Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění charakteristické výskytem nadměrného množství cukrů v krvi. Diabetes mellitus 1. typu propuká nejčastěji v dětství a jedná se o autoimunitní chorobu, kdy vlastní imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, které produkují inzulín (hormon snižující hladinu cukru v krvi). Diabetes mellitus 2. typu se vyskytuje spíše u dospělých. Vlohy k tomuto onemocnění jsou často přenášeny dědičně z generace na generaci, ale na rozdíl od prvního typu cukrovky můžeme propuknutí tohoto typu většinou zabránit správnou stravou a dostatkem pohybu. 

Zvláštním úkazem je výskyt cukrovky během těhotenství. Tento typ po porodu odeznívá. Příčinou jsou zřejmě těhotenské hormony, které zvyšují nároky na funkci slinivky břišní. Ta se nedokáže se zvýšenými nároky na výrobu inzulinu vyrovnat, dochází ke kolísání hladiny cukru v krvi.

Podělte se s ostatními o své zkušenosti v diskuzi na téma Život s cukrovkou.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací