Oblečení z bio bavlny – pohodlí a zdraví

zobrazeno 681×

Vložil(a): Martina Richterová, 18. 2. 2016 16.49

Určitě se shodneme, že svým dětem chceme dopřát to nejlepší. Dětská pokožka je velmi citlivá a potřebuje dýchat. Oblečení bychom měli volit s ohledem na maximální pohodlí a také odolnost. Ideální materiál je bio bavlna (organická bavlna), která je na dotek měkčí oproti klasické bavlně. Pojďme si popsat další výhody bio bavlny, jak ji poznat a pečovat o ni, aby oblečení dlouho vydrželo.

Jak se pěstuje biobavlna?

Podobně jako u bio potravin, také při pěstování organické bavlny platí přísná kritéria. Půda, ve které je pěstována, nesmí být minimálně tři roky před osazením chemicky ošetřena, nepoužívají se syntetické pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva. Chemie se nepoužívá ani při sklízení bavlny včetně barvení, vše musí být maximálně šetrné k životnímu prostředí i k našemu tělu. Zárukou kvality jsou mezinárodní certifikáty. Mezi ty nejpřísnější, co se požadavků na kvalitu týče, patří Global Organic Textile Standard.

Organická bavlna se odlišuje od klasické tím, že má hustější chmýří, které nebylo poničené chemickými úpravami. Celý výrobní proces oblečení z bio bavlny prochází přísnou kontrolou. Výroba bio oděvů je šetrná k životnímu prostředí.

Proč dávat přednost oblečení z bio bavlny?

Organická bavlna přináší řadu výhod, díky kterým je tento materiál maximálně vhodný pro výrobu dětského oblečení. Bavlněná vlákna nejsou porušená chemikáliemi, které se běžně používají při pěstování a zpracování bavlny. Při zpracování bio bavlny se nepoužívá také formaldehyd, který je často z klasické bavlny cítit. Je velmi šetrná k pokožce, nedráždí ji a je příjemná na dotek. Bio bavlna se doporučuje zejména lidem s vysoce citlivou pokožkou. Za zmínku stojí také prodyšnost, která je u organické bavlny vyšší, nežli u klasické. Kůže tak může dýchat, dítě se méně potí.

Oblečení z bio bavlny je zcela zdravotně nezávadné, protože neobsahuje látky, u kterých by hrozilo jakékoliv riziko, že mohou působit karcinogenně, negativně ovlivňovat vývoj plodu u těhotných žen a způsobovat alergickou reakci.

Oblečení z bio bavlny uchovává ty nejlepší vlastnosti i v případě častého praní, drží tvar a vydrží skutečně dlouho. Můžete je bez obav využít i pro více dětí, stačí jen důkladně přeprat.

Proč je důležité prát nové oblečení?

Vždy je vhodné před prvním použitím nové oblečení důkladně vyprat. Kladete si otázku, proč, když je vlastně nepoužité a čisté? Na první pohled možná vypadá čisté, ale pravda je taková, že nové oblečení obsahuje mnoho chemických látek, které mohou negativně působit na pokožku. Schválně se zkuste zaměřit, jak bývají některé nové oděvy cítit.

Prát bychom měly zejména oděvy, které přichází do přímého kontaktu s naší pokožkou. To platí především u spodního prádla, ale také triček, kalhot i ponožek. Oblečení malých dětí bychom měly vyprat vždy, po vyprání nejlépe ještě vyžehlit (v případě, že žehlit jde). Žehlením se totiž vypálí mnoho nepříznivých bakterií. Pamatujte také, že u nového oblečení nikdy nevíte, kdo si jej v obchodě zkoušel, kdo na něho sahal a kde bylo uskladněno. Proč zbytečně riskovat zdraví?

Bio oblečení je stylové i praktické

I přesto, že bio oblečení přináší řadu výhod, není po něm poptávka v ČR zatím tak vysoká, jak by se dalo očekávat. Přitom v některých zahraničních zemích stojí tento materiál na pomyslné špičce ledovce. Do jisté míry to může být dáno tím, že lidé v ČR mají o bio bavlně málo informací a mají pocit, že jde pouze o spotřebitelský klam.

Pokud zvolíte oblečení z organické bavlny s certifikátem kvality a od prověřeného prodejce, pak máte jistotu, že jste sobě nebo svému dítěti koupili skutečně kvalitní oděv. Nenechte se odradit o něco vyšší cenou, která je způsobena tím, že pěstování bio bavlny je finančně nákladnější. Ovšem za kvalitu bychom si měli připlatit, zejména pak u malých dětí.

A co vy maminky, kupujete svým dětem oblečení z bio bavlny?

Děti a barvičky

Pokud si kladete otázku, jaké barevné variace pro oblékání dětí vybrat a přemýšlíte o tom, zda je vhodné volit barevné oblečení, nebo dát přednost například bílé či černé, které barvy jsou praktické a také váháte, zda striktně dodržovat nepsané pravidlo, že holčičky patří do růžové a kluci do modré, nebo ne... začtěte se do našeho článku Oblékáme děti do barev.

 

Zdroj: www.witt-international.cz

Foto:  www.pixbay.com

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (12 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Kikinka30, 9. 4. 2017, 17.29

Vse vzdy vyperu a ususim,ted venku....super

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 11.16

také peru před použitím a pro děti kupuji raději světlé barvy

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 12.00

prádlo před použitím peru, ale biobavlna je nad moje finanční možnosti

skřítek, 27. 6. 2016, 22.48

Pár kousků z bio bavlny jsem na miminko dostala a musím říct, že rozdíl oproti té normální je velký. Bohužel i finanční.....

ppetaa27, 13. 4. 2016, 17.55

Par kousku doma mame. Syn je atopik, tak jsem poridila aspon pyzamo, teplacky, body a overal. Nejlevnejsi to nebylo, ale prehnane drahy taky ne. Porad lepsi nez overal primo pro atopiky za 1000,-. To je teprv garda.

jitka46

jitka46, 17. 3. 2016, 22.36

Chystáme se pár kusů pořídit.

Martina Richterová, 29. 2. 2016, 19.56

Děkuji za reakce maminky, máte pravdu, je to trochu dražší "špás". Chtěli jsme spíše poukázat na to, jak je biobavlna kvalitní a dobrá, kolikrát stačí zvolit jen pár kousků, například spodní prádlo, punčocháčky, ty jsem já osobně kupovala v Tchibu, protože syn trpěl trochu na ekzém a moc se osvědčily.. Jinak s vámi souhlasím, určitě to chce vše řešit v rozumné míře:-)

snany, 22. 2. 2016, 17.32

Přímo nevyhledáváme oblečení z organické bavlny, ale všimla jsem si, že většina našeho oblečeni obsahuje cca 50% biobavlny a to rozhodně nekupujeme drahé oblečení.

Minnie, 22. 2. 2016, 9.44

Nekupujeme. Nové pereme vždy a všechno i když je to už třeba poděděné.

dáša, 20. 2. 2016, 14.40

Nekupujeme, neříkám, že kdyby se mi něco líbilo, že bych nekoupila, ale určitě se od teď nebudeme oblékat jen do bio bavlny. Jen, aby to s ní nebylo, jako s bio potravinama, kdy se často přišlo na to, že to s tím bio není tak horké. Syn má do teď dost oblečení děděného, tak doufám, že se co nejvíce případných škodlivin dávno odplavilo.

jajulaš, 29. 2. 2016, 14.11

souhlasím..

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací