Prvotrimestrální screening

zobrazeno 2722×

Vložil(a): Martina Richterová, 24. 1. 2015 22.48

Pod pojmem prvotrimestrální screening se ukrývá první velké vyšetření plodu, které se provádí na konci prvního trimestru (zpravidla 11. až 14. týden). Toto vyšetření v podstatě plně nahrazuje obávané tripple testy, které se dělají o pár týdnů později a často vychází falešně pozitivně. Co přesně toto vyšetření obnáší a jaké jsou jeho výhody?

Kombinace několika testů

Prvotrimestrální screening zahrnuje kombinace několika testů, které mohou odhalit možné riziko určitých vrozených vývojových vad. Toto vyšetření se provádí poměrně brzy, již na konci prvního trimestru. Jde o metodu, která se provádí teprve několik let a většinou nebývá hrazena ze zdravotního pojištění. Některá pracoviště mají speciální ujednání s pojišťovnami a u nich za toto vyšetření platit nebudete, je jich však menšina. Odborníci poukazují na to, že prvotrimestrální screening by měl plnohodnotně nahradit tripple testy, které nejsou zdaleka tak přesné. Screening v prvním trimestru může zachytit až 90% vrozených vývojových vad.

Jak toto vyšetření probíhá?

Toto vyšetření zahrnuje odběr krve a podrobné ultrazvukové vyšetření plodu. Na základě těchto dvou parametrů lze odhalit, zda je vaše dítě v pořádku. Lékaři zadávají výsledky do speciálního počítačového programu, který také dokáže vypočítat, jaká jsou rizika pro těhotnou ženu. Jde především o tři hlavní faktory, věk ženy, výsledky z její krve a také ultrazvukové vyšetření dítěte.

V desátém týdnu je těhotné ženě odebrána krev. Pokud zde nejsou hodnoty v normálu, může to znamenat, že s plodem není úplně všechno v pořádku. Toto vyšetření samo o sobě není zcela vypovídající, velice důležité je následné ultrazvukové vyšetření, které se provádí přibližně o dva týdny později. Měří se zejména takzvané šíjové projasnění, a zda je přítomna nosní kůstka. Zvýšená hodnota šíjového projasnění a nepřítomnost nosní kůstky může ukazovat na riziko Downova nebo jiného syndromu.

Co se děje dále?

Když vyjde riziko vrozených vývojových vad poměrně malé (např. menší než 1/100) a lékař usoudí, že by dítě mohlo mít nějakou vadu, pošle ženu na další vyšetření. Samozřejmě to neznamená, že je tomu tak na 100%, jen je třeba přistoupit k dalším vyšetřením a toto riziko potvrdit, nebo vyloučit.

Ve většině případů je prvotrimestrální screening negativní. V případě pozitivních výsledků je ženě doporučeno jít na odběr choriových klků. Jde o podobné vyšetření, jako je amniocentéza. Toto vyšetření se však provádí dříve, zpravidla už kolem 15. týdne těhotenství. Pro ženu je odběr choriových klků více bolestivý a nepříjemný, než odběr plodové vody, riziko pro plod je přibližně stejné.

Vliv vyšetření na psychiku

Z mého pohledu si myslím, že je prvotrimestrální screening velice přínosný, protože lze velice brzy zjistit, zda je dítě v pořádku či není. Dodnes si vzpomínám na ten krásný zážitek, kdy jsem ve 12. týdnu viděla poprvé své dítě opravdu podrobně hýbat se na ultrazvuku a lékař mi popisoval detailněji, jak miminko vypadá. Je to velká úleva vědět, že čekáte s největší pravděpodobností zdravé dítě a přikláním se k názoru odborníků, že tripple testy jsou poněkud zbytečný přežitek. Znám mnoho žen, kterým vyšly velice špatně, ačkoliv se jednalo o planý poplach.

Jak se objednat?

Prvotrimestrální screening se neprovádí na každém pracovišti. Na toto vyšetření je potřeba velice podrobný ultrazvuk a také ne každý lékař se na toto specializuje. Pokud toto vyšetření váš obvodní gynekolog sám neprovádí, napíše vám doporučení. Každý dobrý gynekolog by vám měl toto vyšetření sám nabídnout. Někoho může odradit cena, která se v případě nutnosti za vyšetření platit pohybuje většinou mezi 1000 až 1500 korunami.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
6

Pojmy použité v článku:

 • amniocentéza

  odběr plodové vody

 • odběr choriových klků

  umožňuje zjistit chromozomální a genetické odchylky plodu již na konci 1. trimestru těhotenství; vzorek tkáně, která je geneticky shodná s plodem, se odebírá z placenty; vyšetření s sebou nese malé riziko potratu; výhodou odběru choriových klků oproti amniocentéze je dřívější odběr vzorku (mezi 10.-13. týdnem těhotenství) a také rychlejší analýza odebraného vzorku

 • první trimestr

  první 3 měsíce těhotenství

 • tripple test

  velké vyšetření vývojových vad plodu, které se provádí ve druhém trimestru těhotenství z krve matky

Diskuze k této stránce (17 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

klara775, 29. 5. 2017, 12.53

Dobrý den, prosím o info, u tohoto screeningu se sono děla přes bříško nebo vaginálně? Děkuji

Janna, 11. 4. 2017, 11.49

Také jsem za toto vyšetření byla ráda. Když se jedná o dítě, tak cenu v tomto případě neřeším. A pojišťovna taky něco přispěla. Vyšetření u mě dopadlo dobře a kdyby nedopadlo, tak ani nevím, jestli bych odběr klků nebo plodové vody podstoupila, natož abych si dítě nechala vzít. Jako velké plus bylo, že u toho byl přítomen manžel a poprvé tam viděl mrňouska a slyšel jeho srdíčko Bylo to hezké vyšetření.

Mygara

Mygara, 30. 3. 2017, 10.01

jsem moc ráda, že tyto testy jsou

Fuga

Fuga, 7. 2. 2017, 10.17

já byla tak ráda, že tento test je, hodně mi to přidalo na klidu

Rulficka48

Rulficka48, 28. 10. 2016, 16.13

Já jsem si vše zaplatila, i kdyby to měla stát nevím kolik. Zdraví je důležité a chci mít jistotu, že miminko je v pořádku

petrao, 2. 7. 2016, 9.36

VZP v rámci klubu zdraví hradí tato vyšetření, já jsem to bohužel zjistila pozdě a už neměla doklad

lazna

lazna, 15. 6. 2016, 15.03

pěkně napsaný, první jsem platila

EliškaVr, 24. 11. 2015, 9.53

Já jsem platila, ale vůbec mi to nevadilo, za ten pocit vědět, že je vše jak má.

nikihiphop, 21. 11. 2015, 14.27

Hezký článek, já na něm nebyla z finančních důvodů, byla jsem na triplu a ten vyšel v pořádku a echo kardie také, u mě to nebylo nutné žadné komplikace nemám a ani nejsem v rizikovým

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 9.54

U prvního mi paní doktorka řekla, že je vyšetření zbytečné. U druhého jsem byla a měla jsem screening hrazený. Byla jsem klidnější, že jsem u druhého byla

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací