Epilepsie u dětí

zobrazeno 3584×

Vložil(a): Anna K., 26. 3. 2017 10.52

Záchvatovité onemocnění jménem epilepsie není rozhodně zanedbatelný problém. O to více, když jim trpí vaše dítě. Tímto onemocněním trpí na světě zhruba 3 milióny dětí. V tomto článku se zaměříme na to, jak poznat, že moje dítě trpí epilepsií, jak postupovat v léčbě, co dělat při záchvatu a jaký je běžný život dítěte epileptika.

Co je to epilepsie a jak probíhá těhotenství a porod u ženy, která tuto nemoc má, jsme si řekli v článku Těhotenství a porod s epilepsií. Doporučujeme také přečíst článek Kojení s epilepsií a péče o miminko.

Jak poznám, že moje dítě trpí epilepsií?

Epilepsie má příčinu v mozku, mnohdy velmi špatně odhalitelnou. Z čehož vyplývá i to, že epilepsie jako taková není jen jednou nemocí s daným souborem příznaků. Je známo na 15 různých typů epilepsií. I proto je brána odborníky i laiky za jedno z nejnevyzpytatelnějších onemocnění vůbec. Rozpoznat toto onemocnění není úplně jednoduchou záležitostí. Příznaky mohou být nepatrné, a proto se nám může stát, že je budeme ignorovat. Dítě se nám se svými problémy pravděpodobně nesvěří, protože samotné nebude rozumět tomu, co se s ním děje a nebude umět vysvětlit, proč z ničeho nic přestane vnímat, začne být pomatené nebo mu budou padat předměty z rukou. Spousta dětí se za své chování stydí, aniž by tušily, že za to nemohou, a proto se s problémy nesvěřují.

I když to mnozí nevědí, projevy dětské epilepsie a epilepsie u dospělých se liší. Příznaky se u dětí většinou budou dostavovat ráno, čerstvě po probuzení, nebo při únavě. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • poruchy vědomí
  • motorické příznaky (křeče, snížení či ztráta svalového napětí, přechodná obrna apod.)
  • somatosenzorické příznaky (čichové, sluchové nebo zrakové poruchy)
  • vegetativní příznaky (změny reakcí zornic, změny barvy kůže, zvracení, pocení apod.)
  • psychické příznaky (souvisí s poruchami vědomí – bludy, halucinace apod.)

Tyto některé projevy budou postupně nabírat na četnosti a intenzitě. I když se může stát, že epilepsie sama odezní, nemusí to znamenat, že se už nevrátí zpátky. Proto je v případě vašich pochybností dobré navštívit dětského lékaře, který vám poradí a zřejmě vás odkáže na dětského neurologa. Neléčenou epilepsií riskujete úrazy (nejčastěji hlavy) dítěte, udušení apod.

Léčba dítěte s epilepsií

O chronické epilepsii se hovoří v případě, že jedince postihnou nejméně dva spontánní záchvaty po sobě. Základem pro úspěšnou léčbu je správná diagnostika. Lékař by měl určit, jakým typem záchvatu dítě trpí a zjistit, co je spouštěčem. Je nutné provést potřebná vyšetření, jako je EEG, magnetická rezonance, odběry krve. Dále by lékařměl také určit, jestli se tento problém dá řešit operativně. Epilepsie totiž může doprovázet jiná onemocnění, například nádorové onemocnění mozku. Aby lékař mohl co nejpřesněji určit druh záchvatu a jeho spouštěče, je nutná všímavost a spolupráce rodičů. Lékař na základě výsledku vyšetření a vašich výpovědí předepíše vhodná antiepileptika. Problém ale vůbec nemusí být vyřešen. Může se stát, že antiepileptika nezaberou, nebo jejich dávka bude příliš nízká. Proto se obrňte trpělivostí a pečlivě doma dítě sledujte. Jestliže příznaky nevymizí, nebo jejich frekvence nijak neklesla, informujte o tom neurologa.

Co dělat při záchvatu?

Některý epileptický záchvat sice vypadá ošklivě, ale ve většině případů dítě nijak neohrožuje. Pokud už k záchvatu dojde, odstraňte z okolí dítěte všechny předměty, o které by se mohlo zranit. Uvolněte dýchací cesty. Hlavu opatrně podložte polštářem a v případě, že má dítě pěnu u pusy nebo hodně sliní, je třeba otočit mu hlavu na bok. Určitě se nesnažte dítě jakkoliv probrat, nechte křečím volný průběh a nedávejte končetiny do přirozené polohy. V případě, že dítě postihlo záchvat poprvé, přivolejte záchrannou službu. U léčených epileptiků hospitalizace neprobíhá. Záchrannou službu u léčeného epileptika volejte jen tehdy, pokud záchvat trvá déle jak 7 minut a jeho intenzita se stupňuje. Když záchvat probíhal bez větších komplikací, informujte pouze neurologa, který dítě léčí a ten vám sdělí, jak dále postupovat.

Běžný život dítěte epileptika

Nejen léky nebo operace jsou řešením. Důležitý je také pravidelný režim. Dítě by mělo spát minimálně 10 hodin denně. Musí se zkrátka pozměnit návyky a celoživotní rytmus. Dítě se nesmí vystavovat velké fyzické námaze (vyčerpání) a vypjatým psychickým situacím. Stres totiž může být jedním ze spouštěčů záchvatu. Nebezpečnou se také může stát nadměrně blikající obrazovka, proto je v některých případech vhodné omezit sledování televize a hraní počítačových her. Veškerá vůle v tomto ohledu záleží na odhodlání rodičů dosáhnout požadovaných změn. Do nového životního stylu je třeba zapojit nejen rodiče, sourozence, ale také osoby, které pravidelně přichází do styku s nemocným. Znamená to tedy seznámit s danou situací učitele ve školce či škole, případně i blízké či kamarády. Pokud si školka troufá na dítě s astmatem, tak určitě zvládnou i péči o dítě s epilepsií.

Společnost „E“

Pedagogové a další zaměstnanci školních zařízení se mohou kdykoli obrátit na spolek Společnost „E“, které děti a dospělé s epilepsií a jejich blízké již více než 20 let podporuje. Mohou zde získat základní informace o epilepsii, informační tiskoviny, kartičky s popisem první pomoci. Mohou se setkat a promluvit si se sociálními pracovníky i s psycholožkou a nalézt odpovědi na problémy, se kterými se ve své praxi setkávají. Společnost „E“ také organizuje přednášky, semináře a kurzy o epilepsii jak ve svém sídle v Praze 4, tak přímo ve školních zařízeních, kde je o tyto informace zájem. Pro děti s epilepsií pořádá sdružení letní dětský integrovaný tábor, který je určen dětem ve věku 6–15 let. Tábora se mohou zúčastnit i sourozenci a kamarádi dětí s epilepsií. Tábor se uskutečňuje ve spolupráci s občanským sdružením Krátký potlesk, přes něž se na letní dětský tábor hlásí děti zdravé. Jedná se tedy o plnou integraci, kdy jsou děti s epilepsií integrovány do oddílů mezi ostatní děti. Po celou dobu letního tábora je přítomen lékař. Více informací se dozvíte na stránkách společnosti "E".

 

Epilepsie u dětí je zákeřnou nemocí, ale při včasné diagnostice a kvalitní léčbě se dá vést normální život. Je opravdu důležitá všímavost a péče rodičů. Stačí i nepřítomné vteřinové zahledění, z něhož v budoucnu vzejde jeden z prvních příznaků. Spouštěč většinou bývá běžnou součástí života rodičů a jejich dětí. Základem hladkého průběhu léčby je také osvěta, a to nejen mezi rodiči malých epileptiků, ale ve společnosti jako takové. Ta je totiž důležitým krokem na cestě k zachování všech radostí, co dětský věk přináší, ať už s epilepsií, nebo bez ní.

A co vy maminky? Máte dítě s epilepsií? Jak zvládáte život a péči o něj? Podělte se s námi a ostatními maminkami o své zkušenosti.

 

Zdroje:

Vlastní zkušenosti; http://www.epistop.cz/; Publikace Žena a epilepsie, kolektiv autorů, Společnost "E".

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Související informace a zdroje:

Diskuze k této stránce (30 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aliisha

Aliisha, 5. 2. 2018, 13.08

S epileptický záchvatem jsem se nesetkala, ale je dobré vědět, jak pomoci.

dadinkamaminka, 5. 7. 2017, 17.20

Nastesti Je syn v poradku doufam ze se mu tahle oskliva nemoc se mu vyhne obloukem. To musi byt hrozne ja bych asi nevedela, co mam delat ve chvili, kdyz b mel nekdo zachvat... Taky bych zpanikarila urcite

mckvak, 2. 7. 2017, 19.10

Dobre zpracovany clanek, prinosne informace

Zdeňka S., 1. 4. 2017, 17.20

Taky pevně věřím, že nás nic podobného nepotká, všechny maminky, které se s touto nemocí potýkají, jak sami nebo u svých dětí, mají můj velký obdiv a respekt..

Cherrynka, 29. 3. 2017, 18.32

Syn se tomu vyhnul, díkybohu

Fuga

Fuga, 27. 3. 2017, 19.44

naše děti zatím nic nemají a doufám, že to tak zůstane, protože to není nic k závidění

L.janicka.l, 27. 3. 2017, 22.43

Presne v to doufam

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 15.22

ono je problematické i umístění dítěte ve školce (normální, státní), pokud musí dostávat léky třeba v poledne. Učitelka mu je sama dát nesmí a kolik rodičů má možnost se utrhnout z práce

snany, 27. 3. 2017, 21.20

Léky mu dát může v případě, že rodič donese zprávu od lékaře

k.o.r.i.n.e.k, 26. 3. 2017, 22.43

Je to hrozná nemoc. Takže to může potkat dítě kdykoliv v jakémkoli věku nebo už jsou příznaky od narození?

Anna K.

Anna K., 26. 3. 2017, 23.24

Znám lidi, kterým se projevila až v dospělosti. Je to opravdu nevyzpytatelné. U mě první příznaky byly kolem 10-11 roku, od 12 let po velkém záchvatu jsem se začala léčit

k.o.r.i.n.e.k, 27. 3. 2017, 4.16

Děkuji za info to je tedy fakt zákeřná nemoc 😞

andelinka

andelinka, 26. 3. 2017, 22.04

Když byly dcerce 2 roky, na Boží hod najednou ztratila vědomí, obrátila oči v sloup, strnula začala mít spastické kreče. Jako nezdravotník a hlavně jako vyděšená máma jsem zareagovala velmi primitivně - to musí být epileptický záchvat, tak to přece bývá vidět ve filmech. Zavolala jsem RZP, zajistila základní funkce a bezpečnost a dala jí do zadečku rektální tubičku diazepamu, který jsem měla v domácí lékárničce. Když přijeli záchranáři, křeč už polevila, ale dcerka byla stále skoro mimo sebe - sice dýchala, chvílemi otevírala oči, ale moc nereagovala. Skončily jsme celé svátky až do Tří králů na neurologické JIP - prošla řadou specializovaných vyšetření včetně magnetické rezonance, video EEG + spánkového EEG, vyšetření očního pozadí a dalších. Nakonec se tato diagnóza nepotvrdila a lékaři stanovili jako původce JEN febrilní křeče. Přesto nás pochválili, že jsme v okamžiku záchvatu zareagovali správně - zabránit, aby dítěti zapadl jazyk, aby neupadlo nebo se o něco nepraštilo, použití rektální tubičky, sledování délky křečí a jejich postupu (které končetiny, jak se střídaly, jestli byl průběh oboustranný apod.), případně pomoci v případě, že by se dítě pomočilo nebo pozvracelo. Na jednu stranu mi spadl kámen ze srdce, že to není epilepsie, ovšem ani s febrilkami není o co stát a pak jsme si s nimi užili ještě své, ale to je na další článek

L.janicka.l, 26. 3. 2017, 22.54

Taky strasny, ja bych asi spanikarila 😋

andelinka

andelinka, 27. 3. 2017, 15.38

Jani, také jsem si myslela, že jsem panikařící hysterka, ale už několikrát v životě jsem stála u člověka, jehož život visel na vlásku a záleželo na pohotové reakci. V tu chvíli se ve mně cosi vzchopilo, zapojilo se záložní racio, emoce šly stranou a jednala jsem naprosto pragmaticky a strojově. Až jsem se sama divila Dneska ti lidé dál chodí po světě a já jsem ráda, že jsem to tehdy dala.

L.janicka.l, 27. 3. 2017, 22.42

To musel byt adrenalin, clovek nevi co udela dokud ta situace nenastane,

Alexandra, 27. 3. 2017, 8.08

Andelinko, kdyby se Vam do toho clanku chtelo a chtela jste pro ostatní maminky sepsat své zkusenosti a dohledat dalsi informace, aby byl clanek komplexní, ozvěte se mi do zpravy. Myslim, ze by clanek mohl pomoci mnohým ženám.. 😊🌸

andelinka

andelinka, 27. 3. 2017, 15.35

Alexandra: píšu zprávu

L.janicka.l, 26. 3. 2017, 21.00

Je fajn vedet jak se to projevuje, ale doufam ze to malej mit nebude, vlastne zadnemu diteti ani dospelemu to nepreju. Mamka mi vypravela, ze mela jeste jednu sestru co umrela asi ve 3 letech, ze mivala krecove zachvaty a vzdycky se cela podrapala, ze ji museli drzet, myslim ze to bylo tohle onemocneni

Anna K.

Anna K., 26. 3. 2017, 21.18

jsem ráda, že jsem o tom mohla napsat. moje maminka to nepoznala a bohužel jsme příznaky ignorovali

L.janicka.l, 26. 3. 2017, 21.28

Ono, se taky o tomhle fakt moc nevi,tak se nedivim, ze to mamka nepoznala. a pak se stane ze ma nekdo zachvat a lide si mysli, ze je opili. Jak vam na to prisli, asi velkym zachvatem?

Anna K.

Anna K., 26. 3. 2017, 22.19

no bohužel se ignorovalo moje zahledění, někdo na mně mluvil a já vůbec nevěděla co, ráno mi běžně vypadával hrnek z ruky no vygradovalo to bohužel až k záchvatům které vedly do bezvědomí

L.janicka.l, 26. 3. 2017, 22.51

To je fakt hrozny, ale taky tezko poznatelny, ja bych si asi myslela ze je dite nesikovne a vecne myslenkama jinde. Jeste ze ted uz to vim

Anna K.

Anna K., 26. 3. 2017, 23.18

a přesně takhle to měla moje mamka a zlobila se na mně a já ji nebyla schopna vysvětlit, že to neovládám

Alexandra, 27. 3. 2017, 8.12

Anicko, ja jsem taky moc rada, ze jste se s ostatními podělila. Od člověka, ktery ma osobni intenzivní zkušenost s tematikou, jsou to cenné informace. A tady od maminek na tomto webu se Vam dostane obrovské podpory, povzbuzení a pokory.. 🌸🌷

Anna K.

Anna K., 27. 3. 2017, 8.59

Díky taky jsem ráda, že jsem se o to mohla podělit. A pokud by to někoho potkalo snad to poznají včas

Jarka mmm, 28. 3. 2017, 13.17

Ono je bohužel blbý,že se to ze začátku asi špatně pozná,jak sama píšete ve článku. V tom mi ta nemoc přijde fakt zákeřná . Vaše maminka by vás určitě zavedla k dr,kdyby jen tušila .

Anna K.

Anna K., 28. 3. 2017, 14.07

To určitě

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací