Fyzické změny po porodu. Co s nimi?

zobrazeno 11712×

Vložil(a): NikolaJ, 15. 1. 2017 19.27

Známe to všechny. Každou z nás těhotenství, porod a kojení změní, a to nejen psychicky, ale také fyzicky. Povislá prsa, větší bříško, povolená pochva, nebo jizva po nástřihu hráze, a další. Změn je hodně a není výjimkou, že pak žena sama se sebou není spokojená. Někdy tyto změny mohou mít vliv i na partnerství. Přitom se ale tyto změny dají ovlivnit. Někdy postačí cvičení, jindy je potřeba radikálnější zákrok. Pojďme se na všechno podívat z blízka.

Jizva po nástřihu hráze

Nástřih hráze se začal masivně provádět při porodech až ve 20. století, respektive poté, co se rození dětí přesunulo z domácího prostředí do nemocnic. V průběhu několika let se tak tento zákrok stal jedním z nejčastěji prováděných chirurgických výkonů.

Chirurgické nastřižení hráze, neboli epiziotomie, se provádí v přesně vymezeném místě jako prevence roztržení hráze při průchodu plodu rodidly. V posledních letech se ve většině českých porodnic přestala epiziotomie provádět rutinně prakticky při každém porodu prvorodičky a porodníci začali více zvažovat, jestli nástřih provedou, či ne. Více se dočtete v článku Nástřih hráze.

O ránu je potřeba potřeba správně pečovat – dodržovat úzkostlivou hygienu, ale také udržovat šití v co nejsušším stavu. Pokud vás rána hodně bolí, přiložte si na ni na chvíli ledový obklad. Sezení si můžete usnadnit položením dětského nafukovacího kruhu na židli. Zkuste omezit na minimum pohyb vestoje a tím snížit tlak na rodidla.

Přes veškerou snahu se může stát, že se hráz nezhojí dobře a vy můžete i týdny či měsíce po porodu pociťovat v místě nástřihu bolest nebo nepříjemné pnutí, ať už v klidovém stavu, nebo například při pohlavním styku. Z toho důvodu vzniklo v roce 2009 v pražské podolské porodnici nové pracoviště, tzv. perineální ambulance, kde se upravují škody napáchané při porodu.

Využít ale můžete také působení radiofrekvenční energie a ultrazvuku. Díky intenzivnímu ohřevu všech vrstev tkáně v ošetřované oblasti dochází k zlepšení vzhledu jizvy, jejímu změkčení a vyhlazení. Ošetření je bezbolestné a jevhodné několikrát zopakovat podle doporučení, ale vůbec nebolí ani není nepříjemné. Protégé Intima si poradí i s drobnými asymetriemi stydkých pysků a zlepšením jejich vzhledu.

Povolená pochva po porodu

Při vaginálním porodu se pochva roztáhne, je oteklá a pohmožděná. Během několika dní po porodu otok opadá, pochva získává svůj svalový tonus a začíná se zmenšovat. Vy i váš partner při sexu ale cítíte, zejména po opakovaných porodech, že je vaše vagína větší než dřív. Hůře tak můžete oba dosáhnout vyvrcholení, a prožitek také už není takový jako dříve. Odborníci doporučují provádět tzv. Kegelovy cviky, které pomáhají obnovit svaly v oblasti pochvy a močového měchýře, tedy svaly pánevního dna.

Účinné v tomto směru mohou být také běžné sportovní aktivity, které zaměstnávají zejména dolní končetiny.

Mezi další možnosti procvičování svalů pánevního dna patří tzv. venušiny kuličky nebo gelové korále.

Oblíbeným a účinným cvikem pro posilování svalů pánevního dna je samotný orgasmus. Svaly se nekontrolovatelně stahují a tím samovolně posilují.

Pokud ale cvičení nepomáhá, je tu řešení v podobě laserového ošetření. Při něm lékař zavede do pochvy speciální laserovou koncovku a prohřívá vaginu zevnitř. Působením tepla na tkáň dojde ke stažení, tím se pochva zúží a zpevní. Nic nebolí, není třeba dávat žádnou anestezii, a když je po všem, odcházíte okamžitě domů. Výsledek je možné pocítit už po pár dnech.

Větší bříško?

Přečtěte si náš článek Jak se dostat zpět do formy po porodu? Vhodné je zařadit ihned po porodu pouze cviky, které vám doporučili v porodnici. Později, po šestinedělí, můžete začít pozvolna dělat to co vás baví – strollering, tanec s dítětem na těle apod. :-)

Přesto se ale může stát, že tuk z oblasti bříška ne a ne zmizet. Na současném trhu je jen jedna liposukce, která kromě toho, že odsaje tukové polštáře, a tím zformuje a zeštíhlí postavu, viditelně vypne a vyhladí kůži nad odsávanou oblastí. Je skvělým řešením pro ty, kteří se chtějí kromě celulitidy zbavit i přebytečných centimetrů. O jakém zázraku to mluvíme? O radiofrekvenční liposukci. Jak to funguje? Zatímco vám chirurg z podkoží odsává drobnou jemnou kanylou tuk, po povrchu jede hlavice vysílající radiofrekvenční proud. Ten prohřívá tukově buňky a způsobuje lipolýzu, tedy rozpad tuku. Kromě vyhlazení kůže a celulitidy také urychlí rekonvalescenci a dokonce zmírňuje pooperační bolesti.

Problém, o kterém se nemluví – inkontinece

S únikem moči se porodu setká téměř každá druhá žena. Je způsoben povolením pánevního dna, kvůli kterému ztratí močový měchýř dostatečnou oporu. Při zátěži a tlaku (neboli stresu), například při kýchnutí nebo smíchu, pak může dojít k uvolnění nepatrného množství moči. Je to nepříjemné, stydíme se za to a navíc jde stále, obzvlášť mezi mladšími ženami, o jisté tabu. Zbytečně.

Zde zatím mohou lékaři nabídnout dvě základní řešení - operativní a konzervativní. Mezi konzervativní řešení patří opět Kegelovy cviky na posílení pánevního dna a to nejlépe už před otěhotněním, v těhotenství a hned po něm znovu. Důležité je zapojit správnou skupinu svalů a dobře dýchat. Pokud u cvičení zadržujete dech, zvyšujete si nitrobřišní tlak, takže cvičíte špatně. U stahů pánevního dna můžete dýchat klidně zhluboka a nechat přitom bříško zcela uvolněné. Budete-li jej zatínat, nejen že to nepovede ke kýženému zlepšení stavu - výsledkem bude zhoršení v důsledku tlaku břišních svalů shora.

Operativní výkon zahrnuje nasazení kroužku na močovou trubici. Pomůcka zadrží proud v kritický okamžik tím, že na ni močový měchýř dosedne a úniku moči zabrání. Operaci hradí pojišťovna, stejně jako nákup speciálních inkontinenčních vložek.

A nebo můžete výužít laserové ošetření, které zpevní poševní tkáň a nastartuje znovu tvorbu fibroblastů. Díky tomu se obnoví opora močového měchýře a obnoví se původní funkce močových cest. Efekt je okamžitý. K výkonu vám stačí aktuální vyšetření od vašeho gynekologa. Zákrok probíhá bez anestezie a po zákroku vás nečekají žádná omezení.

{{:pr:}}

Prsa po kojení – kapitola sama pro sebe

Během těhotenství se prsa nastávající maminky zvětšují, nápadně se zvětšuje také dvorec, který zároveň výrazně tmavne. Mění se poměr tukové a žlázové tkáně. A pak přijde porod. Obvykle 3. den po porodu začínají prsa produkovat plnohodnotné mléko, které je ve srovnání s mlezivem řídké a světlé. V této souvislosti prsa náhle zvýší svůj objem a váhu. Proto se hodně maminek bojí, že po skončení kojení už nebudou nikdy mít hezká prsa. K proměně velikosti a tvaru prsů kvůli mateřství nemusí nutně dojít. Některé maminky kojení téměř nepoznamená, některé jsou smutné ze strií, ochablého tvaru apod. Tvar prsů po skončení kojení je do jisté míry daný typem mléčné žlázy. Cvičit a nosit dobrou podprsenku je to jediné, co může žena v těhotenství a v období kojení dělat.

Na trhu exitují také zázračné gely a tabletky, které údajně prsa vztyčí. Je to ovšem omyl, to žádný gel ani tabletka nedokáže.

Průzkumy prokázaly, že víc než 70 % z dotázaných žen, by si přálo krásnější prsa. Pro někoho to znamená menší, pro jiného lépe tvarovaná, pro další ženy a dívky je cestou ke spokojenosti vyřešení asymetrie. Těhotenství a kojení naše prsa změní. A pokud cvičení nepomohlo a vy byste si přesto přála krásná prsa, je tady ještě jedno řešení – plastická chirurgie. Kvalitní plastický chirurg by měl vždy najít vždy to nejoptimálnější řešení s minimem jizev a následných komplikací.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

  • epiziotomie

    nástřih hráze, nejčastější porodnický výkon, provádí se v závěru 2. doby porodní

  • fibroblasty

    základní buňky vazivové tkáně rozptýlené u člověka v různých částech těla

  • liposukce

    patří mezi nejvyhledávanější ošetření v oblasti plastické chirurgie; jedná se o zákrok, jehož cílem je odstranění nadbytečného tuku v problémových partiích těla

Diskuze k této stránce (29 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 16. 6. 2018, 7.15

Liposukcae by se mi hodila:-)

Zdeňka S., 24. 5. 2018, 9.52

Mi se nejvíce líbilo že 2 dny po porodu, prsa o 3 čísla větší

Andrhand, 5. 2. 2018, 16.39

já mám 6 měsíců po porodu a postava stejná jako před otěhotněním dokonce jsem ještě o 8 kg lehčí

pernikovymotyl, 23. 12. 2017, 17.20

Celkem problém může být hlavně špatně nastřížená hráz... je lepší se jejímu nastřízení vyhnout pomocí cvičení, ale když už, tak perineoplastika (plastika té hráze - http://www.labioplastika-praha.cz/perineoplasitka-a-zuzeni-pochvy/) bude nezbytností...

mckvak, 4. 7. 2017, 13.28

Pekne popsany clanek:) spoustu z toho si zazije asi kazda matka

Kikinka30, 8. 4. 2017, 6.27

Prsa se mi hodne zvetsila,ale to se manzelovi libi...jinak to celkem bylo v pohode,hojeni rychle a v pohode

baru86, 27. 3. 2017, 9.30

Měla jsem štěstí, týden po porodu jsem vypadala jak před otěhotněním, až na ty prsa ovšem )

Mygara

Mygara, 19. 3. 2017, 12.04

dala jsem se dohromady naštěstí celkem rychle

petrao, 6. 2. 2017, 20.48

Zbyla jizva po císaři...a bříško ale to k tomu prostě patří

Kamila Pecharová, 3. 2. 2017, 22.29

Mám břicho, ale nic s tím nedělám a nebudu tu tvrdit, že snad začnu.. Vím o sobě, že nezačnu.. Nemám vůli cvičit.. Stačí mi tanec, či zvedání a přenášení dětí a s dětmi nástřih jsem měla u obou porodů, ale nikdy mě to nebolelo a manžel si nestěžuje svá prsa nesnáším odjakživa (malá, nesouměrná, velké dvorce..) ale na plastiku nemám, takže se musím spokojit s tímhle.. No a inkontinence mě trápila asi tři měsíce po porodu.. Teď už se mi to dlouho nestalo..

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací