Proč nemohu otěhotnět?

zobrazeno 4746×

Vložil(a): NikolaJ, 5. 4. 2016 19.17

Podle průzkumů každý pátý pár v ČR řeší potíže s neplodností. O neplodnost páru se jedná v případě, že v průběhu jednoho roku nechráněného pohlavního styku nedojde k těhotenství. Pak je na řadě diagnostika, hledání příčin potíží s otěhotněním a pátrání po možnostech řešení. A možných příčin, proč nemůžete otěhotnět je víc než dost. Proto se v pátrání postupuje od těch nejjednodušších metod vyšetření k těm složitějším.

Základní otázkou, kterou je třeba vyřešit zcela na úvod, je odpověď na otázku, zda pár souloží, jestli souloží dostatečně často, dostatečně správným způsobem, případně jestli souloží v pravý čas. Pokud vám předchozí věta vyloudila úsměv na rtech, moc se nesmějte. Byli byste překvapeni, jak často odborníci v poradnách pro asistovanou reprodukci odhalí příčiny „neplodnosti” v rámci vstupního pohovoru s „neplodnými” páry na toto téma. Ale v elementární neznalosti průběhu cyklu a neznalosti možnosti výpočtu pravděpodobnosti plodných a neplodných dní to pokaždé není.

Možné příčiny neplodnosti u mužů

Zhruba ve třetině případů skutečné neplodnosti párů bývá problém na straně muže. Proto dříve, než žena podstoupí sérii různých složitých a mnohdy invazivních vyšetření, provádí se vyšetření, účelem kterého je vyloučit, že problém je na straně muže.

U muže je to relativně jednoduché – buď jde o erektilní dysfunkci, anebo může být příčina neplodnosti způsobena poruchou tvorby spermií. Základním vyšetřením mužské plodnosti je takzvaný Spermiogram – mikroskopické vyhodnocení vzorku ejakulátu a určení množství a pohyblivosti spermií. V případě patologického nálezu je nutné provést další vyšetření a určit příčinu problému a pokud je to možné, učinit kroky k nápravě. Poruchy tvorby spermií mají mnohdy docela banální důvody a dají se eliminovat podáváním vitaminů, změnou životosprávy nebo složení stravy a podobně.

Možné příčiny neplodnosti u žen

Jednotlivým příčinám ženské neplodnosti se budeme podrobněji věnovat v dalších článcích. Zde vám přinášíme pouze souhrn možných příčin ženské neplodnosti.

Pokud výsledky Spermiogramu jednoznačně prokážou, že problém je na straně ženy, přistupuje se ke zkoumání mnoha možných příčin ženské neplodnosti. Pokud si tedy žena klade otázku “Proč nemůžu otěhotnět?” může za to jedna z následujících příčin:

Porucha ovulace – nejčastější důvod ženské neplodnosti. Důvodem je nedostatek hormonů, které řídí zdravý vývoj vajíčka, nedostatečně vyvinuté vaječníky, případně jejich mechanické poškození a neschopnost distribuce zdravého vajíčka do dělohy.

Poškozené vejcovody – v důsledku pánevních zánětů způsobených například kapavkou anebo chlamýdiemi, dojde ke srůstům vejcovodů, takže se zneprůchodní cesta vajíčka z vaječníku do dělohy, což znemožňuje spojení vajíčka se spermií. Tento stav někdy vede k nebezpečnému mimoděložnímu těhotenství.

Chybějící vaječníky nebo vejcovody – nejčastěji jako důsledek salpingektomie, tedy chirurgického odebrání  vaječníku nebo vejcovodu v důsledku poškození při mimoděložním těhotenství.

Obezita a hormonální poruchy – poruchy štítné žlázy a takzvaná Hyperprolaktinémie - zvýšená produkce hormonu prolaktinu, který produkuje hypofýza, způsobuje vážné poruchy menstruačního cyklu a často souvisí s polycystickými ovarii.

Syndrom polycystických ovarii - je onemocnění, při němž vajíčka sice zrají, ale v době ovulace se z vaječníku obvykle neuvolní, což neumožňuje jejich oplodnění, takže žena je vlastně neplodná. Tímto syndromem trpí podle odhadů 5 – 10% žen. Ale nezoufejte. I mé sestře byl diagnostikován syndrom polycystických ovarií a dnes, navzdory všem předpokladům, má dvě zdravé dcery, které byly počaty přirozenou cestou!

Endometrióza – se projevuje tvorbou shluků děložní sliznice mimo dělohu, které se usazují na různých místech břišní dutiny. I přesto, že tkáň je mimo dělohy, reaguje na hormonální podněty a v období menstruace „krvácí“. Krev, která nemůže odtékat způsobuje různé záněty, srůsty a cysty, které způsobují neplodnost.

Imunologické příčiny neplodnosti – kdy neplodnost spočívá v nepochopitelné tvorbě protilátek poti spermiím partnera, které se tvoří v těle ženy. Tyto protilátky různými způsoby poškozují spermie. Tomuto jevu se říká inkompatibilita partnerů, kdy u ženy není vyloučena bezproblémová plodnost s jiným partnerem.

Existuje také možnost, že protilátky proti vlastním spermiím vytváří sám muž. Tento stav bývá důsledkem zánětu nebo úrazu varlete.       

Psychogenní příčiny neplodnosti – poměrně častým jevem je, že neplodnost není způsobena fyziologickými poruchami, ale na vině jsou psychické potíže muže nebo ženy – vyčerpanost, stres či deprese. Často se stává, že neplodný pár v rámci spolupráce s centrem asistované reprodukce a se zkušeným psychologem změní zaměstnání, upraví svůj životní styl a neplodnost bez dalších medicínských zásahů zcela přirozeně pomine.           

Už vím, proč nemohu otěhotnět. A co bude dál?                                                              

V současné době existuje množství specializovaných poraden a klinik pro asistovanou reprodukci, kde problémy s neplodností mužů i žen dokážou poměrně efektivně a úspěšně řešit. Pokud máte problém s otěhotněním, neostýchejte se co nejdříve vyhledat jejich pomoc a o možnostech řešení případné sterility se pro začátek aspoň poradit. Současné poznatky a možnosti moderní medicíny umožňují úspěšné řešení neplodnosti i v zdánlivě velmi komplikovaných případech.

My se těmto specializovaným centrům budeme věnovat v dalším článku. Sledujte nás! A přečtěte si také další články v naší rubrice Neplodnost, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací na toto téma.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

 • endometrióza

  růst endometria (děložní sliznice) mimo dělohu, způsobuje silné krvácení i mimo menstruační cyklus

 • erektilní dysfunkce

  přetrvávající potíže při dosahování a udržení erekce dostatečné pro úplný pohlavní styk

 • spermiogram

  vyšetření mužské plodnosti pomocí odevzdaného vzorku spermatu

 • syndrom polycystických ovarií (PCO)

  syndrom charakterizovaný zastavením ovulace, nepřítomností menstruace, neplodností a ochlupením na u žen nezvyklých partiích

Diskuze k této stránce (22 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

toto jsem řešila 2x

Minnie, 4. 10. 2020, 13.35

Taky jsme zažili... první těhotenství přišlo po 2,5 letech snažení... druhé po 3 letech. Syn naopak přišel naprosto nečekán

Kjuše, 1. 7. 2020, 9.12

Podařilo už se prosím některé z vás otěhotnět, i když má muž erektilní disfunkci o které se píše v článku? Pomohl některému třeba nějaký takový https://www.kamagra-pro.net/obchod/tadacip-20mg/ přípravek? My s manželem moc chceme dítě, ale jeho erekce je většinou tak slabá, že se mu nepodaří ani dosáhnout vyvrcholení. Divné ale je, že když si to dělá sám, tak s vyvrcholením problém nemá. Chjo nějaké rady prosím?

Ivana.78, 18. 3. 2019, 10.39

Já měla imunologický problém, měla jsem vysoký počet NK buněk.Otěhotněla jsem až po 4 pokusu IVF.Rok po porodu jsem otěhotněla přirozeně,ale bohužel jsem v 6 týdnu potratila.

Leen, 8. 7. 2018, 16.48

Nám to trvalo 3/4roku, nakonec jsem zjistila, že mám velmi nízkou hladinu hormonů progesteronu. Nyní ok.

Žofinka

Žofinka, 24. 6. 2018, 19.19

Naštěstí u nás v pohodě, ale spousta kamarádek s tím bojuje

Aliisha

Aliisha, 24. 12. 2017, 7.19

Nám to trvalo několik let, ale psychika byla Ok. Manžel mi hodně pomáhal. Jsem ráda, že zadařilo a znovu bych vše podstupovat nechtěla.

mckvak, 11. 8. 2017, 10.21

U nas nastesti vsechno v poradku

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 20.16

těch příčin může být tolik, až z toho jde hlava kolem

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 13.07

u mě hrála roli psychika hlavně u druhého po 3 zamlklých těhotenstvích

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů