Jednoduchý test napoví, jak je na tom žena se svou plodností

zobrazeno 1916×

Vložil(a): NikolaJ, 10. 6. 2020 17.24

Průměrný věk, ve kterém si ženy pořizují prvního potomka, se rok od roku zvyšuje. Ať už je to z důvodu budování kariéry, hledání toho pravého partnera, či proto, že se na dítě zkrátka ještě necítí. I přesto, že se možnosti moderní medicíny posouvají stále kupředu, tikají biologické hodiny neúprosně a po třiatřicátém roku života se plodnost ženy začíná snižovat. Naštěstí ale existuje několik ukazatelů, které jednoduchým testem z krve dokážou napovědět, kolik vajíček ženě zbývá.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. Je gynekologem a porodníkem se specializací II. stupně, má specializační atestaci z oboru reprodukční medicíny. Doktorát složila v oboru molekulární biologie a genetiky.  Řadu let působila v expertních skupinách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci, je členkou výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, zasedá v komisi Ministerstva zdravotnictví pro reprodukční medicínu. Přednáší pravidelně na tuzemských i zahraničních kongresech a je autorem i spoluautorem řady českých i zahraničních publikací. Zeptaly jsme se jí na tzv. antimülleriánský hormon. Že nevíte, o co se jedná?

Hlavním ukazatelem, který poměrně spolehlivě napoví, jakou má žena takzvanou ovariální rezervu, tedy kolik vajíček jí ještě zbývá, je antimülleriánský hormon, známý také pod zkratkou AMH. Jedná se o hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Čím více jich je, tím vyšší je také hladina hormonu.

Existují ale i další hormony s důležitou výpovědní hodnotou. „U nás na klinice testujeme mimo AMH také TSH, hormon stimulující štítnou žlázu, a prolaktin. Tato trojkombinace činí test dosti spolehlivým a ženě může poskytnout poměrně přesnou představu o jejím reprodukčním zdraví,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Jednoduchý test z krve

Vše, co žena pro zjištění svého zdravotního stavu musí udělat, je navštívit reprodukční kliniku, kde jí bude odebráno malé množství krve. Cena takového krevního rozboru stojí přibližně tisíc korun. Test je určen ženám v jakémkoliv věku a zejména pak těm, které zatím neporodily.

Vyhasnutí vaječníků se může výjimečně objevit i u mladých žen. Včasný záchyt klesající ovariální rezervy ale poskytuje čas situaci řešit. Rozhodující je zahájit léčbu prakticky okamžitě. V některých případech totiž může ovariální rezerva ve fázi poklesu klesnout pod kritickou mez v řádu pouhých několika měsíců.

Test může navíc poukázat i na jiné faktory, které by mohly mít na ženinu plodnost do budoucna vliv. Nález nejen nízké, ale také naopak extrémně vysoké hodnoty AMH může být důležitou informací pro další prognózu otěhotnění.

Když je hladina AMH nízká

Objeví-li se nízká hodnota, měla by žena, která by ráda měla vlastní děti, co nejdříve otěhotnět. Pokud však zatím nemá partnera nebo chce mateřství odkládat kvůli kariéře či proto, že se zkrátka ještě necítí na to být matkou, lze vajíčka uchovat do budoucna takzvanou vitrifikací, tedy zmražením.

Stimulaci a odběr vajíček může žena podstoupit opakovaně ještě v době, kdy je ovariální rezerva na ucházející úrovni. Včasné rozhodnutí k vitrifikaci oocytů může ženě umožnit mít dítě i v případě, že za pár let nebude již schopna vyprodukovat vlastní vajíčka.

„Důležité ale je vědět i o vysokých hodnotách AMH, ty totiž rovněž bývají spojeny s jistým typem neplodnosti – se syndromem polycystických vaječníků. Tento nález pak vyžaduje zcela jiný léčebný přístup nežli snížená ovariální rezerva. I v tomto případě je však důležité zahájit léčbu včas,“ uzavírá lékařka.

 

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

  • oocyty

    vajíčko, samičí pohlavní buňka

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 18.42

test neznám,nezajímala jsem se o něj.má nevlastní mamka poprvé otěhotněla v 39 letech a to ještě k tomu neplánovaně

Teryk92, 2. 8. 2020, 19.55

Tak o tom jsem vůbec nevěděla. I cena není tak hrozná. Naštěstí já už to řešit nemusím

Eliška Kozlova, 12. 6. 2020, 23.03

Tak toho hormonu mám asi nadbytek 3x hned na první dobrou

Katka

Katka, 13. 6. 2020, 11.36

U nás 2x ze 3 😉Bohužel je to spíš stigma k zatajeni než ke chlubeni, protože plodnost jde obecně do kopru. A okolí to neoceni.

jkubeso, 11. 6. 2020, 22.04

První dítě se zadarilo hned, rodila jsem 6 dni před svými 30. narozeninami. Někde jsem četla, ze na otěhotnění, průběh porodu a samotný porod se máme zeptat svoji mámy, ze se to “dědí”. Dělala jsem si takový svůj průzkum mezi kamarádkami a fakt to sedí (vzorek je teda malý ). I když věk určitě taky hraje svoji roli.

Eliška Kozlova, 12. 6. 2020, 23.00

Ano, také jsem to někde slyšela a u nás to také sedělo i peripetie s kojenim jsme měli podobné. Teď se jen děsím přechodu, protoze jestli to budu mít podobně jako babí a máma, tak se mám na co těšit

Katka

Katka, 13. 6. 2020, 11.41

Tak máti ani snad žádný přechod neměla, tak jsem v klidu. Ono je to taky hodně v hlavě. 80 % Japonek nemá žádné příznaky, protože mají hodně fytoestrogenů ve stravě.

Katka

Katka, 13. 6. 2020, 11.39

Ano, moje máti taky otěhotněla napoprvé a babi asi taky. Tak snad bude mít štěstí i dcera a syn 😉Když čtu ty diskuze o problémech s početím, je to frustrující.

patricia077

patricia077, 10. 6. 2020, 18.14

První dítě jsem měla skoro v 35 letech a pokaždé jsem hned otěhotněla, jak jsem chtěla, tak jsem nikdy o takových možnostech a testech nepřemýšlela...

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů