amniocentéza

zobrazeno 1243×

Vložil(a): Christie, 27. 10. 2014 21.28

odběr plodové vody

Metoda prenatální genetické diagnostiky, která umožňuje odhalit některá závažná poškození dítěte dříve, než se narodí (v prenatálním období vývoje). Je určen pro těhotné ženy, u nichž se vyskytují okolnosti zvyšující pravděpodobnost (riziko) narození postiženého dítěte.

Amniocentéza znamená odběr (odsátí) určitého množství plodové vody. Na základě vyšetření získaného vzorku plodové védy je možné diagnostikovat zdravotní stav, stupeň zralosti a některé abnormality plodu.

Optimální dobou pro odběr plodové vody je 16 týdnů těhotenství, kdy děloha obsahuje dostatečné množství plodové vody (207 ± 92 ml) s příznivým poměrem živých a odumřelých plodových buněk.

Výkon se většinou provádí ambulantně a není bolestivý, i když může být subjektivně nepříjemný. Po desinfekci kůže a místním znecitlivění podkoží následuje proniknutí jehly skrze stěnu břišní do amniální dutiny a pomalé odsávání plodové vody. Odebírá se 10 až 20 ml, v pozdějších stádiích těhotenství je možno i 30 až 50 ml, což zvyšuje úspěšnost kultivace. K obměnění a doplnění plodové vody dojde v průběhu 2 až 3 hodin. Po tuto dobu se těhotné doporučuje klid na lůžku. Jinak je v den výkonu povolena běžná tělesná aktivita, ještě následující den byste se však měla vyhnout náročnějšímu zatížení a pohlavnímu styku. 

Obecně platí zásada, že výkon je dovoleno provádět pouze tehdy, jestliže genetické riziko několikanásobně převyšuje riziko výkonu.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací