Práva najemce

sledováno 1× zobrazeno 332×

Vložil(a): Anonymní, 17. 2. 2017 17.00

Na dotaz odpovídá Michaela Šafářová (Mgr. Ing. Michaela Šafářová)

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mohu uplatnit nějaké snížení najemneho, když majitel domu, ve kterém bydlíme, je městský úřad. Rozhodli, že budou dělat v celém domě rekonstrukce koupelen, čímž rozbourali naší novou koupelnu, kterou jsme si sami zaplatili, protože obec odmítla udělat rekonstrukci, i když koupelna nebyla vhodná k užívání. Abychom mohli bydlet tak jsme ji udělali na vlastní náklady. Všude prach, špína a nemohli jsme být plně užívat celý měsíc, vzhledem k tomu, že máme dvě malé děti, tak bez koupelny a záchoda se nedalo být v bytě. Na úřadě nikoho nezajimalo, že nemáme kam jít s dětmi. Nakonec jsme museli vymyslet radikální řešení. Ale těm bouracim pracím zdaleka nekončí. Teď zase ve všech bytech postupně budou měnit zase podlahy a elektřinu. Od doby co tu začali dělat demolici, jsou mé děti neustále nemocné a já mám od té doby zhoršené zdravotní problémy . Dá se tohle nějak řešit?? Třeba aspoň nějakým snížením najemneho, nebo mohu vymáhat částku za újmu na zdraví???
Děkuji za případnou odpověď... Součková

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Dobrý den, dle ust. § 2259 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, je nájemce povinen strpět úpravu bytu nebo domu, popřípadě jeho přestavbu nebo jinou změnu, jen nesníží-li hodnotu bydlení a lze-li ji provést bez většího nepohodlí pro nájemce, nebo provádí-li ji pronajímatel na příkaz orgánu veřejné moci, anebo hrozí-li přímo zvlášť závažná újma. V ostatních případech lze změnu provést jen se souhlasem nájemce. Pokud oprava trvala vzhledem k době nájmu nepřiměřeně dlouhou nebo ztěžuje-li oprava užívání věci nad míru obvyklou, je možné dle ust. § 2210 odst. 2 občanského zákoníku požadovat slevu z nájemného s ohledem na dobu opravy a její rozsah. V případech, kdy se jedná o rozsáhlou rekonstrukci bytu, která znemožňuje jeho běžné užívání (což je dle mého dáno v případě rekonstrukce koupelny, kdy po delší dobu nelze používat toaletu a koupelnu a stejně tak v případě rekonstrukce podlahy v bytě), musí pronajímatel o tomto nájemce informovat, a to dle ust. § 2260 odst. 2 nejméně 3 měsíce před zahájením prací a také mu umožnit byt na dobu opravy vyklidit a nahradit nájemci přiměřeně účelně vynaložené náklady, které nájemci vzniknou v souvislosti s vyklizením bytu, kdy tyto lze požadovat také v přiměřené záloze. Mgr. Ing. Michaela Šafářová, advokátka

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací