Jak na snížení horečky dítěte?

zobrazeno 2382×

Vložil(a): Petra P, 23. 11. 2014 22.09

Pokud se objeví u našeho děťátka horečka, neboli zvýšená tělesná teplota, může nás maminky docela postrašit. Existuje však několik osvědčených způsobů, jak ji z těla dítěte dostat pryč.

Co je horečka

Horečka je tělesná teplota od 38 °C. Vzniká poruchou regulace centrálního nervového systému. Bývá jedním z prvních příznaků nemoci dítěte, a většinu nemocí provází. Horečka provází nejen infekce bakteriální a virové, ale i úrazy (např. otřes mozku), otravy, úpal, úžeh nebo růst prvních zoubků.

Měření teploty

U kojenců změříme teplotu nejpřesněji v konečníku, a to teploměrem, který se nazývá rychloběžka. Ideální je teploměr s ohebnou špičkou v digitálním provedení. Během několika vteřin známe výslednou teplotu. Měření páskovým teploměrem na čele, který reaguje změnou barvy, je poměrně nepřesné.

Normální teplotní rozmezí je 36,5–37,2 °C. Od šesti týdnů věku dítěte se pak od naměřené hodnoty odečítá půl stupně Celsia. U předškolních a větších dětí měříme teplotu povětšinou v podpaží nebo v uchu. Teplotní rozmezí se pak pohybuje mezi 36–37 °C. Normální teplota kolísá v závislosti na denní a noční době. Nejvyšší teplota bývá obvykle okolo 15. hodiny a nejnižší po půlnoci. Teplotu mezi hodnotami 37,2–37,9 °C označujeme jako zvýšenou. O horečce hovoříme tehdy, když teplota vystoupá na 38 °C a výše.

Příznaky horečky

Podezření na horečku můžeme mít, když dítě nápadně změní své chování, když je dítě podrážděné, neklidné, nebo naopak unavené a spavé, když nemá chuť k jídlu, když si stěžuje na bolest hlavy, bříška, rukou, nohou či kloubů.

Zejména u kojenců se stává, že horečka rychle stoupá až k 40 °C. Teplota nad 41 °C je pro dítě nebezpečná a může ho ohrozit na životě.

Jak léčit horečku

Horečku můžeme snížit tím, že dítěti podáme léky, které snižují horečku (antipyretika). Mezi ně patří:

  • Paracetamol (např. Paralen, Panadol) v podobě čípku, sirupu nebo tablety. Vždy se řídíme příbalovým letákem léku, dávkování závisí na hmotnosti a věku dítěte. Pro kojence se nejlépe hodí čípek do zadečku. Předškolní dítě obvykle nemá potíže spolknout tabletku nebo sirup. Lék začíná účinkovat přibližně po 30 minutách a největšího účinku dosahuje za 2-4 hodiny po podání.
  • Ibuprofen (např. Nurofen, Ibalgin, Brufen) v podobě tablet nebo sirupu. Snižuje teplotu a zároveň má protizánětlivý účinek. Pro kojence do 3-6 měsíců není vhodný. Pro předškolní děti je nejvhodnější ve formě sirupu, opět podáváme množství, které odpovídá hmotnosti a věku dítěte, jak je uvedeno v příbalovém letáku daného léku.

Doplňkově k podávání antipyretik můžeme dítě také sami ochlazovat. Můžeme dítěti dávat:

  • Studený zábal – ve vlažné vodě (lehce nad 20 °C) namočíme prostěradlo a dítě do něho zabalíme na 10-15 minut. Dítě zabalíme od podpaží po kolena a necháme volné končetiny nebo naopak zabalíme všechny čtyři končetiny a necháme volný trup. Dítě je v zábalu nahé a ničím ho nepřikrýváme. Pomáhá také chladný obklad na hlavu – odvádí až ¼ tepla.
  • Vlažná sprcha – dítě posadíme do vany a začneme jej sprchovat od chodidel přes bérce na stehna a výše, až sprchujeme celé tělo včetně hlavy. Sprchujeme vlažnou vodou. Je potřeba si uvědomit, že má-li dítě teplotu 39 °C, tak již voda o teplotě 37 °C ochlazuje.

Vlažná sprcha i studený zábal pomáhají odčerpat teplo z povrchu těla a vedou tak také ke snížení horečky.

Pokud na snížení teploty nezabírají ani antipyretika ani chlazení těla, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Možnost okamžité konzultace s dětským lékařem po telefonu v případě potíží dítěte je dnes ve většině dětských ordinací již samozřejmostí.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (15 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 13.13

zábaly jsou zázrak

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 13.42

když byli menší, tak jsem jim dala čípek, teď na mě starší plive rozdrcenou tabletu a čípek odmítá. Sirup zase nechci já tak je to boj

lazna

lazna, 7. 6. 2016, 15.12

Pěkný článek.

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.25

Když měl malý poprvé horečku, vůbec jsme nevěděli co dělat a byli jsme z toho vyplašení. Horečku měl kvůli zoubkům a pomohlo střídat čípek paralenu a nurofenu

Itany, 23. 9. 2015, 19.57

Také se nám osvědčil Panadol a úžasné jsou i zábaly....

benca, 8. 9. 2015, 20.53

my dame sirupcek a velmi dobre zaberie vzdy

mckvak, 24. 6. 2015, 6.19

Zabaly jsou super!

Janak, 9. 6. 2015, 22.24

Dekuji moc za dobry clanek.

inglulie2, 4. 6. 2015, 15.37

Dekuji za clanek, nejlepsi jsou leky, zabaly, vlazna sprcha, malej bohuzel musi brat u vyssich teplot i diazepam kvuli febrilnim krecim.

lenka.kalabova, 1. 2. 2015, 11.14

Kombinace nurofenu a panadolu je dobrá, zábaly taky. Horečky u dětí jsou bohužel dost časté.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací