Alergie u dětí a její nejčastější projevy

zobrazeno 4907×

Vložil(a): Jana N., 10. 10. 2014 22.10

Alergie mohou velmi znepříjemnit život. Nejčastější bývají tzv. vzdušné alergie na prach a pyly. Pokud je odhalíme a odstraníme příčinu, mohou zmizet. Co je způsobuje? Jaké jsou metody jejich zjišťování a následná léčba?

U dětí se nejčastěji setkáváme s astmatem, s alergiemi postihujícími dýchací cesty (pylová rýma, alergická rýma trvající celý rok), potravinovými alergiemi, kožními alergiemi (kopřivka, ekzémy, otoky), alergiemi na hmyzí bodnutí, na léky nebo jejich složky, a také na slunce a na zvířata.

Co způsobuje alergii?

Alergii způsobuje nedostatečná imunita organismu na cizorodou látku. Podle odborníků patří mezi příčiny stoupajícího výskytu alergií a astmatu výživové změny, změny v našem životním stylu, přehnaná hygiena a nadměrné používání antibiotik. Také zhoršené životní prostření, stres, chov domácích mazlíčků a tabákový kouř hrají svoji roli. Náchylnější jsou děti žijící ve městech.

Nejčastější alergické reakce

 • zduření nosní sliznice (alergická rýma)
 • otok očí (alergický zánět spojivek)
 • dušnost a dechové problémy (astma)
 • ekzém, vyrážka, kopřivka (kožní alergie)
 • reakce na požité jídlo (potravinové alergie) – projevuje se pálením a slzením očí, kopřivkou, otoky, ekzémy, potíži s dýcháním, nevolností, bolestmi břicha, zvracením, průjmy, svědivým pálením na rtech, v ústech nebo v krku, někdy až otoky

Jak zjistíte, že je vaše dítě skutečně alergik?

Pokud vaše dítě opakovaně užívá antibiotika nebo má dlouhotrvající rýmu či kašel, slzení očí, případně vyrážku, mělo by podstoupit vyšetření u pediatra, na ORL a poté i u alergologa a imunologa. Vyšetření vyloučí alergie nebo poruchy imunity.

Kdy navštívit alergologa?

Když dítě prodělá víc než tři infekce za rok, je dušné, mívá dráždivý kašel, dýchací potíže nebo silnou rýmu, jsou to jasné signály. Týden před návštěvou alergologické ambulance musí rodiče dítěti vysadit antihistaminika, která mohou zkreslit výsledky testu.

Metody vyšetření

K určení alergie se používá několik metod. Nejdříve se zjišťuje rodinná anamnéza a na kterých částech těla se vyskytují projevy alergie. Lékař zjišťuje, zda jsme postižená místa již zkoušeli nějakým způsobem léčit sami (nap. obklady, kapkami, mastí). Nejčastější možnosti vyšetření jsou krevní a kožní testy.

Kožní testy, tzv. prick testy (anglicky prick = bodnutí, vpich), jsou základním vyšetřením. Provádějí se na předloktí, ideálně na podzim. Do kůže se vpichem vpraví malé množství čistého alergenového roztoku a následně se čeká, pod dohledem lékaře, zda se objeví alergická reakce. Prick testy se provádějí čistými extrakty jednotlivých alergenů – roztoči, kočičí srstí, pyly různých rostlin, hmyzem a podobně. Na výsledky se čeká asi patnáct až dvacet minut. Test je pozitivní, pokud se v označeném bodě objeví pupínek podobný štípanci od komára.

Aby bylo vyšetření jasné a průkazné, je zapotřebí dvou prick testů. Prvním se prokáže, že kůže je schopná reakce. Používá se u něho látka, na kterou reaguje každý člověk, tedy nejen alergik. Při druhém se pak již cíleně užije látky se zředěným alergenem. Nehrozí žádné reakce jako po očkování.

Prick testy mohou absolvovat i kojenci a batolata. U novorozenců se vyšetření dělá, když hrozí nějaká potravinová alergie. Nejčitelnější jsou testy okolo dvanáctého roku. Testy se mohou opakovat.

K určení tzv. kontaktních alergií a ekzémů se používají náplasťové neboli epikutánní testy. Dělají se například na chrom a nikl nebo také na kosmetiku, vlnu či barvící prostředky.

K určení potravinových alergií, například na laktózu, na lepek nebo další složky potravy se používají krevní testy. V případě lepku také biopsie střeva. Když dítě trpí na bolesti bříška, neprospívá a má nadýmací potíže, signalizuje to zpravidla potravinovou alergii. Vysoce alergenní jsou ryby, vejce, oříšky, jahody, sója. Tyto alergie obvykle končí kolem třetího roku věku, do té doby se spolehlivě odhalí a začnou se léčit.

Léčba

Léčba probíhá buď formou podávání tlumících léků nebo vakcinací. Při akutních obtížích se mohou používat volně prodejná antihistaminika ve formě nosních sprejů, očních kapek, kapek k orálnímu použití nebo tablet. U menších dětí je vhodný sirup. Kontroly u alergologa jsou individuální podle obtíží.

Alergické projevy by se měly vždy léčit a dítě by se mělo alergenům, co mu způsobují problémy, vyhýbat. Včasná léčba a úprava režimu může zabránit rozvinutí ještě závažnějšího onemocnění, např. astmatu. Máte-li jakékoli podezření na alergii u svého potomka, neváhejte požádat pediatra o doporučení na specializované pracoviště.

Tipy a triky na ulehčení života alergika

 • antibakteriální matrace, deky, polštáře
 • byt bez koberců, závěsů, záclon
 • čistička vzduchu
 • časté větrání, vysávání, vytírání
 • na procházky choďte v pylové sezoně nejlépe po dešti
 • alespoň tři týdny ročně strávit u moře

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
8

Pojmy použité v článku:

 • alergie

  alergie je manifestní, bouřlivá, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí

 • alergolog

  specialista, který poskytuje preventivní, diagnostickou a léčebnou péči u alergických onemocnění a nemocí způsobených porušenou funkcí imunitního systému

 • antihistaminikum

  lék používající se k léčbě všech projevů alergie – ekzémů, kopřivky, alergické rýmy, zánětu spojivek a celkových alergických reakcí

 • biopsie střeva

  důležitá metoda spočívající v odběru vzorku tkáně tenkého střeva, a jeho následném vyšetření pod mikroskopem; využívá se k vyšetření na potvrzení celiakie (alergie na lepek)

 • epikutánní test

  také tzv. náplasťový test; nebolestivé, neinvazivní vyšetření nalepením specifických alergenů pod náplast na kůži zad po dobu dvou dnů; následuje odečtení kožním lékařem po 48 a 72 hodinách po testování

 • imunolog

  specialista, který se zabývá zkoumáním a léčbou imunitního systému; často se zabývá i léčbou alergií

 • kontaktní alergie

  projevuje se jako zánětlivá reakce na pokožce; jde o přecitlivělost pokožky na některou z mnoha chemických látek, např. kovy nebo kosmetiku aj.

 • laktóza

  mléčný cukr, který se tvoří v mléce; vyskytuje se v mateřském mléce savců; intolerance laktózy je často zaměňována s alergií na mléko; zatímco intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu laktáza, který mléčný cukr rozkládá, u alergie na mléko se jedná o imunitní odezvu organismu na mléčné bílkoviny; vrozená intolerance se zpravidla projeví u dětí již při kojení

 • ORL

  Otorhinolaryngologie – lékařský obor, který se specializuje na diagnózu a léčbu ušních, nosních a krčních chorob; vedle toho se také zabývá onemocněním hlavy a krku

Diskuze k této stránce (22 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Janako

Janako, 10. 4. 2017, 20.07

Já mám obě děti s ekzémem, mají to nejspíš genetické.

Kikinka30, 6. 4. 2017, 6.51

I nas mam alergii js,travy,pyl uz mi to zase zacne....

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 15.39

syn má alergii na trávy, ale už jí má stabilizovanou, dcera je v pořádku

Cherrynka, 22. 3. 2017, 11.27

U nás zatím nic ani v rodině to nemáme

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 19.16

alergie se nám snad žádná neobjeví

TerezaBayerova, 1. 1. 2017, 21.17

Mojí ségře se objevila alergie na laktózu, naši malá má zase na pyl, roztoče i prach, nejvíc sme bojovali s matrací a celkově se spaním, měla záchvaty kašle, pak jsme vyzkoušeli pořídit gelovou matraci http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-gelove a je to o hodně lepší, alergie jsou ale opravdu boj

jitka46

jitka46, 3. 8. 2016, 22.51

u nás je to bohužel prach a psí/kočičí srst, nedá se ...

Kristy Sim

Kristy Sim, 22. 5. 2016, 8.22

Já jsem alergik, máme v rodině astmatiky-malé děti.. Kéž by se nám tohle vyhlo.... jsou ale i horší nemoci než alergie.. =(

LenickaB, 22. 5. 2016, 0.22

Moc přínosné, poučné a poměrně vyčerpávající. Děkuji velice za tento příspěvek. Ale vžijte se do pozice průměrné české rodiny. Takže co si z těch doporučení můžeme dovolit = není toho mnoho. Navrhujete dobré tipy a triky na ulehčení života alergika, ale - antibakteriální matrace, deky, polštáře - dobré, ale dva roky na ně budeme šetřit, takže není to okamžitá pomoc; byt bez koberců, závěsů a záclon - zkusíme to, a uvidíme; čistička vzduchu - tak na tu bohužel nemáme a hned tak si jí ani nekoupíme, podle mého názoru by jí potřebným postiženým dětem i občanům měla poskytnout zdarma zdravotní pojišťovna; časté větrání, vysávání, vytírání - tak to je snad jediné co můžeme dělat a taky děláme; i když větrat, když je venku smog se vůbec nedá, na procházky chodíme zásadně v pylové sezoně nejlépe po dešti; a alespoň tři týdny ročně strávit u moře - tak to je bohužel zase jenom taková rada pro majetné vrstvy, my na to nebudeme nikdy mít dost peněz.

LenickaB, 22. 5. 2016, 0.09

Pozor - už se objevili první vosy - není jich zatím moc, ale za to jsou jsou letos velice agresivní

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací