První Vánoce s miminkem

sledováno 1× zobrazeno 5808×

Vložil(a): Anna K., 19. 12. 2016 10.44

Miminko přináší do našeho života mnoho nových podnětů. Často musíme změnit svoje zažité zvyky, přizpůsobit se příchodu nového člena rodiny. Kojenec vnímá celý předvánoční čas. Přípravy na Vánoce, jako je pečení cukroví, zdobení a následné rozsvícení stromečku, miminko vnímá. Vnitřně cítí, že se děje něco zvláštního. Co když batole „nespolupracuje“ při jídle, zvycích, při rozbalování dárků? Nestresujte :)

Jen se z toho všeho nezbláznit

Budou to vaše první Vánoce s miminkem. Už se těšíte, zároveň ale cítíte tlak společnosti - umýt okna, upéct cukroví, uklidit, nakoupit dárky. Je toho tolik! Je to všechno ale opravdu nezbytě nutné? Nemusí to ale být stres, to co miminko vnímá, a nejen z atmosféry, ale také z vás.

S cukrovím vám může pomoci maminka, nebo kamarádka. Okna můžete umýt i jindy, a vymetat prach i tam, kde to normálně neděláte, je sice chvályhodné, ale je velmi pravěpodobné, že kromě vás si toho nikdo jiný nevšimne. Zejména ne to miminko, které potřebuje maminku odpočatou, usměvavou a klidnou. Ani to batole, které ve stejnou chvíli, kdy vy jdete a uklízíte, jde za vámi, a zase všechno pěkně z těch skříněk vytahuje ven. Pusťe si raději koledy, a společně nasávejte to vánoční kouzlo. Vždyť Ježíšek se stejně narodil ve chlévě. :)

Rituály versus potřeby dítěte

Vánoce by u vás doma měly v rámci možností probíhat jako za doby, kdy jste ještě byla bezdětná. Přesto mohou přinést mnoho nového. I když si to nepřipouštíme, hluboko v podvědomí jsou Vánoce i pro toho největšího „tvrďase“ silně citovou a citlivou záležitostí. Zvyky a tradice, které si neseme z dětství, jsou pro nás důležité. Je ale možné, že některé by díky dítěti nemusely proběhnout, což by nám mohlo navodit pocit, že nám dítě vzalo Vánoce tak, jak je známe.

Jestli chce dítě spát zrovna v momentě, kdy chcete lít olovo nebo rozbalovat dárky, není potřeba být smutná. Dejte dítě spát a rituály si s rodinou užijte tak, jak jste na ně zvyklí. Miminku není ukradena celá sváteční atmosféra, vnímá ji, ale zkrátka ji ještě nechápe. Vánoce si děti naplno užijí zhurba od tří až čtyř let.

Vánoční rituály však dodržujte, také kvůli sobě. Když se jim sama nenaučíte, nebo se jich vzdáte, je velká pravděpodobnost, že se k nim už nikdy nevrátíte, což by byla škoda, protože  právě ony sbližují celou rodinu. Ujišťují nás, že patříme k sobě a tvoří většinu té kouzelné vánoční atmosféry. Využijte prvních Vánoc s miminkem k přemýšlení o právě té vaší nově se rodící tradici.

Průběh štědrovečerní večeře s batoletem

Mnoho maminek si klade otázku, jak co nejefektivněji zapojit do štědrovečerní večeře i miminko nebo batole. Hlavně nemějte přehnané nároky a předem se obrňte trpělivostí. Připravte se na to, že se dítě nebude chovat tak disciplinovaně jako dospělý. Je ale důležité, abyste jej tomu chování učily.

Důležité je, v jakém rozpoložení budete vy a vaše rodina. Sama určitě dobře víte, že miminko pozná, jaká je atmosféra a podle toho také reaguje. I tady (a možná ještě více) proto platí, spokojená maminka = spokojené miminko. Nestresujte se vybíráním kostí z večeře pro dítě, a udělejte mu klidně kuřecí řízek nebo rozmačkejte brambory. Bude-li to potřeba, udělejte si mezi chody přestávku.

Dárky pro mrňouse

I malé miminko by mělo svůj dárek pod stromečkem najít. Nebuďte zklamaní, že víc než nová hračka nejspíš zaujme vaše batole právě balicí papír. Ten se dá mačkat a trhat celý večer.

S dárky pro děti bychom to neměly přehánět a to ze dvou důvodu. Jednak ta hromada dárku dítě unaví, a hlavně tak malé dítě není schopno vnímat množství, právě naopak. Zahlcovat malé dítě spoustou hraček může být vyloženě kontraproduktivní. Když je dárků moc, tak si dítě ani nevzpomene, co vlastně všechno dostalo. Ale pokud je jich akorát a navíc ty, které si dítě přálo nejvíc, je větší pravděpodobnost, že zůstanou v paměti.

Maminky, Vánoce jsou bezesporu nejdůležitějšími svátky v roce. Ono ale ve finále nejde ani tak o to mít dokonale naklizeno a napečeno, nebo jíst kapra, ikdyž mi nechutná, protože je to tradice, jako spíš o to zastavit se, užít si těch společných chvil a té jedinečné vůně domova. A až si ty chvíle společně užijete, tak nám napište, jak probíhal první Štědrý den s vaším miminkem :)

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (38 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

mckvak, 5. 7. 2017, 9.15

Nase mala mela 8 mesicu a vic nez darky ji zajimal balici papir a snurky

Mygara

Mygara, 19. 3. 2017, 18.56

přežít a nezbláznit se, to byl oprvadu cíl

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 6.36

jojo, balicí papír byl nejlepší

Lenourecek, 29. 1. 2017, 20.55

Vánoce se skoro ročním Honzíkem byly krásné, i když samozřejmě proběhly úplně jinak, než jsem si představovala

Cherrynka, 8. 1. 2017, 20.42

Já byla na Štědrý den v porodnici Syn se narodil 21.12.2016 a tak jsme Vánoce slavili spolu

Fun, 4. 1. 2017, 20.42

😃ji balici papiry jsou lepsi nez kdejaky hracky😃

isykorka, 27. 12. 2016, 16.07

Tak naše první Vánoce s miminkem (4měs.) proběhly na jedničku na Štědrý den procházka a ,,dětská" půlnoční, kterou malý krásně prospinkal a pak večeře u rodičů, kterou brouček prospinkal taky. Vzbudil se přesně po kaprovi, dal si mlíčko a šlo se ke stromečku parádní a klidný den i večer.

Cherrynka, 8. 1. 2017, 20.42

Krásný večer

macina135

macina135, 23. 12. 2016, 18.53

Tak pro mě vánoce zrovna letos moc nejsou. Akorát se stěhujeme a spousta věcí chybí. Víc než cokoliv jiného mi dělá starosti balení věcí než dárků. Nejmladší princezně bude akorát 8 měsíců a tak pro ni dárky moc neřeším. Spíš bude mít radost právě z těch balicích papírů. Jinak dárky pro zbytek rodinného osazenstva jsem naštěstí koupila v průběhu roku. Ty budu balit někdy v noci stejně jako dělání bramborového salátu. Letos se vážně těším až bude po Vánocích a novém roce. Každopádně já jsem dostala nejlepší dárek. Skvělou rodinu a krásný dům, který pro nás postavil můj partner. Teď už jenom aby to byl pro všechny šťastný domov. 😊

Kamibur, 23. 12. 2016, 3.33

Pekny clanek, letos se s uklidem take nestresuji. Budou to dcerky druhe Vanoce a tesim se, ze uz se je vic uzije🙂

Cherrynka, 8. 1. 2017, 20.43

Jo, lepší je radost dětí, než perfektně uklizeno Taky to tak mám

annicka

annicka, 22. 12. 2016, 18.46

moc hezky napsano, letos to tez nehrotim a hlavni je ze se uvidime, okna budou az bude teplejc

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací