Rozvod a stěhování se do zahraničí. Co děti?

zobrazeno 1109×

Vložil(a): Anonymní, 24. 5. 2017 17.15

Na dotaz odpovídá Michaela Šafářová (Mgr. Ing. Michaela Šafářová)

Dobrý den, s manželem se v současné době rozvádíme a já bych se ráda s dětmi odstěhovala do Anglie k rodičům. Děti tam tedy budou chodit i do školy.
Nechci exmanželovi bránit ve styku s dětmi, cca každé 3 měsíce budeme v ČR na 7-14 dnů. Může mi exmanžel zakázat odjezd s dětmi do Anglie i když je mám v péči? Jaký dokument mi má exmanžel podepsat, abych byla krytá, že jsem děti neunesla? Jak to mám udělat správně a pojistit se proti žalobě? Jak dlouho můžu s dětmi být v zahraničí bez otcova souhlasu? Mohou se v případě zákazu od manžela děti od 15-ti samy rozhodnout, že chtějí vycestovat? Děkuji

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Dobrý den, dle ust. § 876 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, vykonávají rodičovskou odpovědnost, mezi kterou patří mj. také určení místa bydliště nezletilého dítěte, rodiče ve vzájemné shodě. Pokud se rodiče nedohodnou, může na jejich návrh rozhodnout soud, který se řídí zejména zájmem dítěte. V dané věci pak není rozhodující ani určující, který z rodičů má dítě ve své péči, kdy toto nemá jakýkoli vliv na výkon rodičovské odpovědnosti. Pokud tedy budete chtít s dětmi žít v zahraničí, je nutné, abyste k tomuto měla souhlas otce dětí. Tento dle zákona nevyžaduje žádnou konkrétní formu, postačuje ústní souhlas, ale je také možné, aby Vám tento souhlas exmanžel udělil písemně, a to případně také s ověřeným podpisem a překladem do anglického jazyka, abyste tuto mělo i pro účely pobytu v zahraničí. V případě krátkodobé dovolené v zahraničí, není souhlas druhého rodiče vyžadován, neboť se nejedná o významnou záležitost týkající se dítěte. Mám tak ze to, že vycestování na pár týdnů by neměl být jakýkoli problém. Existují však země, které vyžadují souhlas obou rodičů s vycestováním dítěte do zahraničí, jedná se však o země mimo EU, proto při těchto cestách je doporučováno mít souhlas s vycestováním dítěte podepsán od druhého z rodičů. Dle ust. § 880 občanského zákoníku, rodičovskou odpovědnost týkající se dítěte vykonávají rodiče způsobem a v míře odpovídající stupni vývoje dítěte. Plné svéprávnosti dítě dle ust. § 30 občanského zákoníku, nabývá dosažením zletilosti (obvykle v 18 letech), kdy již je plně způsobilé právně jednat. Do 18 let tedy rodiče vykonávají svou rodičovskou odpovědnost a mají právo rozhodovat o záležitostech dítěte. Rodiče by však měli přihlédnout při výkonu rodičovské odpovědnosti také k přáním a zájmům dítěte a se zvyšováním věku dítěte by toto mělo být schopnější také posoudit případně svůj pobyt v zahraničí. Nelze však jednoznačně říci, že se děti mohou v 15 letech rozhodovat o tom, že chtějí vycestovat či kde bude jejich bydliště, kdy tato rozhodnutí stále mají činit především rodiče při výkonu své rodičovské odpovědnosti. Mgr. Ing. Michaela Šafářová, advokátka

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací