Kdo je porodní asistentka?

zobrazeno 4489×

Vložil(a): NikolaJ, 5. 5. 2018 14.01

Většina žen dnes běžně má svou kadeřnici, svého zubaře, svého gynekologa. Před porodem se pak maminky často soustředí na výběr dobrého porodníka, zatímco na porodní asistentku zapomíná. Bývá totiž vnímána jen jako sestřička na porodním sále. V průběhu těhotenství a samotným porodem vás provází ale právě ona. Proto je vhodné se už na začátku těhotenství poohlédnout po té své porodní asistentce.

Kdo je porodní asistentka?

Porodní asistentka je zdravotnice, specialistka na péči o ženu v průběhu normálního (nekomplikovaného) těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence a kojence do věku šesti týdnů. 

Podle právních předpisů mohou porodní asistentky v ČR, podobně jako v ostatních zemích Evropské Unie, pracovat samostatně, tj. bez odborného dohledu a bez indikace lékaře v případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí. Po vstupu ČR do EU mohou české porodní asistentky pracovat za srovnatelných podmínek v libovolném z členských států. Stejně tak mohou porodní asistentky ze zemí EU pracovat u nás.

Porodní asistentky se vzdělávají v akreditovaných bakalářských zdravotnických studijních oborech pro přípravu porodních asistentek na vysokých školách. Studium trvá nejméně tři roky. Kompetence porodních asistentek jsou upraveny zákonem č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních.

Co dělá porodní asistentka?

Porodní asistentka poskytuje rady či poučení o životosprávě v těhotenství a při kojení, přípravě na porod, ošetření novorozence a o antikoncepci. Též poskytuje rady a pomoc v otázkách sociálně-právních. Setkává se s nastávající maminkou během těhotenství, společně probírají otázky, na které hledají ženy odpovědi a na které není v poradně u lékaře čas.

Porodní asistentka také připravuje rodičky k porodu, pečuje o ně ve všech dobách porodních.

Pokud si to rodící žena přeje, může k ní na začátku porodu porodní asistentka přijít domů. Rodící ženu vyšetří, zkontroluje miminko, zhodnotí celkovou situaci a ve vhodnou chvíli doprovodí nastávající maminku do porodnice, pokud není rodící žena rozhodnutá pro porod doma (proč ženy rodí doma a jak to celé vlastně probíhá, se dozvíte z rozhovoru s Kristinou Neubertovou Zemánkovou, viceprezidentkou Unie porodních asistentek).

Během porodu porodní asistentka sleduje stav miminka v děloze všemi vhodnými klinickými i technickými prostředky, rozpoznává u matky nebo dítěte příznaky patologií, které vyžadují zásah lékaře, a pomáhá mu v případě zásahu. Při nepřítomnosti lékaře provádí neodkladná opatření. Porodní asistentka vede fyziologické porody, včetně případného nástřihu hráze. V neodkladných případech vede i porody v poloze koncem pánevním, ošetřuje porodní a poporodní poranění a pečuje o šestinedělky.

Pokud jste zvolila ambulantní porod, navštíví vás porodní asistentka, jakmile přijdete z porodnice domů. Zkontroluje vás i miminko, poradí, jak máte po porodu pečovat sama o sebe, co dělat s miminkem a jak na to, aby se správně spustila laktace.

Kdo hradí služby porodních asistentek?

Práce porodní asistentky, která je zaměstnaná ve státním nebo soukromém zdravotnickém zařízení, je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění (v rámci smlouvy, kterou má toto zařízení uzavřeno se zdravotní pojišťovnou).

Porodní asistentky s vlastní soukromou praxí však do systému veřejného zdravotního pojištění zatím nespadají, proto si většinu jejich služeb musíte hradit sama. Výjimkou je pouze návštěvní služba v těhotenství a v šestinedělí. Tuto péči jako jedinou může hradit zdravotní pojišťovna, pokud s ní má porodní asistentka na tento výkon uzavřenou smlouvu a pokud vám tento výkon indikuje lékař gynekolog-porodník.

Najděte si "svou" porodní asistentku

Většina porodních asistentek je zaměstnaná v porodnicích nebo gynekologických ambulancích. Jsou ale i takové porodní asistentky, které mají vlastní soukromou praxi. Kontakty na soukromé porodní asistentky můžete najít na stránkách Unie porodních asistentek nebo České komory porodních asistentek. Kontakt vám též může zprostředkovat vaše zdravotní pojišťovna, která by měla mít seznam porodních asistentek, se kterými uzavřela smlouvu, nebo například gynekologická ambulance a porodnice (některá z těchto zařízení poskytují kontakty na komunitní porodní asistentky, s nimiž spolupracují).

Máte-li zájem o péči soukromé porodní asistentky, tak tu správnou je dobré začít hledat na začátku těhotenství. Důležité a klíčové pro váš výběr porodní asistentky by mělo být osobní setkání. U této profese asi více, než kdekoli jinde platí, že vám osoba, která služby nabízí, musí být sympatická, příjemná, měly byste si takzvaně "sedět". Vnímejte během setkání své pocity, jak se v přítomnosti této ženy cítíte, zda máte pocit bezpečí, důvěry, uvolnění, jak reaguje na vaše požadavky, zda jste s ní schopna hovořit otevřeně i o intimních věcech, atd. 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (23 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

super článek,porodní asistentku jsem nepotřebovala ani u jednoho porodu.

jitka46

jitka46, 16. 2. 2019, 22.14

hodně informací ohledně asistentek mi předala i má kamarádka

Kanica, 31. 5. 2018, 21.16

Děkuji za článek, pomohl mi

Žofinka

Žofinka, 28. 5. 2018, 13.58

Nepriplacela jsem si PA, ale nadstandard ano

BonnieParker, 27. 5. 2018, 7.31

Vzhledem k nepříjemnému zážitku s PA při prvním porodu jsem si k druhému porodu našla soukromou PA, která má smlouvu s mou porodnici.

Mygara

Mygara, 21. 5. 2018, 12.48

jěště, že jsou, dnes se k porodům přistupuje zcela jinak než dříve

Fuga

Fuga, 17. 5. 2018, 18.26

neplatila jsem si zvlášt PA, vybrala jsem rovnou dobrou porodnicic

Tenderka, 17. 5. 2018, 10.55

rodila som bez, pomohli mi sestricky v nemocnici

Janako

Janako, 12. 5. 2018, 20.50

Pri obou porodech jsem mela mile PA.

dasza, 10. 5. 2018, 6.51

Rodila.me obe decka jedna a ta sama pa.jinou bych nechtela..a pphoda klidek..kecaly sme.obcas si sla odpocnout jinam a stacila jen ona..

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions