Neprodloužení pracovní smlouvy a nastup na nemocenskou

zobrazeno 242×

Vložil(a): Anonymní, 17. 8. 2017 8.56

Na dotaz odpovídá Michaela Šafářová (Mgr. Ing. Michaela Šafářová)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat moje tchýně pracovala pro soukromou organizaci a měla možnost firemního bytu, nyní ji ke konci měsíce srpna nečekaně neprodloužili pracovní smlouvu a musí opustit i byt. Nyní ale měla jít na operaci s rukou a následnou rekonvalescenci na cca 2 měsíce. Jaké má možnosti zabezpečení po dobu nemocenské, bude ji proplácet (vyřizovat) stávající zaměstnavatel, nebo se bude muset nahlásit na úřadu práce a za jak dlouhou dobu se musí z bytu vystěhovat? Děkuji.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Dobrý den, záleží, jakým způsobem je pronájem bytu upraven v nájemní smlouvě. Obecně dle ust. § 2298 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, končí nájem služebního bytu posledním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém nájemce přestal vykonávat práci. Pokud tedy není ve smlouvě ujednané jinak a jedná se o nájem služebního bytu ve smyslu občanského zákoníku, tak se Vaše tchýně bude povinna odstěhovat do konce měsíce následujícího po skončení nájmu. Za předpokladu, že zaměstnanec nastoupí na dočasnou pracovní neschopnost před skončením pracovního poměru, tak za první 3 dny dočasné pracovní neschopnosti nenáleží zaměstnanci náhrada mzdy, do 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti poskytuje náhradu mzdy zaměstnavatel a poté jsou dávky nemocenské vypláceny prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení.. V případě, že dojde ke skončení pracovního poměru v době těch prvních 14 dnů, kdy náhradu mzdy poskytuje zaměstnavatel, nebude po skončení pracovního poměru poskytována tato náhrada mzdy zaměstnavatelem. Máte však od 15. dne nárok na výplatu dávek nemocenského, kdy žádost o tyto dávky se uplatňuje u zaměstnavatele na příslušném tiskopise. V případě, že na dočasnou pracovní neschopnost Vaše tchýně nastoupí po ukončení pracovního poměru, záleží, zda se tak stane v tzv. ochranné době, kdy tato je 7 dní. Pokud tedy nastoupí na dočasnou pracovní neschopnost do 7 dnů ode dne skončení pracovního poměru, bude mít také nárok na dávky nemocenské počínaje 15. dnem, ale nemá nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele v prvních 14 dne dočasné pracovní neschopnosti. V případě, že však nastoupí pracovní neschopnost již po této ochranné lhůtě, nemá nárok na dávky nemocenské a musí se buď registrovat na úřadu práce či za sebe sama platit povinné odvody (zdravotní pojištění). Mgr. Ing. Michaela Šafářová, advokátka

Anonymní

Anonymní , 18. 8. 2017, 14.14

Děkuji za vycerpavajici odpověď, snad to nebude tak zlé, jako v první okamžik, byl to šok. Práce ji bude končit posledního srpna a vystěhovat se musí do konce září. Bohužel problémy s hybnosti ruky vše zhoršují, snad ale i to s naší pomocí zvládne.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací