrimestrální screening

zobrazeno 5840×

Vložil(a): Christie, 10. 11. 2014 15.35

kombinované vyšetření, které se používá k záchytu závažných strukturálních a nejčastějších genetických vrozených vývojových vad. Každé těhotné je pomocí speciálního počítačového programu vypočteno individuální riziko. Kombinace faktorů: věk těhotné, laboratorní výsledky z krve matky, ultrazvukové vyšetření mezi 12. A 14. týdnem těhotenství.

Prvotrimestrální screening je moderní vyšetřovací metoda, cílem které je odhalit anebo vyloučit možné vývojové vady plodu v raném stadiu vývoje. Screening se provádí v prvním trimestru těhotenství, mezi 11. a 14. týdnem, kdy se provádí důkladné vyšetření plodu zařízením, pracujícím na bázi ultrazvuku, které pomocí speciálního diagnostického počítačového programu dokáže odhalit již ve 3. měsíci těhotenství odchylky od normálního zdravého vývoje plodu, které jsou znamením, že se dítě může narodit se závažným psychickým nebo tělesným postižením. Výsledek tohoto vyšetření je dostupný prakticky hned, takže pokud je nález pozitivní, je možné přistoupit k dalšímu vyšetření – odběru a analýze choriových klků, které případné vývojové vady plodu diagnostikuje jiným způsobem.

Pokud všechna tato vyšetření potvrdí vývojové vady plodu, je možné těhotenství včas ukončit. Předejde se tím narození dítěte s vážnou vývojovou vadou. Jedním z nejčastějších takových postižení plodu je tzv. Dawnův syndrom, který se vyskytuje především u starších žen, ale může postihnout i mladší matky.

 

V případě podezření na možný výskyt nějaké genetické vady, v případě dědičných chorob v rodině, po předchozím spontánním potratu nebo v případě vysokého věku těhotné, může být prvotrimestrální screening na doporučení gynekologa předepsán zdarma. V ostatních případech jej specializovaná pracoviště, kde toto vyšetření provádějí, nabízí jako zpoplatněnou nadstandardní službu. Jeho cena je individuální, podle ceníku pracoviště, kde se na toto vyšetření specializují a tato cena je určitě adekvátní ujištění, že plod je v pořádku. Prvotrimestrální screening podle statistik odhalí až 90 % výskytu vrozených vývojových vad.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions