Jak oblékat děti v zimě

sledováno 1× zobrazeno 8193×

Vložil(a): Martina Richterová, 5. 1. 2016 23.54

Pravděpodobně každá maminka řeší problém, který se týká oblékání svých ratolestí v zimním období. Jak oblékat dítě v kočárku, aby mu nebyla zima, nebo příliš teplo? A jak je tomu u větších dětí, které jsou neustále v pohybu, snadno se zpotí, ale také si rády sedají na zem? Téma oblékání dětí je natolik pestré, že jsme se rozhodly jej rozvinout více do hloubky.

Oblékání dětí je věda

Jakmile se venku ochladí, přichází otázka, jak dítě obléci? My dospělí to máme jednodušší, protože dokážeme pocitově odhadnout, zda je nám teplo nebo zima. Jenže dítě nám to obvykle neřekne. Když se kolem sebe rozhlédneme, tak vidíme ve stejný den na stejném hřišti několik dětí a každé je zcela jinak oblečené. Zatímco jeden chlapeček je v říjnu oblečený, jako by byl minimálně prosinec, další holčička má na sobě jen teplejší mikinku a nemá na hlavě ani čepici. Takových extrémů můžeme vidět mnoho. A rozhodně nelze říci, že by se jednalo o nedbalost rodičů. Zkrátka má každý z nás trochu jiné představy o tom, jak dítě oblékat.

Při oblékání je důležité dbát především na věk dítěte a samozřejmě také na venkovní teplotní podmínky. Vycházejte z toho, jak jste oblečení vy, jen malému dítěti v kočárku přidejte jednu vrstvu navíc. Důležité je také, jaké vrstvy zvolíte.

Jak oblékat novorozence v zimě?

V šestinedělí je to poměrně snadné. Pokud venku mrzne, je lepší s dítětem ven vůbec nechodit, nebo jen na krátkou procházku. Zde platí pravidlo, raději obléknout dítě více nežli méně. Když musíte s novorozencem ven, raději jej oblékněte do několika vrstev. Vždy je totiž lepší vrstvit, ale pozir na syntetické materiály, které není vhodné používat pro spodní vrstvy. Na tělo je vhodná pro zahřátí bavlna nebo vlna (pozor na kousání, některé vlny jsou nepříjemné a miminko by se vám v kočárku kroutilo a nelíbilo by se mu to). Vrsty na sebe nesmí doléhat příliš těsně, pak ztratí termoregulační vlastnosti a dítě se nemá šaqnci zahřát, proto raději volte trošku větší oblečení. Velmi důležitý je samozřejmě kvalitní fusak s fleecovou či plyšovou vnitřní stranou, který vám ve městě zcela postačí. Pokud jezdíte rádi na hory a holdujete zimním sportům, vsaďte třeba na beránka, který má mnohem lepší termoregulační schopnosti. Článek o výběru správného fusaku jsme psaly ZDE

Jak oblékat starší miminko?

Obecně lze říci, že dětem starších šesti týdnů bychom měli dávat v zimě o jednu vrstvu navíc, než máme my. Dokud jsou v kočárku, nemají tolik pohybu a snadněji prochladnou. Ideální kombinaci tvoří spodní prádlo (body nebo košilka), svetr či mikina, bunda plus fusak. Samozřejmostí je teplá pokrývka hlavy, šála (nákrčník) a rukavice (pokud je venku opravdu velká zima). Každé dítě je však jiné. Důležité je kontrolovat, zda není zpocené nebo naopak studené za krkem. Pokud je kůže vlhká, pak jednu vrstvu odeberte. V opačném případě doporučujeme s sebou vozit jednu deku navíc. 

Pokud jste nosící maminka, pozor na nošení proti prudkému chladnému větru. V šátku nebo nosítku se hřejete s dítětem vzájemně, ideálně máte-li z oblečení kapsu a jste tedy zabaleni společně v jedné svrchní vrstvě. Pozor si dejte na holé nožičky, místo mezi botami a kalhotami.

Jak oblékat batole?

Batole, které už samo běhá, musíme oblékat tak, aby mu nebyla zima, když vyleze z kočárku. Patrně nejpraktičtější zimní oblečení pro takto malé, ale aktivní děti, je dětské zimní kombinéza. Ta představuje dokonalé zateplení dítěte od hlavy až k patě bez jakýchkoliv mezer a míst, na kterých by mohlo dítě profouknout nebo promoknout.

Při výběru dětské kombinézy dbejte na kvalitu. Důležitými vlastnostmi je nepromokavost, aby bylo dítě stále v suchu a teple, bez ohledu na počasí. Alternativu dětské kombinézy představuje zimní bunda v kombinaci s oteplovacími kalhotami.

Praktické informace

Ideální spodní vrstvu tvoří funkční oblečení, takzvané termoprádlo dobře izoluje a zároveň odvádí tělesnou vlhkost. Dítě je tak neustále v suchu a v teple. U zimního oblečení je velmi důležité především to, aby bylo hřejivé a prodyšné. Mělo by poskytovat dítěti dostatečnou ochranu proti rozmarům počasí a odvádět vlhkost a pot. Při výběru věnujte pozornost i zdánlivým detailům, jakými jsou reflexní prvky (jakmile se setmí, jsou opravdu nedocenitelné), bunda i kombinéza by měly mít snadné zapínání a důležitou roli plní také kapuce.

Schopnost materiálu odolávat vodě (tedy nepromokavost) poznáte podle údaje, který je označen jako vodní sloupec. Tato informace je velmi důležitá. Vodní sloupec udává výšku vodního sloupce, pod kterou tkanina začíná propouštět kapky vody. Tento vodní sloupec by měl být minimálně 1 500 mm, ale samozřejmě platí, čím více, tím lépe. Ideálně tedy 3 000 až 20 000 mm. U dětí lze považovat za špičkové hodnoty výšku vodního sloupce kolem 5 000 mm.

Pozor si dejte také na švy. Levné neznačkové bundy často nemají podlepené švy, a právě přes ně pak dovnitř proniká voda. Při výběru zimní bundy, kombinézy nebo kalhot tedy dbejte na to, aby byly švy podlepené.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
8

Diskuze k této stránce (20 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 16.02

já mám tendenci děti oblékat více než je pořeba

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 19.00

je to opravdu věda, vždy mám tendenci je oblékat spíše více

Aliisha

Aliisha, 14. 12. 2016, 20.50

Já jsem vždycky nevěděla, jak malého obléct. Buďto byl hodně a nebo málo oblečený. Článek mi docela pomohl si v tom udělat pořádek a zkusím se těmito radami řídit.

petrao, 13. 11. 2016, 11.42

Konečně jsem našla body s rolackem v HM měli dokonce akci 3 za2...jinak jsem je nikde neviděla pritom je to ideální

Rulficka48

Rulficka48, 28. 10. 2016, 14.20

Díky za článek!!

jitka46

jitka46, 10. 9. 2016, 22.00

Oteplovačky máme doma několikery.

dáša, 8. 2. 2016, 0.29

Tohle jsou fajn rady, jako prvorodička bych je uvítala. Co jsem za tu dobu vypozorovala tak většina matek děti spíš extra navléká a musí jim být horko. Já to beru dle sebe a dávala jsem o vrstu víc. Teď dávám tak podobně jako sobě.

mckvak, 21. 1. 2016, 21.29

Veda to je, vidim to na male, jak moc nemusi kdyz mahodne vrstev - lepsi kdyz ma jednu teplejsi

Zuzka Čtvrtečková, 21. 1. 2016, 16.48

Oblékala jsem intuitivně a spíš otužovala. Nikdy jsme nezažili potničky, ale ani víc než rýmu

lazna, 21. 1. 2016, 15.24

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací