Alergie u dětí a její nejčastější projevy

zobrazeno 14690×

Vložil(a): Adrianita, 10. 10. 2014 22.10  (aktualizováno 15. 3. 2019 17.52)

Existuje několik druhů alergie, jedno však mají společné. Dokáží znepříjemnit život, obzvláště pokud se jedná o ty nejmenší. Pokud ji odhalíme a odstraníme příčinu, dříve či později se jí lze zbavit. Co vše má na alergii vliv? Jaké jsou metody jejího zjišťování a následná léčba?

Nejčastější typy alergií právě u dětí jsou tyto: alergie označována jako atopický ekzém, kvasinková alergie způsobená přemnoženou kvasinkou v těle, tzv. kontaktní alergie způsobená některou složkou v kosmetice, pracích či čisticích prostředcích, alergie postihující dýchací cesty - pylová rýma, alergická rýma trvající celý rok; potravinové alergie, alergie na hmyzí bodnutí, na léky nebo jejich složky, také na slunce, zvířecí chlupy apod.

Co způsobuje alergii?

Alergii způsobuje nedostatečná imunita organismu na cizorodou látku. Podle odborníků patří mezi příčiny stoupajícího výskytu alergií a astmatu výživové změny, změny v našem životním stylu, přehnaná hygiena a nadměrné používání antibiotik. Také zhoršené životní prostředí, stres, chov domácích mazlíčků a tabákový kouř hrají svoji roli. Náchylnější jsou děti žijící ve městech a také v domácnosti, kde je používáno příliš dráždivé chemie – nejen na úklid, ale i v kosmetice. I když jste u dětí opatrnější a používáte méně kosmetiky, dráždit je může i kosmetika maminky či tatínka.

Různé alergické reakce můžou také zkomplikovat bakteriální infekce, způsobené nadměrným škrábáním kůže, kdy dojde k infikaci ranek. Takto poraněná kůže je pak úrodou pro bakterie, jako je stafylokok, streptokok a další. Pak je důležité najít nejen příčinu, ale je i nutné zabránit infekci.

Nezřídka se můžeme setkat s kříženými alergiemi, kdy má dítě např. kontaktní a potravinovou alergii nebo je alergické na několik druhů potravin apod.

Alergie nemusí být vrozená, ale může se dostavit kdykoliv během života. Proto také nezapomínejte na prevenci!

Kvasinková alergická reakce

Pokud má dítě potíže s přemnoženou kvasinkou, projeví se to červeným ložiskem v některém záhybu na tělíčku. V podpaží, loketní či kolenní jamce, za krkem, na zadečku, může se však i rozmnožit kdekoliv po těle, i na bříško a záda. Postižené místo je třeba vysušit, nikoliv zvlhčit, proto se vyhněte promazávání zejména oleji či másly. K vysušování je nejvhodnější zinková mast, kterou lze připravit i doma. Pokud jsou ložiska více červená, nejprve dané místo zvlhčete látkovým tamponkem namočeným v černém čaji či odvaru z řepíku, po té nasypte přímo prášek oxidu zinečnatého a rozetřete. Posypte opravdu nepatrným množstvím. U dětí, které mají takovéto silnější projevy je třeba během dne také potírat různými odvary – např. odvarem z dubové kůry, řepíku, ze šalvěje, případně ředěným hypermanganem či jodisolem.

Kvasinkou je myšlena bakterie Candida, se kterou si zdravý organismus dokáže hravě poradit. Kvasinky přirozeně sídlí v našich střevech i na kůži. V případě přemnožení kvasinky je tedy projev nejen ve formě ekzému, ale můžou nastat i zácpy, průjmy, nadýmání, nepřirozená stolice, svědění v oblasti konečníku, intimních partií, vaginální výtoky, prasklinky v koutcích úst. Candida se živí zejména cukrem. Proto je v případě kvasinkové alergické reakce myslet i na jídelníček vašeho dítěte. Pokud se s kvasinkou setkáte u kojeného dítěte, je třeba změnit vaše stravovací návyky. Zcela vyřaďte z jídelníčku zejména rafinovaný cukr, tedy i všechny sladkosti, přemíru ovoce nahraďte zeleninou, omezte i mléčné výrobky, které obsahují mléčný cukr. Kvalitní zakysané mléčné výrobky a rostlinné produkty jsou v pořádku.

Úprava stravy je nezbytná! V boji s kvasinkou vám mohou pomoci i kvalitní probiotika a prebiotika. Existuje i tzv. protikvasinková dieta, kterou však nelze z důvodu nedostatku všech nutričních hodnot doporučit držet dlouhodobě, zejména u dětí. Pokud ji přesto chcete vyzkoušet, spíše však u sebe jako kojící maminky, důkladně si sestavte jídelníček, laické postupy z internetu nejsou tou správnou volbou.

Výsledek nenastane hned, ale pokud se projevy v následujících týdnech nezlepší či dokonce zhorší, nezahrávejte si s domácí léčbou. Vše výše zmíněné jsou jen doporučené postupy, kdy jsme vždy v první řadě pro přírodní léčbu. V případě potřeby se však obraťte na alergologa či jiného odborníka.

Nezapomeňte také na to, že vliv nejen na kvasinkovou alergii, může mít také chemická domácnost, léky a vitaminové doplňky, hormonální antikoncepce, ale i těsné prádlo a umělé materiály.

Kontaktní alergie způsobena různými druhy chemikálií

Nejčastější je kontaktní alergie způsobená pracími prostředky. Nejen v případě podezření, ale i pokud máte doma malé děti, zejména miminko, doporučujeme přejít na šetrné praní. Šetrné praní znamená šetrně nejen k pokožce a zdraví dítěte i všech členů domácnosti, ale i přírodě. Můžete buď k praní používat prací sodu a vhodné mýdlo na praní, případně si vyrobit sliz na praní, na skvrny pak žlučové mýdlo, jako aviváž používejte ocet či roztok kyseliny citronové, případně pár kapek éterického oleje. Je však třeba číst i složení mýdel, ne každé mýdlo na praní je zcela přírodní. Můžete také prát v přírodním olivovém mýdle, lépe však pere kokosové. Případně si kupte přírodní prací prostředek s certifikátem, záleží, zda vám více vyhovuje sypký či tekutý prášek, tekutá verze méně zanáší prádlo i pračku.

Nezbytností je pračku, ve které bylo práno v komerčních pracích prostředcích, vyčistit. Zvolte program na 90° a buď na prázdno, nebo vhoďte nějaké hadry s 200 gramy kyseliny citronové či hrnkem octa. Nepoužívejte žádnou aviváž, neexistuje žádná přírodní aviváž. Velká potíž je, pokud v pračce perou jiní členové domácnosti za použití komerčních pracích prostředků. Ne vše, co je doporučováno výrobci pro nejmenší či dokonce za přírodní, je opravdu šetrné.

V případě kontaktní alergie, ale i v ostatních případech, omezit kosmetiku na minimum a vyměnit ji za přírodní verzi, a to celé rodině. Miminka stačí mýt několikrát týdně jen ve vodě, promazávat není třeba, pokakaný zadeček samozřejmě vhodným mýdlem. Větší děti taky není třeba mýt jen sprchovým gelem a není nezbytné používat šampon na vlasy. Vzhledem k znečištění ovzduší a dalším aspektům je třeba kosmetiku k mytí alespoň čas od času použít. Tělíčko můžete občas v zimě či po pobytu na sluníčku promazat například mandlovým či kokosovým olejem nebo dětským bambuckým máslem. Nezapomínejte, že oleje je třeba vmasírovat do vlhké pokožky. Dále si kupte nebo rovnou vyrobte tuhé či tekuté mýdlo na mytí rukou, vyměňte zubní pastu a klidně i kartáček.

Domácnost přehnaně nedesinfikujte a používejte k úklidu ocet, kyselinu citronovou, jedlou i prací sodu, perkarbonát sodný, éterické oleje a další. Nezapomínejte ani na prostředek na mytí nádobí či prostředek do myčky. Místo osvěžovačů vzduchu raději větrejte.

V případě kvasinkové i kontaktní alergie (ale i z mnoha dalších důvodů) používejte české, ale i slovenské látkové pleny.

Potravinová alergie

V případě reakcí na některou složku potravy, je třeba zařadit eliminační neboli testovací dietu a postupně vyřazovat a znovu opatrně zařazovat některé složky jídelníčku. Časté jsou alergie na lepek – nejde jen o mouku jako takovou, ale všechny druhy pečiva, těstovin a dalších potravin obsahující lepek, mléko a mléčné výrobky, některé druhy ovoce – zejména exotické, ale i jahody, rajčata, vejce – spíše na vaječný bílek, kuřecí a hovězí maso. Při pátrání vám mohou pomoci i testy potravinových alergií, které však vždy nemusí být přesné. Reakce na různé potraviny mohou být totiž různě silné, při silné alergii tělo reaguje již na stopové množství.

Pokud kojíte, není pravdou, že nesmíte jít nic nadýmavého nebo žádné potenciální alergeny. Dcera reagovala při nadýmání snad i na čistou vodu a osypala se z hroznů, cibule i hrsti jahod. Syn zvládl velmi brzy i hrášek v rizotu a veškeré citrusy bez reakce. Je třeba zkoušet. Pokud zavádíte nové příkrmy, nespěchejte a zkoušejte opravdu co tři dny jednu novou potravinu. Umělé mléko se snažte do jednoho roku zcela nahradit kvalitní pestrou stravou, mateřské mléko by však do této doby mělo být hlavní složkou potravy. Při jakékoliv alergické reakci kojeného dítěte nikdy kojení nepřerušujte.

Jakákoliv reakce může nastat mj. i z plísně na zdech či kdekoliv v domácnosti, jednat se může i o narušení střevní mikroflóry po očkování.

Při vážné reakci na kůži neváhejte s návštěvou kožního lékaře!

Jak začít?

V případě jakékoliv alergie je třeba zjistit příčinu a po té začít s léčbou. U potravinových alergií v případě eliminační diety můžou výsledky trvat několik týdnů, u vynechání lepku i 8 týdnů. Proto buďte trpělivá a nevzdávejte se. Při jakékoliv alergii nejprve začněte s vynecháním všech chemikálií v domácnosti i kosmetice, testy na alergologii/imunologii totiž tyto složky netestují. V případě potravinových alergií (často křížených) můžete nechat otestovat až starší děti, mladší děti vám odmítnou z toho důvodu, že jejich imunita i střevo je teprve ve vývinu. Proto vždy myslete na střevní mikroflóru, tedy probiotika zejména z přírodních zdrojů, a celkově kvalitní stravu.

Na promazávání vyzkoušejte přírodní oleje nebo bambucké či mangové máslo, raději vyzkoušejte na zápěstí z důvodu možné reakce. Z olejů můžete vyzkoušet třeba brutnákový olej, slunečnicový volte jen v bio kvalitě – slunečnice totiž vytahuje z půdy těžké kovy, navíc při dlouhodobém používání kůži spíše vysušuje. Oleje i másla aplikujte na vlhkou pokožku v slabé vrstvě. Vyzkoušet můžete i koupele z epsomské soli (spíše u starších dětí, kojenci by se neměli namáčet), případně ovesné koupele, zkusit můžete i bylinky, třeba přesličku rolní s nehtíkem a řepíkem. Na hojení je vhodný měsíčkový balzám/olej, nimbový (neem) olej, hovězí loj.

Případně se obraťte na homeopata, homeopatika mohou být i v případě alergií nápomocná.

Snad není třeba zmiňovat, že není vhodné používat vlhčené ubrousky ani přípravky založené na ropě – vazelínu, minerální olej a další. Pokožka pod takovými prostředky není schopna dýchat.

Pozornost věnujte i materiálům oblečení, lůžkovin, ručníků a také jejich údržbě, přinejmenším je častěji perte a vícekrát máchejte při praní.

Metody vyšetření u lékaře

K určení alergie se používá několik metod. Nejdříve se zjišťuje rodinná anamnéza a na kterých částech těla se alergie projevuje. Lékař zjišťuje, zda jste postižená místa již zkoušeli nějakým způsobem léčit sami (nap. obklady, kapkami, mastí). Nejčastější možnosti vyšetření jsou krevní a kožní testy.

Kožní testy, tzv. prick testy (anglicky prick = bodnutí, vpich), jsou základním vyšetřením. Provádějí se na předloktí, ideálně na podzim. Do kůže se vpichem vpraví malé množství čistého alergenového roztoku a následně se čeká, pod dohledem lékaře, zda se objeví alergická reakce. Prick testy se provádějí čistými extrakty jednotlivých alergenů – roztoči, kočičí srsti, pyly různých rostlin, hmyzem a podobně. Na výsledky se čeká asi patnáct až dvacet minut. Test je pozitivní, pokud se v označeném bodě objeví pupínek podobný štípanci od komára.

Aby bylo vyšetření jasné a průkazné, je zapotřebí dvou prick testů. Prvním se prokáže, že kůže je schopná reakce. Používá se u něho látka, na kterou reaguje každý člověk, tedy nejen alergik. Při druhém se pak již cíleně užije látky se zředěným alergenem. Nehrozí žádné reakce jako po očkování.

Prick testy mohou absolvovat i kojenci a batolata. U novorozenců se vyšetření dělá, když hrozí nějaká potravinová alergie. Nejčitelnější jsou testy okolo dvanáctého roku. Testy se mohou opakovat.

K určení tzv. kontaktních alergií a ekzémů se používají náplasťové neboli epikutánní testy. Dělají se například na chrom a nikl nebo také na kosmetiku, vlnu či barvící prostředky.

K určení potravinových alergií, například na laktózu, na lepek nebo další složky potravy se používají krevní testy. V případě lepku také biopsie střeva. Když dítě trpí na bolesti bříška, neprospívá a má nadýmací potíže, signalizuje to zpravidla potravinovou alergii. Vysoce alergenní jsou ryby, vejce, oříšky, jahody, sója. Tyto alergie obvykle končí kolem třetího roku věku, do té doby se spolehlivě odhalí a začnou se léčit.

Léčba

Léčba probíhá buď formou podávání tlumících léků nebo vakcinací. Při akutních obtížích se mohou používat volně prodejná antihistaminika ve formě nosních sprejů, očních kapek, kapek k orálnímu použití nebo tablet. U menších dětí je vhodný sirup. Kontroly u alergologa jsou individuální podle obtíží.

Kortikosteroidy

V případě akutního ekzému kožní lékař často předepíše mast či jiný přípravek s obsahem kortikoidů, tedy umělých hormonů. Tyto hormony mají sice protizánětlivé, protialergické i protisvědivé účinky, avšak nejsou bez vedlejších účinků. Proto zejména u malých dětí, přistupujte k těmto přípravkům až jako ke krajnímu řešení a jen na krátkou dobu. Při dlouhodobém používání mastí s kortikoidy kůže ztrácí svou přirozenou obranu, může tzv. docházet ke ztenčení kůže a tím pádem se na pokožce častěji mohou objevit různé infekce. Zejména v obličeji se můžou po vysazení objevit drobné pupínky.

Vhodné je také připomenout, že vzácná není ani kontaktní alergie na kortikoidy, kdy pokožka reaguje dalším ekzémem. V případě aplikace přípravku na otevřenou či mokvající ránu, se mohou nežádoucí látky dostat do krevního oběhu, a působit na hormony nadledvin, které pak reagují neschopností organismu reagovat na jakoukoliv zátěž.

Další závažné vedlejší účinky při vstřebání kortikoidů do těla: porucha metabolismu kostí, osteoporóza, změna nálad, vznik akné, tukový polštář na zádech, zvýšení krevního oběhu, žaludeční vředy, snížení produkce inzulínu, změny tvaru obličeje.

Obezřetné bychom měli být nejen u malých dětí, ale i u těhotných a kojících žen.

Tipy a triky na ulehčení života alergika

 • antibakteriální matrace, deky, polštáře
 • byt bez koberců, závěsů, záclon
 • čistička vzduchu
 • časté větrání, vysávání, vytírání
 • na procházky choďte v pylové sezoně nejlépe po dešti
 • alespoň tři týdny ročně strávit u moře

 

Trápí vás nebo vaše dítě alergie? Podělte se o vaše zkušenosti s ostatními maminkamiv diskuzi pod článkem.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
8

Pojmy použité v článku:

 • alergie

  alergie je manifestní, bouřlivá, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí

 • alergolog

  specialista, který poskytuje preventivní, diagnostickou a léčebnou péči u alergických onemocnění a nemocí způsobených porušenou funkcí imunitního systému

 • antihistaminikum

  lék používající se k léčbě všech projevů alergie

 • bambucké

  bambucké máslo

 • biopsie střeva

  metoda spočívající v odběru vzorku tkáně pro jeho další rozbor

 • candida

  čistý

 • epikutánní test

  je způsob hledání alergenů, kdy je zkušební látka nanášena dermatologem na kůži pacienta

 • hormonální antikoncepce

  ochrana

 • imunolog

  specialista, který se zabývá zkoumáním a léčbou imunitního systému, často se zabývá i léčbou alergií

 • inzulín

  hormon produkovaný buňkami slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi

 • kontaktní alergie

  projevuje se jako zánětlivá reakce na pokožce, jde o přecitlivělost pokožky na některou z mnoha chemických látek, např. kovy nebo kosmetiku

 • kortikoidy

  syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvinek – kortikosteroidy

 • kortioidy

  syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvinek – kortikosteroidy. Používají se hlavně k léčběalergií a dalších onemocnění souvisejících s imunitou

 • laktóza

  mléčný cukr, který je obsažen zejména v mléce

 • nutriční

  výživný

 • ORL

  lékařský obor, který se specializuje na diagnózu a léčbu ušních, nosních a krčních chorob

 • osteoporóza

  řídnutí kostí

 • streptokok

  typ bakterie

Diskuze k této stránce (37 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Eliška Lišková, 23. 4. 2021, 22.38

Wow, tak takhle propracovaný článek jsem snad ještě nenašla. Alergie je v dnešní době stále větší problém.. visím to na svých dětech, když jsem byla malá já, byly to fakt výjimečné případy, dneska jimi trpí kdekdo. Zajímavé postřehy na toto téma jsem našla taky tady: https://www.panzdravi.cz/clanky/ - kdyby si někdo chtěl rozšířit obzory

Aneta Jiřičná Bendiková, 30. 12. 2020, 11.54

naštěstí má alergii po mě,zatím jen jeden syn.

Ryska, 10. 7. 2019, 14.15

Dobrý den, prosím co pomůže na alergickou rýmu u malého dítěte?

lucie25987, 8. 5. 2019, 19.28

Dcera má taky alergii. Úplně ji lituju, chudinku. Strašně na jaře trpí, když kvetou břízy. Koupila jsem proto čističku vzduchu https://www.vzdusin.cz/cisticky-vzduchu/Cisticka-Olimpia-Splendid-Aura-Li , aby si alespoň doma odpočinula a dobře se jí tam dýchalo.

jitka46

jitka46, 29. 3. 2019, 22.51

Teď to má okolo skoro každý.

Leňulka, 22. 3. 2019, 23.39

U nás v rodině nikdo alergie neměl (až u sestry se objevila po porodu alergie na pyly) jinak nikdo nic, z manželovi rodiny také nikdo žádné alergie, jen manžel má alergii na penicilín. Dcera také v pořádku, bez alergií, bez vyrážek apod.

Teryk92, 20. 3. 2019, 20.58

Bráška má alergii na pyl. Pokaždé mu strašně otečou oči a spustí se mu rýma.

patricia077

patricia077, 19. 3. 2019, 7.23

Já osobně mám sluneční alergii a děti zatím ok nemají na nic jsem ráda

Eliška Kozlova, 16. 3. 2019, 9.05

U te kožní reakce, dcera měla kolem pusy na kůži téměř pokaždé při zařazení nějakého nového druhu prikrmu, ve školce mi po hrachove kaši úplně opuchla, po podání Fenistil kapek do 10 minut, úplně zmizelo. Lékařka mi doporučovala nevynechavat taková jídla, ale snížit dávku na minimum a dávat častěji. Teď ji jsou 4roky a ji úplně všechno (dobře luštěniny ji nechutnaji a ty 3 lžíce do ni dodnes cpu násilím). Na kožní projevy nám doporučila Imunoglukan krém a ja na něj nedám dopustit, dokonce nám pomáhal i na plenkovou dermatitidu u nejmladšího. Držet striktně dítě od alergrnu je podle me zkušenosti to nejhorší co může udělat. Starší syn ma slabou alergii na všechno co mu testovali, projevuje se mu jako astma, ale ne zachvatem, spíše zhoršením dýchání, musí 2x denně inhalovat, ale jinak krom občasné rýmy nemarodi.

ROMA-Z, 16. 3. 2019, 7.16

Taky máme alergii pylova, potravinová, je to otrava...

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací