Opalování a solárium v těhotenství

zobrazeno 21348×

Vložil(a): Martina Richterová, 13. 3. 2015 22.50

Opalování v těhotenství patří mezi další kontroverzní otázky, na které se vám nedostane jednoznačné odpovědi. Pravda je, že pobyt na sluníčku nás doslova nabíjí pozitivní energií, navíc pomáhá tělu vytvářet vitamín D, který je v těhotenství nezbytný. I přesto mají sluneční paprsky svou odvrácenou tvář. Na jednu stranu pomáhají, na druhou škodí. Další samostatnou kapitolu tvoří solárium v těhotenství. Pojďme si toto téma probrat podrobněji.

Existuje bezpečné opalování?

Jistě se už každá z nás nemůže dočkat jarního počasí, až sluníčko začne krásně hřát a my mu nastavíme svou tvář. Já osobně neznám nic příjemnějšího, než si sednout na sluníčko a chvíli se jen tak opalovat. Nemusí být ani příliš teplo, sluníčko je zkrátka takový životabudič. Samozřejmě také všechny víme, že silné sluneční záření je velice škodlivé a je třeba se před ním dostatečně chránit. Jenže jak je to v těhotenství?

V průběhu gravidity se pokožka stává vůči slunečním parskům ještě citlivější. Reaguje jinak, než je tomu obvykle. Je tedy vyšší riziko spálení a také dalších zdravotních nepříjemností. Je třeba se zaměřit na kvalitní krémy s vysokým ochranným faktorem a samozřejmostí je také pokrývka hlavy. Pokud budete na sluníčku chvilku, pravděpodobně se nic nestane. Důležité však je, aby nedošlo k přehřátí organismu, protože to může být v těhotenství velice nebezpečné. Na slunci se vám snadno udělá nevolno nebo zatočí hlava. Nedoporučuji tedy pobývat na slunci delší dobu, zejména v horkém letním počasí.

Pozor na pigmentaci

V těhotenství je také typická větší pigmentace, než je tomu obvykle. Mohou za to hormonální změny, jejichž vlivem dochází ke zvýšené pigmentaci na určitých částech těla. Běžně se objevují nová pigmentová znaménka, ale také poměrně nepěkné skvrny na obličeji i těle. Pigmentové skvrny se mohou vytvořit i bez slunce, nicméně sluneční záření jejich výskyt zvyšuje a také je více zvýrazňuje. Změny zabarvení kůže většinou po porodu odezní, někdy však mohou být trvalé. Důsledná ochrana před sluncem je tedy to nejdůležitější, co pro sebe můžete udělat.

Na slunce ano, ale s mírou

To ovšem neznamená, že se musíte slunci vyhýbat. Naopak, jakmile venku vysvitne sluníčko, rozhodně nezůstávejte sedět doma. Před odchodem z domu se vždy dobře namažte, nejlépe krémem s nejvyšší ochranou (faktor 30 až 50). Nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle, volte prodyšné oblečení. Jakmile se venku oteplí, zvyšte přísun tekutin. Mějte po ruce neustále lahev s čistou, nejlépe neperlivou vodou. Slunečné počasí má velmi pozitivní vliv na naši náladu, dodává nám energii a také lepší „barvu“. I přes vysoký UV faktor dostane vaše pokožka lehce opálený nádech.

Je solárium v těhotenství škodlivé?

Slunci se vyhýbat nemusíme a ani nemůžeme. Jak je to v případě solária? V tomto případě se většina odborníků shoduje, že pobyt v soláriu v průběhu gravidity není vůbec vhodný. Zatím sice nejsou přímé studie, které by jasně říkaly, že solárium je pro plod nebezpečné, rozhodně však není ničím přínosné. Navíc v soláriu se žena hodně potí, může tedy dojít k přehřátí organismu, což zejména v prvním trimestru může být velice nebezpečné. Navíc právě solárium může napomoci tvorbě pigmentových znamének a skvrn.

Ohledně bezpečného opalování v soláriích se odborníci dohadují neustále. Někteří říkají, že občasná návštěva solária neuškodí, jiní ho nedoporučují. V těhotenství bychom na sebe měly být ještě více opatrné, neboť v sobě nosíme nový život. Jsou věci, bez kterých se neobejdeme. Jako například pobyt venku na slunci. Na druhé straně jsou takové, bez kterých můžeme žít celkem dobře. A pokud navíc nejsou zrovna zdravé, je více než vhodné se jim po celou dobu těhotenství důsledně vyhýbat. Opalování v soláriu mezi ně rozhodně patří. Pokud vám zoufale chybí sluníčko, jeďte raději s partnerem na dovolenou k moři, kde načerpáte sluníčka na dlouho dopředu.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

neopalovala jsem se nikdy a solárko jsem taky nikdy nezkoušela..

Žofinka

Žofinka, 3. 7. 2018, 13.32

Opalování nemusím, natož solarium

Mygara

Mygara, 30. 3. 2017, 10.40

tedy, to bych nechtěla, aby mi zůstaly pigmentové skvrny

Fuga

Fuga, 7. 2. 2017, 10.52

já si myslím, že solárium není vhodné pro nikoho

lazna, 20. 6. 2016, 16.31

Nešla bych vůbec ani kdybych nebyla těhotná.

Aliisha

Aliisha, 7. 12. 2016, 15.30

Tak to jsme na tom stejně. Víme, že je to škodlivé, takže ani normálně, natož v těhotenstní

Minnie, 19. 2. 2016, 10.11

Do solárka nechodím ani normálně. Na sluníčko jsem chodila, ale bříško bylo vždy zakryté, pokud jsem zrovna nebyla v bazénu

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 10.11

Do solária nechodím, ale slyšela jsem, že solné jeskyně jsou v těhotenství ideální

Itany, 15. 10. 2015, 12.14

Určite ne.. pupík jsem na sluníčko moc nevystavovala a do solárka bych nešla vůbec...tech devet mesicu to snad ta žena dokáže vydržet ne:)

katerinaf, 25. 8. 2015, 21.17

Určitě NE!!!

benca, 17. 8. 2015, 17.48

Ja sa rada opalujem, ale vobec som nechodila na slnko, chcela som chranit moju malicku

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací