Jak nastartovat tělo po vysazení hormonální antikoncepce?

zobrazeno 1362×

Vložil(a): Adrianita, 24. 9. 2021 10.43  (aktualizováno 27. 10. 2021 15.41)

Pár měsíců, ale i rok. Tak dlouho může ženskému tělu trvat, než po vysazení hormonální antikoncepce obnoví přirozené procesy, jež byly do té doby potlačovány pilulkami. Proto není vhodné se upínat k tomu, že hned po pár týdnech od dobrání posledního „platíčka“ pár úspěšně počne vysněné miminko. Celý proces návratu k normálu vyžaduje zejména klid a trpělivost. Existuje však několik rad, které mohou pomoci čekání zkrátit a nastolit potřebnou psychickou pohodu. O jaká doporučení jde?

Nezaspěte své plodné období

Před 61 lety získala americká firma Searle povolení uvést na trh vůbec první antikoncepční pilulku. Od té doby ušel vývoj hormonální antikoncepce dlouhou cestu, která jí předurčila stát se jednou z nejoblíbenějších metod ochrany proti nechtěnému početí. Podle aktuálních výsledků výzkumu odborníků z Univerzity Karlovy používá v současnosti pilulku proti otěhotnění téměř čtvrtina českých žen ve věku od 18 do 50 let.

Popularita antikoncepčních pilulek však v poslední době slábne. Dle odborníků je jednou z příčin obava, že užívání hormonů ohrozí budoucí plánované početí. Je potřeba si uvědomit, že hormonální antikoncepce byla vyvinuta jako metoda dočasného omezení plodnosti. Dočasnost není sice přesně definována, ale v případě, že žena v budoucnu plánuje mít dítě, určitě by se nemělo jednat o užívání pokrývající téměř celý reprodukční věk.

Relaxujte a dbejte na zdravý životní styl

Recept na úspěšné otěhotnění sestává z celé řady ingrediencí. Na ty je potřeba myslet právě po vysazení hormonální antikoncepce. Jejich správná kombinace může být tím, co pomůže zkrátit čekání na vytoužené miminko.

V první řadě je to psychická pohoda. Ženy usilující o početí by se tak měly vyhýbat přebytečnému stresu a neměly by propadat panice po pár měsících neúspěšného snažení. Dobrou volbou je dopřát si dostatek relaxace, například prostřednictvím masáží či různých léčebných procedur, například akupunktury.

Pro plodnost ženy je rovněž důležité udržovat ideální hmotnost. Tělesná váha může hrát velmi důležitou roli, neboť má přímý vliv na správnou produkci ženských hormonů řídících ovulaci. K jejímu udržení je užitečné dopřávat si rozumnou míru pohybu a konzumovat vyváženou stravu. Na talíři ženy usilující o početí rozhodně najde své místo tmavá listová zelenina, chřest, luštěniny, tučné ryby, játra, mořské plody, ořechy či citrusy. Naopak je vhodné omezit umělé sacharidy a margariny.

Buďte trpělivá, ale ne přespříliš

Po vysazení antikoncepce potřebuje ženské tělo chvíli času, aby obnovilo přirozené biologické procesy. Pokud se tedy pár hodlá pokoušet o miminko, je vhodné vysadit tablety alespoň půl roku před plánovaným početím. Pokud se partneři rozhodnou pro hormonální antikoncepci a plánují potomka, je třeba mít na paměti to, že by se mělo jednat skutečně o časově omezené řešení. Čím déle žena antikoncepci užívá, tím delší dobu pak může její organismus potřebovat k návratu do adekvátního režimu s ovulačními cykly. Některé ženy otěhotní ihned v prvním cyklu po zanechání užívání, u jiných je to možné třeba až za šest či více měsíců.

Je rovněž podstatné neklást na sebe přehnané nároky a být trpělivá. Pokud se ale dvojici nepodaří počít během roku po vysazení antikoncepce, je nasnadě kontaktovat lékaře a následně navštívit reprodukční kliniku. U žen starších 33 let je doporučeno tento krok učinit již po půl roce neúspěšného snažení.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (10 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 8. 12. 2022, 12.36

trpělivost a taky trochaplánováná a nečekat,že bude vše hned a zbytečně neodkládat do pozdějšího věku

Katka

Katka, 31. 10. 2021, 11.27

Brala jsem HA 9 let a cyklus naskočil hned. Stejně tak po spontánní potratu a velmi rychle i po porodech. A je nás takových víc, takže je to individuální. Někdo nemůže otěhotnět a HA nikdy nebral. Každopádně dceři už HA užívat nedoporucim.

patricia077

patricia077, 31. 10. 2021, 14.42

Tak já nejsem ani pro očkování malých holek proti rakovině čípku ale vím, že spousta mamin to propaguje, tak nevím ....

Katka

Katka, 31. 10. 2021, 15.41

No tak to už vůbec ne 🙆už se ockuji i kluci...

patricia077

patricia077, 31. 10. 2021, 17.27

Ano prý protože jsou přenašeči i bratr a sestra prostřednictvím třeba společného ručníku🤦

patricia077

patricia077, 28. 10. 2021, 16.04

Já naštěstí HA brala jen jako hodně mladá z nerozumu a krátce, ale není to vždy až takový problém, moje kamarádka ji brala desítky let a pak vysadila kvůli příteli, který chtěl dítě a hned otěhotněla během měsíce po vysazení a byla celkem tehdy v šoku tak rychle to fakt nečekala

Katka

Katka, 31. 10. 2021, 11.30

Myslím, že problém s HA je hlavně jinde než jen s návratem cyklu. Potíž je, když se HA nasadí v nízkém věku, cyklus se nemá možnost roky vyvíjet. Pak jsou ženy po vysazení HA ve 30 na úrovni 15letych s nepravidelným cyklem atd.

patricia077

patricia077, 31. 10. 2021, 14.40

Jenže v mojí věkové kategorii to bylo dost populární brát prášky už na střední, hlavně i kvůli tomu, že se propagovalo zlepšení pleti a akné , já měla pocit, že na střední neberu HA jen já .

Katka

Katka, 31. 10. 2021, 15.47

Jj taky jsem ji začala brát poslední půlrok na střední škole. U mě to bylo alespoň z důvodu antikoncepce. Ale pak se to zvrhlo a začalo se to hromadně psát dívkám 14+ právě na akné 🤐což většině stejně fungovalo pár měsíců a pak si tělo zvyklo a akné bylo zpět, což nevím proč bychom jako měli hormonalne schovávat přirozenou součást puberty. No naštěstí už se to zase obrací, ale ten současný údiv lékařů a vědců, že jsme úplně hloupé slepice, když nechceme brát HA mě šokuje ☹️

patricia077

patricia077, 31. 10. 2021, 17.28

Já akné nikdy neměla ale měla jsem kamarádky co to hodně trápilo takže to vím:-(

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů